Niemieckie ożywienie gospodarcze z początku roku straciło już impet

Klimat biznesowy Ifo spadł z 88,6 w czerwcu do 87,0 w lipcu, wbrew przewidywaniom ekonomistów o niewielkiej poprawie do 89. Spadek Ifo następuje po podobnym spadku opublikowanego wcześniej Composite PMI.

Publikacja: 26.07.2024 08:34

Niemieckie ożywienie gospodarcze z początku roku straciło już impet

Foto: Bloomberg

parkiet.com

Indeks klimatu biznesowego ifo spadł w lipcu do najniższego od pięciu miesięcy poziomu 87,0 z 88,6 w czerwcu. Prognoza rynkowa wynosiła 88,9. Badanie wykazało, że firmy są mniej zadowolone z bieżącej sytuacji biznesowej, a ich sceptycyzm co do nadchodzących miesięcy znacznie wzrósł.

Badanie wykazało, że firmy są mniej zadowolone z bieżącej sytuacji biznesowej, a ich sceptycyzm co do nadchodzących miesięcy znacznie wzrósł. Wskaźnik bieżącej oceny ekonomicznej spadł z 88,3 w czerwcu do 87,1 w tym samym okresie, odbiegając od oczekiwanego wyniku 88,5. Indeks Oczekiwań IFO – wskazujący prognozy firm na najbliższe sześć miesięcy, również spadł do 86,9 w lipcu wobec 88,8 w czerwcu i oczekiwanych 89,0.

Warunki pogorszyły się we wszystkich głównych sektorach: przetwórstwie przemysłowym, usługach, budownictwie i handlu detalicznym. Capital Economics twierdzi, że wzrost niemieckiego PKB będzie w najlepszym przypadku bardzo słaby w drugiej połowie 2024 r.

– Niemiecka gospodarka utknęła w kryzysie – powiedział prezes Instytutu ifo Clemens Fuest.

Badanie wykazało, że w lipcu zaufanie przedsiębiorców do sektora produkcyjnego znacznie spadło. Ocena obecnej sytuacji uległa wyraźnemu osłabieniu. Oczekiwania i zaległości w zamówieniach spadły w porównaniu z zeszłym miesiącem.

Nastroje wśród usługodawców spadły w lipcu po wzroście w ostatnich miesiącach w związku z większym pesymizmem co do perspektyw. Byli też nieco mniej pozytywnie nastawieni do obecnej sytuacji.

Pogorszyła się także koniunktura w handlu. Firmy były mniej zadowolone z bieżącej działalności, wzrosły także wątpliwości dotyczące nadchodzących miesięcy.

Nastroje przedsiębiorców w budownictwie uległy dalszemu pogorszeniu. Ocena bieżącej sytuacji nieco się osłabiła w lipcu, podczas gdy oczekiwania w dalszym ciągu pozostawały pod wpływem znacznego poziomu pesymizmu, jak wykazało badanie.

Jaką różnicę mogą zrobić dwa miesiące

W maju, w przededniu Mistrzostw Europy w piłce nożnej odbywających się w Niemczech, w wielu nagłówkach, komentarzach i artykułach pojawiało się pytanie, czy takie wydarzenie może stanowić impuls dla narodowej drużyny piłkarskiej i gospodarki oraz zapewnić obu znakomite wyniki. Po dwóch miesiącach werdykt jest jasny. – Reprezentacja narodowa w piłce nożnej, co prawda z powodu pecha lub świętych rąk, opuściła Euro po ćwierćfinale, a gospodarka wróciła do stanu sprzed pół roku: dziecka strefy euro, które ma problemy ze wzrostem – powiedział ekonomista ING Carsten Brzeski.

Najnowsza seria niemieckich wskaźników zaufania w dalszym ciągu wskazuje na bardzo anemiczne ożywienie niemieckiej gospodarki po cyklicznym dołku na początku roku. O ile zaufanie konsumentów nieco się poprawiło, wczorajszy PMI, a także właśnie opublikowany indeks Ifo rozczarowały. Najważniejszy wskaźnik wyprzedzający w Niemczech, Ifo, spadł w lipcu do 87,0 z 88,6 w czerwcu. Po trzech kolejnych wzrostach na początku roku, obecnie indeks spada trzy miesiące z rzędu. Podczas gdy jeden to żaden, trzy to wyraźny trend.

Wszystko to wynika z pogorszenia się obecnego elementu oceny i jeszcze większego spadku oczekiwań. Słabsze perspektywy gospodarcze na świecie, niepewność polityczna zarówno we Francji, jak i w Niemczech, a także potencjalne konsekwencje wyborów prezydenckich w USA dla Europy wydają się mieć wpływ na nastroje biznesowe.

Początek roku był dobry

Niemiecka gospodarka rozpoczęła rok z optymizmem. Wzrost PKB w pierwszym kwartale zaskoczył na plus, a wskaźniki zaufania poprawiły się, budząc nadzieję, że pesymizm ostatnich lat został pozostawiony w tyle i dyskusję na temat tego, czy Niemcy są chorym człowiekiem Europy, czy też nie, można ponownie odłożyć na półkę. Prawda jest jednak również taka, że ​​wzrost PKB w pierwszym kwartale był napędzany łagodną zimową pogodą i rewizją w dół PKB w czwartym kwartale. – Nie była to zatem historia, którą nazwalibyśmy zrównoważonym i zdrowym wzrostem – podkreślił Brzeski.

Jednocześnie poprawiające się wskaźniki nastrojów były efektem lepszych perspektyw gospodarki światowej i spowolnienia inflacji. W tej chwili tak naprawdę nie widzimy poprawy na całym świecie. Zamiast tego gospodarka amerykańska zaczęła się ochładzać, a gospodarka chińska również straciła dynamikę. Nowe napięcia handlowe również negatywnie wpływają na perspektywy gospodarki zorientowanej na eksport, takiej jak niemiecka.

Rozczarowujące twarde dane za maj sugerują, że w drugim kwartale niemiecka gospodarka mogła ponownie znaleźć się w stagnacji, a najnowsze wskaźniki nastrojów nie wróżą dobrze na trzeci kwartał. Słabe zamówienia przemysłowe, wysoki poziom zapasów i oszczędności zapobiegawcze w dalszym ciągu ciążą na gospodarce. Do tego rosnąca liczba upadłości i indywidualnych ogłoszeń firm o zbliżającej się restrukturyzacji zatrudnienia w dalszym ciągu wisi nad rynkiem pracy niczym Miecz Damoklesa.

Powiem optymizmu dla niemieckiej gospodarki

Ale, pomimo utrzymujących się napięć politycznych rząd ogłosił niedawno nową inicjatywę na rzecz wzrostu, mającą zaradzić dobrze znanym strukturalnym słabościom gospodarki. – Niestety inicjatywa ta jest raczej bogata w słowa i intencje niż w pieniądze, dlatego też nie przyniesie natychmiastowej ulgi, ale może przyczynić się do bardzo stopniowej poprawy – przewiduje ekonomista ING.

Niemiecka gospodarka pozostaje w stagnacji, a najnowsze rozczarowujące wskaźniki nastrojów pokazują, że niełatwo pokonać połączenie trudności cyklicznych i strukturalnych. Niemniej jednak odbicie w drugiej połowie roku jest w dalszym ciągu możliwe, choć jest mało prawdopodobne, że będzie ono mocne.

Wykres Dnia
Indie doganiają Chiny jako największy na świecie rynek wschodzący
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Wykres Dnia
Mocny debiut funduszy ETF inwestujących w Ether
Wykres Dnia
Europejskie cła na chińskie auta elektryczne biją w niemiecki handel
Wykres Dnia
Zaskakująca obniżka stóp chińskiego banku centralnego
Wykres Dnia
Dlaczego zachodnie sankcje wobec Rosji okazują się niewystarczające
Wykres Dnia
Zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza większe zadłużenie USA