Związkowcy mówią o trudnej sytuacji w PKP Cargo

Wskazują na brak programu restrukturyzacji, nowych zleceń i zaległe płatności dla pracowników. Zarząd próbuje uspokajać, wskazując na trwające prace nad programem restrukturyzacji i działania mające na celu odzyskanie rentowności.

Publikacja: 13.03.2025 06:00

PKP Cargo, którego prezesem jest Agnieszka Wasilewska- -Semail, chce odzyskać udziały w polskim rynk

PKP Cargo, którego prezesem jest Agnieszka Wasilewska- -Semail, chce odzyskać udziały w polskim rynku. Fot. mpr

Foto: materiały prasowe

Związkowcy z Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ Solidarność, podczas niedawnego spotkania z Piotrem Malepszakiem, wiceministrem infrastruktury, przekonywali, że sytuacja, w jakiej obecnie znajduje się PKP Cargo, jest dramatyczna. Wskazywali m.in. na ciągły brak programu restrukturyzacji, niepewność zatrudnienia i poważne problemy z pozyskiwaniem przez spółkę nowych zleceń na przewozy.

PKP Cargo pracuje nad kluczowymi elementami planu restrukturyzacji

Z kolei Malepszak podczas spotkania ze związkowcami wskazał, że celem PKP Cargo jest przynajmniej utrzymanie dotychczasowego 27-proc. udziału na polskim rynku kolejowych przewozów towarowych mierzonego tzw. pracą przewozową. Ostatnie dane Urzędu Transportu Kolejowego mówią jednak o spadku tego wskaźnika. W styczniu praca przewozowa zrealizowana przez PKP Cargo wynosiła ponad 26,8 proc. Dla porównania w całym 2024 r. było to prawie 27,8 proc., a w 2023 r. – ponad 33,5 proc. Nieco wyższe udziały spółka odnotowuje w krajowych przewozach pod względem tzw. masy.

Foto: GG Parkiet

Biuro zarządu, promocji i relacji inwestorskich PKP Cargo, odpowiadając na naszą prośbę o komentarz do oskarżeń związkowców, przypomina o przedłużonym terminie na złożenie planu restrukturyzacji, ze względu na konieczności przeprowadzenia dodatkowych analiz. „O takie przedłużenie zwróciła się zarządca masy sanacyjnej i uzyskała zgodę sądu. Plan restrukturyzacji musi bowiem uwzględniać interesy wszystkich spółek grupy kapitałowej oraz zapewniać rzetelność i skuteczność jego realizacji w kolejnych latach” – przekonuje PKP Cargo.

Spółka dodaje, że opracowanie spójnej strategii dla całej grupy, która składa się z 20 firm, wymaga szczegółowych analiz i skoordynowanych działań. Są one daleko dalej idące niż zwykłe postępowanie sanacyjne. Ponadto w przygotowywanym dokumencie muszą być też uwzględnione nowe środki restrukturyzacyjne zaproponowane przez nowy zarząd PKP Cargo (funkcjonuje od lutego) oraz czynniki zewnętrzne, np. zmieniająca się sytuacja makroekonomiczna i kwestie geopolityczne.

„Wszystkie te czynniki znacząco wpływają na założenia związane z przyszłością i prognozami na najbliższe lata. W związku z tym nadal prowadzimy prace nad kluczowymi elementami planu tzn. nad modelem biznesowym i finansowym spółki oraz grupy” – informuje nas PKP Cargo. W ocenie zarządu prace nad planem restrukturyzacji są zaawansowane. Mimo to potrzeba więcej czasu, aby uwzględnić wszystkie niezbędne jego elementy. W czasie opracowywania planu restrukturyzacji zarząd prowadzi także działania mające na celu odzyskanie rentowności i udziałów rynkowych przez spółkę.

W PKP Cargo do uregulowania są nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne

Na trudną sytuację finansową PKP Cargo zwracają uwagę również inne związki zawodowe. Ci zrzeszeni w Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy domagali się wyjaśnień dotyczących regulowania przez spółkę płatności na rzecz obecnych i byłych pracowników. Spółka w oficjalnym piśmie przekazała, że w styczniu, po wypłaceniu pełnej puli należności wynikających z przeprowadzonych zwolnień grupowych, do realizacji pozostały płatności z tytułu wstrzymanych czasowo wypłat z nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych. Ich uregulowanie ma nastąpić w najbliższych trzech, czterech miesiącach.

„Priorytetem dla zarządu jest uregulowanie wszystkich niewypłaconych świadczeń pracownikom. W związku z tym każdego miesiąca uruchamiane są dodatkowe płatności poza wypłatą podstawowych wynagrodzeń, dzięki czemu wartość niewypłaconych świadczeń pracowniczych maleje” – zapewnia PKP Cargo.

Zarząd jest w ciągłym kontakcie ze związkowcami i prowadzi z nimi dialog na comiesięcznych spotkaniach, na których omawiane są bieżące wydarzenia i udzielane odpowiedzi na ewentualne pytania. W tym roku miały miejsce w styczniu i lutym, a kolejne zaplanowano na 17 marca. „Liczymy, że nasze spotkania, dialog i współpraca nadal będą konstruktywne w kolejnych miesiącach. To może pomóc przywrócić spółkę PKP Cargo na ścieżkę wzrostu i rozwoju, co przełoży się na trwałą rentowność i odzyskanie udziałów rynkowych” – przekonuje przewoźnik.

Transport
PKP Cargo traci udziały
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Transport
Grupa Wielton wchodzi na rynek sprzętu wojskowego
Transport
Cła na samochody zamieszały na rynkach
Transport
Firma z grupy PKP Cargo ma plan restrukturyzacyjny
Transport
PKP Cargo ma odzyskać pozycję na rynku i rentowność
Transport
Zarządca PKP Cargo chce więcej czasu na plan restrukturyzacji