DataWalk w przełomowym momencie. Akcje drożeją

Technologiczna spółka ma umowę z Rabobankiem. – Ten kontrakt oraz ostatnie projekty z bankami z listy Fortune 500 wydają się potwierdzać zwrotny moment w komercjalizacji naszej platformy - mówi prezes Paweł Wieczyński.

Publikacja: 01.04.2025 10:36

DataWalk w przełomowym momencie. Akcje drożeją

Foto: Adobestock

Notowania DataWalk podczas wtorkowej sesji zyskują na wartości. Przed południem akcje drożeją o 7 proc. Polska spółka podpisała umowę ramową z holenderskim Coöperatieve Rabobank na zakup autorskiej platformy DataWalk w ramach pierwszego etapu budowy przez bank systemu analitycznego opartego na analityce grafowej nowej generacji.

- Kolejny bankowy kontrakt właśnie został podpisany przez DataWalk. Po niedawno komunikowanych umowach z Barclays i Morgan Stanley, kontrakt z Rabobank to umowa ramowa bazująca na nowym cenniku spółki wprowadzonym w styczniu 2025 r. Zgodnie z zapowiedziami zarządu opiera się ona o znacznie wyższe poziomy cenowe oraz subskrypcyjny charakter licencji, w odróżnieniu od wcześniej dominującej sprzedaży licencji wieczystej – mówi prezes Paweł Wieczyński.

Czytaj więcej

Pięć innowacyjnych firm w przełomowym momencie

Jakie są plany DataWalk

Spółka podała również informację o przekroczeniu wartości 66 mln zł podpisanych kontraktów, co stanowi prawie trzykrotność komunikowanych niedawno wstępnych wyników szacunkowych za 2024 r.

- Ten kontrakt oraz ostatnie projekty z bankami z listy Fortune 500 (w tym kilkukrotnie komunikowane zamówienia z Ally Bank, czy ING) wydają się potwierdzać zwrotny moment w historii komercjalizacji platformy DataWalk – sygnalizuje prezes.

DataWalk ma siedzibę we Wrocławiu. Na bazie własnej technologii firma zbudowała grafową platformę analityczną. Znajduje ona zastosowanie w zakresie analityki śledczej w sektorze publicznym i finansowym m.in. w walce z przestępczością (amerykańskie agencje), zapewnieniu bezpieczeństwa międzynarodowego (ONZ), przy identyfikacji nadużyć i nieprawidłowości (administracja centralna, duże koncerny, międzynarodowe federacje sportowe, instytucje finansowe, w tym banki i ubezpieczyciele) czy przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy (regulatorzy i instytucje finansowe).

Czytaj więcej

DataWalk ma umowę z Amazonem. Kurs wystrzelił

Jaką umowę ma DataWalk z Rabobank

Rabobank to jeden z większych banków w Europie. DataWalk podkreśla, że widzi rosnące zapotrzebowanie na technologie grafowe wspierające sztuczną inteligencję, zwłaszcza w obszarze rozwiązań antyfraudowych.

- Choć to wciąż rozwijający się segment, dane rynkowe pokazują, że ponad 34 proc. globalnych wdrożeń przypada na sektor bankowości, finansów i ubezpieczeń, który niezmiennie pozostaje liderem i trendsetterem w ich adaptacji - wskazuje prezes Wieczyński. Dodaje, że wykorzystanie takiej technologii w takich instytucjach daje potężne zwroty z inwestycji.

- Przykłady można mnożyć: od uzyskiwania ponad 90 proc. skuteczności w typowaniu defraudacji, czyli wielokrotnie więcej niż standard rynkowy, czy też potencjał kompletnej automatyzacji, np. pracy analityka pierwszego poziomu (Tier 1) – wymienia prezes.

Sztuczna inteligencja mocno zmienia sposób, w jaki banki przeciwdziałają przestępstwom finansowym.

- Widzimy w tym obszarze ogromny potencjał i rosnące zapotrzebowanie – praktycznie u każdego z naszych klientów – mówi Kamil Góral, wiceprezes ds. marketingu w DataWalk. Dodaje, że dlatego spółka zainwestowała w rozwój elastycznej, unikalnej technologii, która pozwala szybko i intuicyjnie łączyć nawet bardzo rozproszone i nieuporządkowane dane w jedno, spójne źródło wiedzy.

- To z kolei umożliwia zasilanie zaawansowanych analiz i modeli opartych na różnych typach sztucznej inteligencji – od dużych modeli językowych, przez sieci neuronowe, po inteligentne wykrywanie powiązań. Takie podejście pozwala podejmować decyzje szybciej i trafniej, a jednocześnie buduje naszą wyjątkową pozycję na globalnym rynku AI – podsumowuje Góral.

Technologie
11 bit studios: jak było z P8 i co z tego wynika
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Technologie
Yarrl pokazał wyniki i opowiedział o planach
Technologie
Asseco bije rekordy. Liczy na udany 2025 r.
Technologie
Tele-Polska Holding: Kupi, ale i da się przejąć. Cały lub w częściach
Technologie
Asseco o zyskach, dywidendzie i roszadach właścicielskich. Firma chwali się wynikami
Technologie
Asseco przebiło oczekiwania. Zapowiada rekordową dywidendę