Wyjątkowy optymizm inwestorów: stawiają głównie na akcje

Poziom środków pieniężnych wśród zarządzających funduszami na całym świecie spadł w lutym do 3,5 proc., co stanowi najniższy poziom od 2010 r., wykazało lutowe badanie Global Fund Manager Survey Bank of America.

Publikacja: 19.02.2025 09:22

Wyjątkowy optymizm inwestorów: stawiają głównie na akcje

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Ogólna miara nastrojów BofA, która odzwierciedla poziom środków pieniężnych, pozycje kapitałowe i oczekiwania dotyczące wzrostu, wzrosła w tym miesiącu z 6,1 do 6,4, choć pozostaje poniżej podwyższonego poziomu odnotowanego w grudniu 2024 r. Według strategów banku inwestorzy „byczą, zajmują długie pozycje na akcjach i sprzedają wszystko inne”. Podkreślają, że wydaje się, że „wyjątkowość Stanów Zjednoczonych” osiągnęła swój szczyt – 89 proc. uczestników określiło amerykańskie akcje jako przewartościowane. Najbardziej oblegany pozostaje handel „długimi wspaniałymi 7”.

W badaniu BofA Global Fund Manager Survey wzięło udział prawie 200 zarządzających funduszami, którzy nadzorują aktywa o wartości ponad 400 miliardów dolarów. Odpowiedzi stanowią cenną wskazówkę przy podejmowaniu decyzji alokacyjnych.

Menedżerowie mniej entuzjastyczni wobec spółek technologicznych

Malejące zaufanie inwestorów do idei tak zwanej „amerykańskiej wyjątkowości” jest wnioskiem z badania BofA. Odpowiedzi na najnowszą ankietę banku dotyczącą zarządzających funduszami pokazują, że nastroje do inwestowania w USA spadły, co oznacza, że ​​inwestorzy w coraz większym stopniu uwzględniają najnowsze zawirowania i niepewność geopolityczną.

Według lutowego badania ponad jedna trzecia menedżerów uważa, że ​​historia wyjątkowości Stanów Zjednoczonych odchodzi w niepamięć, przy czym 36 proc. respondentów przewiduje, że do końca roku zarówno amerykańskie akcje, jak i dolar będą tracić na wartości.

Według badania BofA Global Research odsetek inwestorów, którzy uważają, że akcje amerykańskich spółek są przewartościowane, jest najwyższy od 24 lat. Podobnie jak w przypadku akcji amerykańskich spółek w ciągu ostatnich kilku lat, większe niż kiedykolwiek obawy budzi stopień koncentracji rynku i to, co się stanie, jeśli „7 Wspaniałych” napędzająca te zyski straci swój blask. 89 proc. respondentów comiesięcznego badania stwierdziło, że akcje amerykańskie są przewartościowane, najwyższa wartość według danych sięgających kwietnia 2001 roku.

„Wyjątkowość Stanów Zjednoczonych”, jak to nazywa BofA – przekonanie o połączeniu silnych amerykańskich akcji i silnego dolara – spadł w lutym z najwyższego poziomu od trzech lat w styczniu, co sugeruje, że zaufanie osiągnęło szczyt.

Menedżerowie stali się mniej entuzjastycznie nastawieni do inwestowania w akcje spółek technologicznych Siedmiu Wspaniałych czy w dolara. Kupno tych dwóch opcji było w lutym najpopularniejszą transakcją dla 73 proc. zarządzających funduszami. Jest to spadek w stosunku do najwyższego od trzech lat poziomu 80 proc. osiągniętego w styczniu.

Akcje amerykańskie również spadły w rankingach zarządzających funduszami: menedżerowie spodziewają się, że w 2025 r. w odniesieniu do poszczególnych klas aktywów akcje z całego świata będą aktywami o najlepszych wynikach w 2025 r., przy głosowaniu na nie 34 proc.. Tylko 18 proc. menedżerów uważa, że ​​w tym roku najlepsze zwroty będą miały akcje amerykańskie, zaraz za złotem. W styczniu na szczycie tej listy znalazły się akcje amerykańskie.

Wojna handlowa – największe ryzyko dla rynków

W roku 2025 inwestorzy uznali EuroStoxx (22 proc.), Nasdaq (18 proc.) i Hang Seng (18 proc.) za najlepiej radzące sobie indeksy akcyjne. W szerszych klasach aktywów 34 proc. respondentów preferowało akcje światowe, złoto – 22 proc. i akcje amerykańskie – 18 proc..

Jeśli chodzi o alokację, badanie pokazuje, że inwestorzy przeważają akcje na poziomie 35 proc., jednocześnie utrzymując niedoważone pozycje w obligacjach (11 proc.) i gotówce.

Ograniczono ekspozycję na akcje amerykańskich spółek, natomiast pozycje w strefie euro osiągnęły najwyższy poziom od ośmiu miesięcy. Z drugiej strony, akcje amerykańskich spółek osiągnęły najniższy poziom od 11 miesięcy, a zainteresowanie rynkami wschodzącymi (EM) pozostało ograniczone pomimo optymizmu co do perspektyw wzrostu gospodarczego Chin.

W ujęciu sektorowym branże wrażliwe na obligacje, takie jak przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, farmaceutyki i fundusze inwestycyjne na rynku nieruchomości (REIT), odnotowały wzrost zainteresowania, przy jednoczesnym zmniejszeniu alokacji na sektor technologii, banków i materiałów. Tech odnotował największy spadek pozycji długich miesiąc do miesiąca od września 2022 r.

Z perspektywy makro w raporcie wskazano, że 82 proc. respondentów nie spodziewa się już recesji, a obawy przed recesją są obecnie najniższe od trzech lat. Tymczasem 77 proc. spodziewa się w tym roku obniżek stóp procentowych amerykańskiej Rezerwy Federalnej, a oczekiwania dotyczące „miękkiego lądowania” wzrosły po raz pierwszy od pięciu miesięcy z 50 proc. do 52 proc..

Z badania wynika, że ​​powróciły obawy dotyczące potencjalnej wojny handlowej – 39 proc. zarządzających funduszami określiło ją jako największe ryzyko dla rynków.

Wykres Dnia
Rekordowe ceny jaj w USA. Sklepy wprowadzają limity sprzedaży
Wykres Dnia
Rosną akcje europejskich firm z branży zbrojeniowej
Wykres Dnia
Jak strefa euro skorzysta na zakończeniu wojny w Ukrainie
Wykres Dnia
Niemcy proszą o zwolnienie z magazynowania gazu. Kontrakty terminowe w dół
Wykres Dnia
Możliwość pokoju w Ukrainie podekscytowała inwestorów
Wykres Dnia
Europa balansuje na krawędzi kolejnego załamania dostaw gazu