Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.04.2025 18:46 Publikacja: 01.04.2025 06:00
Foto: AdobeStock
PKP Cargo nadal traci udziały w rynku kolejowych przewozów towarowych. W okresie styczeń–luty pod względem tzw. pracy przewozowej wynosiły ponad 26,1 proc., a pod względem masy niespełna 27,3 proc. Rok temu było to odpowiednio prawie 29,5 proc. oraz niespełna 28,8 proc. Spadki udziałów są tym bardziej dotkliwe, że po torach wozi się coraz mniej towarów. W lutym przetransportowano ich 16,7 mln ton, czyli o 6,4 proc. mniej niż rok temu. Z kolei pod względem pracy przewozowej było to 4,26 mld tonokilometrów, co oznaczało zniżkę o 8,3 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zarządzająca infrastrukturą spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) mocno zwiększy wydatki. Na 2025 r. zaplanowała ogłoszenie przetargów dotyczących budowy i modernizacji linii o wartości ok. 16 mld zł.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Trump zasugerował cięcia ceł na samochody, ale wśród inwestorów utrzymuje się duża niepewność.
Wielton Defence, spółka z grupy Wielton, pozyskała pierwszy kontrakt w sektorze obronności.
Zapowiedź nałożenia od 3 kwietnia przez USA 25-procentowych ceł na import samochodów sprowokowała wyprzedaż akcji firm motoryzacyjnych.
PKP Cargotabor, bo o nim mowa, zamierza prowadzić działalność w oparciu o 12 sekcji naprawczych taboru kolejowego, chce uprościć swoją strukturę organizacyjną oraz zdywersyfikować źródła osiąganych przychodów.
Wskazują na brak programu restrukturyzacji, nowych zleceń i zaległe płatności dla pracowników. Zarząd próbuje uspokajać, wskazując na trwające prace nad programem restrukturyzacji i działania mające na celu odzyskanie rentowności.
Pierwsza poświąteczna sesja na GPW przyniosła powiew wiosennego optymizmu. W centrum uwagi inwestorów był m.in. Asbis, Pepco, Boryszew czy też KGHM.
Papiery dewelopera na Catalyst są wciąż wyceniane z dyskontem, ale już nie tak mocnym, jak przed świętami. Przełomowych informacji brak, belgijska część grupy walczy o utrzymanie płynności.
W połowie wtorkowej sesji notowania handlowej grupy zwyżkują o blisko 4 proc., zbliżając się do 17 zł. To drugi dzień wyraźnego umocnienia.
Z początkiem wtorkowej sesji inwestorzy rzucili się do zakupów akcji przemysłowego holdingu, co wywindowało jego kurs nawet o blisko 30 proc.
Dystrybutor IT w marcu zwiększył przychody o 9 proc. Był to najlepszy marzec w historii spółki. Jakie będą kolejne miesiące?
Największe spółki medialne i telekomunikacyjne pokazały zarobki głównych menedżerów w 2024 roku. Przepaść między najlepiej zarabiającym a statystycznym pracownikiem rośnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas