Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.04.2025 14:43 Publikacja: 01.04.2025 06:00
Foto: AdobeStock
PKP Cargo nadal traci udziały w rynku kolejowych przewozów towarowych. W okresie styczeń–luty pod względem tzw. pracy przewozowej wynosiły ponad 26,1 proc., a pod względem masy niespełna 27,3 proc. Rok temu było to odpowiednio prawie 29,5 proc. oraz niespełna 28,8 proc. Spadki udziałów są tym bardziej dotkliwe, że po torach wozi się coraz mniej towarów. W lutym przetransportowano ich 16,7 mln ton, czyli o 6,4 proc. mniej niż rok temu. Z kolei pod względem pracy przewozowej było to 4,26 mld tonokilometrów, co oznaczało zniżkę o 8,3 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wielton Defence, spółka z grupy Wielton, pozyskała pierwszy kontrakt w sektorze obronności.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Zapowiedź nałożenia od 3 kwietnia przez USA 25-procentowych ceł na import samochodów sprowokowała wyprzedaż akcji firm motoryzacyjnych.
PKP Cargotabor, bo o nim mowa, zamierza prowadzić działalność w oparciu o 12 sekcji naprawczych taboru kolejowego, chce uprościć swoją strukturę organizacyjną oraz zdywersyfikować źródła osiąganych przychodów.
Wskazują na brak programu restrukturyzacji, nowych zleceń i zaległe płatności dla pracowników. Zarząd próbuje uspokajać, wskazując na trwające prace nad programem restrukturyzacji i działania mające na celu odzyskanie rentowności.
Średnioterminowym, nadrzędnym celem jest przywrócenie PKP Cargo utraconej pozycji oraz odzyskanie rentowności – mówią Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes spółki, i Paweł Miłek, wiceprezes i członek zarządu ds. restrukturyzacji.
Dokument ten miał być gotowy do końca lutego. Nowy proponowany termin to 30 czerwca. Powodem opóźnienia jest konieczność wykonania dokładnych analiz biznesowych i finansowych, które będą bazą do założeń i działań prowadzonych w najbliższych latach.
Wczoraj w rejestrze było 20 krótkich pozycji, w tym jedna nowa na Asseco Poland. Dziś są już 22. Doszły PKO BP oraz Lubawa.
W pierwszej fazie środowego handlu kurs Mercatora poszybował w górę o ponad 11 proc. Tak zareagował rynek na publikację wstępnych wyników kwartalnych, które wypadły lepiej niż zakładali analitycy.
Z początkiem środowej sesji inwestorzy rzucili się do wyprzedaży akcji Elektrotimu w wyniku czego w pierwszej fazie handlu kurs zniżkował nawet o ponad 7 proc. Oprócz raportu z wynikami za 2024 rok spółka przestawiła plany odnośnie do wypłaty dywidendy.
Mimo, że XTB planuje w tym roku znaczący wzrost wydatków na marketing, to jak przekonuje Omar Arnaout, prezes spółki, nie jest to przeszkodą w wypłacie dywidendy.
Deweloper uplasował emisję o wartości 180 mln zł z bardzo atrakcyjną dla siebie marżą. Wpływy pozwolą na inwestycje, ale też wcześniejszy wykup najdroższej w obsłudze serii obligacji.
Z początkiem kwietnia Marlena Janota przejęła kierowanie Pekao TFI. Z kolei do zarządu PKO TFI dołączyła Renata Wanat-Szelenbaum.
W tym roku największa spółka górnicza ma otrzymać 5,6 mld zł pomocy publicznej. Mimo straty w ub.r. firma wypłaci jednorazowe świadczenia.
Czy koniunktura słabsza, czy mocniejsza, deweloper notował stabilną sprzedaż mieszkań. Najlepsza w historii oferta ma być fundamentem wzrostu sprzedaży w 2025 r. Dla klientów deweloperów będzie to wyjątkowy rok.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas