Rosną akcje europejskich firm z branży zbrojeniowej

Akcje firm zbrojeniowych wzrosły w poniedziałek w odpowiedzi na presję rządów na podwyższenie wydatków wojskowych w regionie w związku z wezwaniem Waszyngtonu do zwiększenia wydatków przed rozmowami między USA i Rosją. Rekord Rheinmetall.

Publikacja: 18.02.2025 09:04

Rosną akcje europejskich firm z branży zbrojeniowej

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Brytyjski premier Keir Starmer powiedział w poniedziałek, że dla całej Europy sprawą kluczową jest zwiększenie wydatków na obronność, a Bruksela mogłaby ułatwić krajom zwiększanie budżetów obronnych, nawet tym mocno zadłużonym.

Niemiecki producent broni Rheinmetall zyskał aż 11 proc., rosnąc do rekordowego poziomu. Jeśli Europa zdecyduje się na zwiększenie budżetu obronnego, Rheinmetall może zostać zmuszony do przyspieszenia rozbudowy mocy produkcyjnych. W ciągu ostatniego roku niemiecki producent sprzętu obronnego zwiększył swoje zapasy ponad dwukrotnie, co było spowodowane wzrostem zamówień wojskowych, szczególnie z Niemiec. Dyrektor generalny Rheinmetall Armin Papperger spotkał się w weekend z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby omówić rozszerzenie działalności firmy w Ukrainie. Według oficjalnej strony internetowej Zełenskiego dyskusje koncentrowały się na potencjalnych wspólnych projektach branżowych, w szczególności dotyczących lokalnej produkcji amunicji 155 mm.

Wzrosty notowały też inne spółki z branży zbrojeniowej: szwedzki Saab AB i brytyjski BAE Systems odpowiednio 11 proc. i 6, proc., włoski Leonardo i francuski Thales  o ponad 5 proc., podczas gdy Thyssenkrupp, która zamierza wydzielić swój oddział okrętów wojennych TKMS, o prawie 20 proc., osiągając najwyższy poziom od ponad roku.

Paneuropejski indeks Stoxx 600 zakończył sesję wzrostem o 0,54 proc., odbijając się od lekkiego spadku w piątek, ustanawiając kolejny rekord zamknięcia na poziomie 555,42 punktu. Indeks wzrósł w wyniku wzrostu indeksu Stoxx 600 Aerospace and Defence o 4,2 proc., gdy europejscy przywódcy zebrali się, aby omówić regionalne wysiłki w zakresie obronności i wykazali chęć zadeklarowania większych wydatków dla tego sektora

Rheinmetall to najlepszy wybór dla inwestorów

– Jest dla nas jasne, że zdolność krajów europejskich do wpływania na rozmowy pokojowe będzie wprost proporcjonalna do dodatkowego wsparcia wojskowego, jakie będą one w stanie zapewnić Ukrainie – stwierdziła Mediobanca Securities.

W piątek unijna posłanka Ursula von der Leyen zaproponowała wyłączenie obronności z unijnych limitów wydatków rządowych poprzez uruchomienie tzw. klauzuli korekcyjnej. Umożliwiłoby to państwom członkowskim zwiększenie wydatków bez ryzyka uruchomienia procedury nadmiernego deficytu.

– Europa musi zwiększyć swoje wydatki na obronę i będziemy uważnie obserwować, jak wpłynie to na budżety krajowe – powiedział Alberto Conca, dyrektor ds. inwestycji w szwajcarskiej firmie zarządzającej aktywami LFG+ZEST. – Akcje sektora obronnego to temat, który prawdopodobnie będzie nadal zyskiwał na dynamice. Już osiągnęły dobre wyniki, ale uważam, że nadal mają pole do popisu – dodał.

– Oczekujemy, że w nadchodzących miesiącach sektor będzie charakteryzował się niestabilnością i ten tydzień prawdopodobnie nie będzie wyjątkiem – stwierdzili w notatce analitycy Morgan Stanley. – Pozostajemy optymistycznie nastawieni do sektora, a Rheinmetall (najlepszy wybór), Leonardo i BAE Systems są preferowanymi spółkami z oceną przeważania – dodali.

Zyski na akcjach spółek z branży obronnej pobudziły zainteresowanie spółkami z branży lotniczej i obronnej, których indeks SXPARO odnotował wzrost o ponad 3 proc. do rekordowego poziomu. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę trzy lata temu wskaźnik ten wzrósł ponad dwukrotnie. Indeks rósł siódmy dzień z rzędu.

Nie wszystkie państwa europejskie zwiększają wydatki obronne

Prezydent USA Donald Trump domagał się podniesienia docelowego poziomu wydatków NATO do 5 proc. PKB na obronność z progu 2 proc. uzgodnionego w 2006 roku.

Oczekuje się, że całkowite wydatki państw członkowskich UE na obronę wzrosną o ponad 30 proc. do 326 miliardów euro (342 miliardów dolarów) w 2024 roku, przy średnich wydatkach zgodnych z zobowiązaniem NATO na poziomie 2 proc., podał Banca Akros. Jednak niektórym państwom, takim jak Holandia i Włochy, w dalszym ciągu nie udaje się osiągnąć tego celu.

Wykres Dnia
Jak strefa euro skorzysta na zakończeniu wojny w Ukrainie
Wykres Dnia
Niemcy proszą o zwolnienie z magazynowania gazu. Kontrakty terminowe w dół
Wykres Dnia
Możliwość pokoju w Ukrainie podekscytowała inwestorów
Wykres Dnia
Europa balansuje na krawędzi kolejnego załamania dostaw gazu
Wykres Dnia
Nigdzie w Europie ceny energii nie są tak wysokie jak w Niemczech
Wykres Dnia
Brytyjski koncern energetyczny BP w obliczu ogromnych zmian