Brytyjski premier Keir Starmer powiedział w poniedziałek, że dla całej Europy sprawą kluczową jest zwiększenie wydatków na obronność, a Bruksela mogłaby ułatwić krajom zwiększanie budżetów obronnych, nawet tym mocno zadłużonym.
Niemiecki producent broni Rheinmetall zyskał aż 11 proc., rosnąc do rekordowego poziomu. Jeśli Europa zdecyduje się na zwiększenie budżetu obronnego, Rheinmetall może zostać zmuszony do przyspieszenia rozbudowy mocy produkcyjnych. W ciągu ostatniego roku niemiecki producent sprzętu obronnego zwiększył swoje zapasy ponad dwukrotnie, co było spowodowane wzrostem zamówień wojskowych, szczególnie z Niemiec. Dyrektor generalny Rheinmetall Armin Papperger spotkał się w weekend z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby omówić rozszerzenie działalności firmy w Ukrainie. Według oficjalnej strony internetowej Zełenskiego dyskusje koncentrowały się na potencjalnych wspólnych projektach branżowych, w szczególności dotyczących lokalnej produkcji amunicji 155 mm.
Wzrosty notowały też inne spółki z branży zbrojeniowej: szwedzki Saab AB i brytyjski BAE Systems odpowiednio 11 proc. i 6, proc., włoski Leonardo i francuski Thales o ponad 5 proc., podczas gdy Thyssenkrupp, która zamierza wydzielić swój oddział okrętów wojennych TKMS, o prawie 20 proc., osiągając najwyższy poziom od ponad roku.