Niemcy proszą o zwolnienie z magazynowania gazu. Kontrakty terminowe w dół

Europejskie kontrakty terminowe na gaz spadły najbardziej od początku 2024 r. po tym, jak Niemcy wezwały do zwolnienia z tegorocznych celów Unii Europejskiej w zakresie napełniania magazynów w obawie, że wymóg ten napędza spekulacje rynkowe i winduje ceny.

Publikacja: 14.02.2025 09:03

Niemcy proszą o zwolnienie z magazynowania gazu. Kontrakty terminowe w dół

Foto: Adobe Stock

https://pbs.twimg.com/media/GjriaFfWgAAvTKD?format=jpg&name=900x900

Na czwartkowym spotkaniu Grupy Koordynacyjnej ds. Gazu w Brukseli kraje na zmianę wyrażały swoje obawy dotyczące tego, w jaki sposób cele bloku w zakresie magazynowania przyczyniają się do wzrostu cen gazu. Berlin stwierdził, że handlowcy oczekują, że państwa członkowskie będą musiały interweniować, aby zapewnić osiągnięcie tych celów, i wezwał do większej elastyczności, aby pomóc stłumić te oczekiwania, zdaniem osób zaznajomionych ze sprawą, które nie były upoważnione do wypowiadania się publicznie.

Po spotkaniu ministerstwo gospodarki Niemiec potwierdziło stanowisko kraju, stwierdzając, że Komisja Europejska obiecała naprawić sytuację.

Czytaj więcej

Nigdzie w Europie ceny energii nie są tak wysokie jak w Niemczech

Referencyjne ceny gazu w Europie spadły najbardziej od stycznia 2024 r.

Europejskie przepisy dotyczące uzupełniania gazu stają się przedmiotem coraz większej uwagi na rynku, ponieważ szybko wyczerpujące się zapasy oznaczają, że potrzebne będą większe wolumeny, aby osiągnąć cele mające zapewnić zapełnienie zapasów w 90 proc. do 1 listopada. Ceny również gwałtownie spadły w środę po tym, jak Bloomberg poinformował, że niektóre kraje naciskają na elastyczność w zakresie wymogów dotyczących przechowywania.

Referencyjne ceny gazu w Europie spadły w czwartek aż o 9,3 proc., co stanowi największy spadek od stycznia 2024 r. Sezonowa rozpiętość cen – ważny wskaźnik ekonomiki magazynowania gazu, która wzrosła w ostatnich tygodniach – zawęziła się do jednej trzeciej swojego niedawnego maksimum.

Połączenie chłodniejszej pogody, słabego wiatru i utraty rosyjskich dostaw przez Ukrainę spowodowało, że w tym roku region szybciej czerpie zapasy gazu. Magazyny są obecnie zapełnione średnio w 47 proc., co stanowi najniższy poziom sezonowy od 2022 r.

Ceny gazu spadły wcześniej w czwartek także w związku z rozmowami amerykańsko-rosyjskimi, które zwiększyły perspektywy zakończenia wojny na Ukrainie, zwiększając oczekiwania na wznowienie dostaw z Moskwy.

Perspektywa zwiększonego popytu na uzupełnienie zapasów tego lata spowodowała, że ​​na początku tygodnia ceny osiągnęły najwyższy poziom od dwóch lat. W lecie również utrzymują się na wysokim poziomie, nawet po niedawnym odwrocie, przez co magazynowanie paliwa jest nieopłacalne. Menedżer rynku w Niemczech Trading Hub Europe GmbH rozważa dotacje na uzupełnienie zapasów.

Czytaj więcej

Niemcy ograniczają moce morskiej energetyki wiatrowej w nowych lokalizacjach

Walka o złagodzenie unijnych celów gazowych

Toczą się dwie dyskusje – jedna na temat złagodzenia celów w tym roku, a także nalegania, aby zachować tę elastyczność w przyszłych latach.

Opinię Niemiec podzieliła Francja, która stwierdziła, że ​​elastyczność dostaw nie jest wystarczająca, aby osiągnąć cele bez podnoszenia cen. Kraje obawiają się, że handlowcy oczekują, że rządy będą musiały kupować gaz za każdą cenę. Holandia zgodziła się z Niemcami i Francją, natomiast Republika Czeska poszła dalej, wzywając, aby – zdaniem obywateli – cele były dobrowolne.

Inne kraje, które zasygnalizowały szerokie obawy związane z rozporządzeniem, to Włochy, Austria, Dania, Hiszpania i Grecja.

Władza wykonawcza Unii planuje obecnie zaproponować dwuletnie przedłużenie istniejących przepisów, które według osób zaznajomionych ze sprawą wygasają z końcem roku, na początku przyszłego miesiąca.

Nie jest jasne, czy uda się przeforsować zmiany do czerwca, aby zapewnić wystarczająco dużo czasu przed nadchodzącą zimą. Jeżeli propozycja Komisji nie spełni tych oczekiwań, grupa państw członkowskich może próbować wprowadzić dalsze zmiany w trakcie rozmów w Radzie UE na temat ostatecznego kształtu rozwiązania. Będzie to wymagało poparcia większości kwalifikowanej ze strony rządów krajowych, a także wsparcia w parlamencie.

Dlaczego magazynowanie gazu w Europie stało się większym zmartwieniem

Na spotkaniu Komisja stwierdziła, że ​​zasady przewidują już wystarczającą elastyczność, obejmującą odstępstwo od celów pośrednich na poziomie 5 proc. oraz możliwość przedłużenia o miesiąc wymogu zapełnienia magazynów do 90 proc. do 1 listopada. Podejmie działania jedynie w przypadku znacznego i trwałego odstępstwa od celów – stwierdzono.

Według analizy Komisji pobór gazu z magazynów był na poziomie średniej z pięciu lat przed inwazją Rosji na Ukrainę. Jeśli ta zima zakończy się, gdy magazyny będą zapełnione w około 30–35 proc., to według opinii publicznej do osiągnięcia celu na poziomie 90 proc. potrzeba będzie aż do 70 miliardów metrów sześciennych gazu. Z analizy wynika, że ​​roczne zapotrzebowanie na gaz w UE jest o około 80 miliardów metrów sześciennych niższe niż przed kryzysem, co stanowi około 20 proc..

Holenderskie kontrakty terminowe typu front-month, będące punktem odniesienia w Europie, spadły aż do 50,50 euro za megawatogodzinę, a o godzinie 17:29 w Amsterdamie osiągnęły cenę 51,26 euro.

Wykres Dnia
Możliwość pokoju w Ukrainie podekscytowała inwestorów
Wykres Dnia
Europa balansuje na krawędzi kolejnego załamania dostaw gazu
Wykres Dnia
Nigdzie w Europie ceny energii nie są tak wysokie jak w Niemczech
Wykres Dnia
Brytyjski koncern energetyczny BP w obliczu ogromnych zmian
Wykres Dnia
Amazon, Google, Microsoft i Meta inwestują miliardy w sztuczną inteligencję
Wykres Dnia
Gwałtowny wzrost deficytu handlowego USA w grudniu