Inwestorzy zaczęli stawiać na zawieszenie broni w Ukrainie w postaci rosnącej ceny warrantów powiązanych z PKB dołączonych do restrukturyzowanych obligacji Ukrainy zapadających w 2035 i 2024 roku, które są wypłacane tylko po spełnieniu określonych warunków. Goldman Sachs przełożył te ceny na rynkowy szacunek prawdopodobieństwa zawarcia porozumienia pokojowego, które pomoże Ukrainie odbudować gospodarkę. Nakreślili potencjalne skutki gospodarcze i finansowe dwóch scenariuszy: bardziej ograniczonego rozejmu i powolnego ograniczania wojny w czasie lub pozytywnego przypadku w postaci „kompleksowego i wiarygodnego” porozumienia.
Powrót rosyjskiego gazu obniży inflację w strefie euro
Najważniejszy wpływ byłby według nich na rynek gazu ziemnego. - Podążając za naszymi strategami ds. surowców, bierzemy pod uwagę scenariusz ograniczonego przepływu gazu (ze spadkiem cen gazu o 15 proc.) i scenariusz wzrostowy (ze spadkiem cen o 50 proc.). Szacujemy, że w obu scenariuszach inflacja będzie niższa odpowiednio o 0,15 punktu procentowego i 0,5 punktu procentowego, przy potencjalnym wzroście PKB strefy euro o 0,1 proc. i 0,34 proc. w wyniku wyższych wydatków konsumenckich i produkcji - ocenili ekonomiści.
Wraz z wybuchem wojny zaufanie konsumentów gwałtownie spadło w całej strefie euro, co wskazuje na możliwość odbicia się po zawieszeniu broni. Analiza Goldman Sachs wskazuje jednak na niewielki potencjalny wzrost zaufania, ponieważ wysoka inflacja odegrała kluczową rolę w obniżeniu zaufania w 2022 r., a miary ryzyka geopolitycznego w dużej mierze się unormowały. - Nasze szacunki wskazują na umiarkowany, oparty na zaufaniu, wzrost realnego PKB w wysokości od 0,03 proc. do 0,09 proc. w naszych dwóch scenariuszach – stwierdzili ekonomiści.