Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.02.2025 11:43 Publikacja: 02.12.2024 06:00
Rodzimi e-konsumenci zaczęli oszczędzać – szukają tańszych zamienników produktów. Popyt na zakupy online z końcem roku jednak rośnie, a branża kurierska oczekuje kolejnego rekordowego szczytu paczkowego
Foto: Fot. AdobeStock
Końcówka roku to w sektorze KEP (kurier, ekspres, paczka) tradycyjnie najlepszy okres – związany ze świątecznymi zakupami wzrost popytu na usługi operatorów paczkowych wyraźnie podkręca wyniki branży. Liczba przesyłek znacząco rośnie, a dotychczasowe doświadczenia z tego rynku pokazują, że właściwie co roku, dzięki wzrostom w e-commerce, tzw. szczyt paczkowy generuje rekordowe wyniki w KEP.
W br. może być jednak inaczej. Choć eksperci nie spodziewają się spadków, to liczą się z tym, że dynamika będzie słabsza. Czy tym razem kurierzy mogą zatem zapomnieć o rekordowym „peaku”?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tym roku przewoźnik stawia też na zwiększanie efektywności operacyjnej grupy i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej. Z drugiej strony musi radzić sobie ze zwyżkującymi wydatkami na utrzymanie taboru, opłaty drogowe i paliwa.
Za kilka miesięcy grupa zakończy rozbudowę morskiego terminalu agro w Świnoujściu. Z kolei do Gdyni chce sprowadzić sprzęt i urządzenia do obsługi transportu intermodalnego i statków. Zarząd dużą uwagę zwraca na koszty stałe.
W ostatnich kwartałach branża musiała radzić sobie z licznymi wyzwaniami i podobnie może być w kolejnych okresach. Wszyscy zdają się jednak wierzyć, że najgorsze już za nimi. W efekcie chcą rozwijać obecną działalność, a nawet inwestować w nową.
Budowa kolei dużych prędkości powinna okazać się kołem zamachowym polskiej gospodarki i szansą na przyspieszenie rozwoju przemysłu.
Narodowy przewoźnik poprzez zależne PKP Cargo International jest coraz aktywniejszy m.in. na rynkach znajdujących się na południe od naszego kraju. Duże nadzieje wiąże z transportem na linii Bałtyk–Adriatyk oraz na Nowym Jedwabnym Szklaku.
Chodzi o gotowość zależnej firmy PKP Cargo International do obsługi Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (ETCS). Dzięki temu skokowo ma wzrosnąć bezpieczeństwo oraz płynność przewozów kolejowych.
Z przewidywań analityków wynika, że w przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczyła końcówki zeszłego roku do udanych.
Sztuczna inteligencja to rewolucja, ale amerykańska giełda dyskontuje zbyt wiele. Tymczasem wyceny na Starym Kontynencie są zdecydowanie bardziej atrakcyjne, a to szansa w dłuższym terminie – twierdzi Tomasz Markowski, zarządzający Total FIZ.
Im więcej narzędzi sztucznej inteligencji, tym lepiej, bo będą bardziej dostępne. A to dobra informacja dla spółek, które mogą tę technologię wykorzystywać – tłumaczą Tomasz Matras z TFI PZU oraz Jarosław Niedzielewski z Investors TFI.
Swoje wyniki finansowe zaprezentowały już Microsoft, Meta i Tesla. Każda z tych firm musiała odnieść się do nowego chińskiego modelu AI – Deepseek, który może mocno zmienić reguły gry.
Największy sprzedawca internetowy uruchamia nowy program zniżkowy dla użytkowników. Walka o klientów kupujących online jest coraz ostrzejsza, głównie chodzi o chińskie serwisy jak Temu czy AliExpress
Branża e-commerce rośnie dynamicznie od wielu lat, będąc dziś jednym z najważniejszych segmentów rynku detalicznego. Przyczyny tego zjawiska są oczywiste – to postępująca cyfryzacja i zmieniające się zachowania zakupowe konsumentów, którzy wymagają od firm coraz więcej.
Choć pojawienie się silnego chińskiego konkurenta w wyścigu o rozwój sztucznej inteligencji obecnie uderza w interesy takich firm, jak OpenAI czy Nvidia, to analitycy wskazują, że w długim terminie nie zaszkodzi to boomowi w sektorze technologicznym.
70 proc. mieszkańców stolicy robiło zakupy online w ostatnim czasie. Wynik jest znacznie wyższy od średniej dla kraju, dającej Polsce dalekie miejsce w unijnych statystykach. Podlasie jest na końcu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas