Niemcy ograniczają moce morskiej energetyki wiatrowej w nowych lokalizacjach

Niemcy obniżyły docelową moc produkcyjną morskiej energetyki wiatrowej z 50 gigawatów do 2035 r. do 40 gigawatów do 2034 r. ze względu na zatłoczone morza powodujące „efekt pobudzenia”, który zmniejsza produkcję.

Publikacja: 05.02.2025 09:04

Niemcy ograniczają moce morskiej energetyki wiatrowej w nowych lokalizacjach

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Deweloperzy morskich farm wiatrowych w Niemczech mogą w przyszłości być zmuszeni do realizacji mniejszych projektów po tym, jak rząd ograniczył moce wytwórcze dostępne do leasingu.

W planie rozwoju opublikowanym przez Federalną Agencję Morską i Hydrograficzną kraj zakłada obecnie osiągnięcie mocy 40 GW do 2034 r. w porównaniu z wcześniejszym celem wynoszącym aż 50 GW do 2035 r.

Posunięcie to jest reakcją na coraz bardziej zatłoczone morza, co może powodować tzw. efekt kilwateru – utratę mocy z farm wiatrowych zbudowanych zbyt blisko siebie. Jednak w obliczu mniejszej liczby ofert przetargowych ambicje Niemiec w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, których kulminacją będzie cel na 2045 r. wynoszący 70 GW, mogą być jeszcze bardziej nieosiągalne.

Decyzja władz obejmuje zmniejszenie mocy w dwóch elektrowniach wiatrowych aż o 50%. Agencja stwierdziła również, że oceniła plany ekspansji w Holandii – gdzie przyszłe projekty mogą mieć „negatywny wpływ na oczekiwane uzyski energii” na sąsiednich obszarach Niemiec – oraz w Danii.

Zagrożone plany niemieckiej morskiej energetyki wiatrowej

Deweloperzy od dawna ubolewali nad wpływem efektu wybudzenia. Władze holenderskie również badają obecnie to zjawisko i spodziewają się opublikować wyniki w połowie marca.

Niemieckie Stowarzyszenie Morskiej Energetyki Wiatrowej z zadowoleniem przyjęło wysiłki agencji morskiej mające na celu rozwiązanie tego problemu, stwierdziło jednak, że brak stabilnych warunków planowania „utrudnia decyzje inwestycyjne”.

Operator morskiej energetyki wiatrowej EnBW Energie Baden-Württemberg AG również stwierdził, że należy „zapewnić bezpieczeństwo planowania ścieżki ekspansji”.

Natomiast zmniejszona moc i opóźnienia w połączeniach do sieci mogą przeszkodzić w realizacji ambicji Niemiec w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, w tym celu na rok 2045 wynoszącego 70 gigawatów.

Energia wiatrowa jest najważniejszym odnawialnym źródłem energii elektrycznej w Niemczech

Przewiduje się, że stanie się on podstawą całego systemu energetycznego kraju w procesie odchodzenia od paliw kopalnych. Kraj ten może poszczycić się jedną z największych mocy w zakresie lądowej energetyki wiatrowej na świecie, co od lat zapewnia wzrost wydajności i redukcję kosztów tej technologii. Mimo że technologia ta odgrywa kluczową rolę w ambitnych planach transformacji energetyki w kraju, branża energetyki wiatrowej zmagała się ze spadkiem wielkości ekspansji, zamykaniem zakładów i utrzymującymi się przeszkodami biurokratycznymi, zanim ostatnio odzyskała optymizm dzięki wzrostowi liczby nowych projektów.

Niemcy, jako jeden z pierwszych krajów korzystających z lądowej energetyki wiatrowej, od początku XXI wieku stały się wiodącym inkubatorem rynku i technologii. Dzięki ustawie o energii odnawialnej (EEG) gwarantowane wsparcie państwa pomogło chętnym inwestorom w zastosowaniu technologii na dużą skalę i uczyniło z kraju lidera w zwiększaniu udziału energii wiatrowej w koszyku wytwarzania energii elektrycznej. Dzięki ponad 28 000 turbin i łącznej mocy 63 gigawatów (GW) działających w całym kraju Niemcy mogą pochwalić się największą zainstalowaną lądową flotą wiatrową w Europie i trzecią co do wielkości na świecie w 2024 r.

A liderzy branży twierdzą, że nowy niemiecki rząd musi działać szybko, aby wesprzeć rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Niemiecka Fundacja Morskiej Energii Wiatrowej i jej współpracownicy branżowi opublikowali dane liczbowe dotyczące ekspansji w roku 2024.

Z danych przygotowanych przez firmę doradczą Deutsche WindGuard wynika, że ​​w 2024 roku łącznie 73 morskie turbiny wiatrowe o mocy 742 MW po raz pierwszy zostały wprowadzone do sieci elektroenergetycznej w Niemczech.

Ponadto do końca roku położono 66 fundamentów i wzniesiono 81 turbin, które nie wprowadziły jeszcze prądu do sieci.

Łącznie na koniec 2024 roku w Niemczech zainstalowano 1639 turbin o mocy 9,2 GW.

Wykres Dnia
Kalifornia nie chce kupować samochodów Tesli
Wykres Dnia
Cła Donalda Trumpa uderzyły w kryptowaluty
Wykres Dnia
Czy niemieckiej gospodarce grozi zimowa recesja?
Wykres Dnia
Notowania srebra mogą pójść w kierunku 32,50 dolarów za uncję
Wykres Dnia
Chińska gospodarka traci rozpęd i potrzebuje więcej stymulacji
Wykres Dnia
Lepsze nastroje w niemieckim biznesie, gorsze przewidywania