Michał Duszczyk

Michał Duszczyk

Dziennikarz, publicysta, absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związany od 2013 r. Specjalizuje się w tematyce innowacji i nowych technologii, a także logistycznej i transportowej – pisze m.in. o start-upach, e-commerce, branży pocztowej i kurierskiej, zagadnieniach z zakresu smart city oraz cyberbezpieczeństwa. Współautor cyklu wywiadów z wybitnymi naukowcami i badaczami, poświęconych sztucznej inteligencji. Mentor wspierający młode, innowacyjne spółki w ramach Programu „PFR Sieć Mentorów”, tworzonego przez Fundację PFR. Laureat IX edycji Konkursu organizowanego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, nagrodzony za artykuły poświęcone ochronie własności intelektualnej. W mediach pracuje od 1999 r., pisał w takich tytułach jak „Bloomberg Business Week Polska”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Życie Warszawy”, „Plus Minus”, „Życie” i „Parkiet”.

Polska wśród głównych celów hakerów. Atakują m.in. sektor wojskowy

Liczba cyberataków nad Wisłą niebezpiecznie przyspiesza – plasujemy się w czołówce najbardziej dręczonych przez hakerów krajów w Europie.

Zmarnowany potencjał wart miliardy złotych

Ulgi podatkowe i dotacje unijne nie stały się w Polsce tak znaczącym napędem rozwoju przedsiębiorstw, jak można byłoby sądzić. Badania pokazują, iż zewnętrzne finansowanie innowacji cieszy się niewielkim zainteresowaniem, szczególnie małych i średnich firm.

Giganci nie oszczędzają w walce o prymat na rynku sztucznej inteligencji

AI to dziś najpotężniejszy magnes inwestycyjny. Wielkie pieniądze płyną nie tylko na zasilanie tego typu projektów, gdyż technologia ta napędza również boom na rozwój niezbędnej infrastruktury – centrów danych, czy nowych źródeł energii. Ekosystem AI to studnia bez dna.

Rząd chce zmobilizować kapitał do finansowania start-upów

Zachęty dla inwestorów oraz współpraca BGK, funduszy VC i banków przy finansowaniu młodych firm – tak rząd chce rozkręcić rodzimy rynek start-upów. Pomysły budzą jednak kontrowersje.

Start-upy nad Wisłą wreszcie wyjdą z dołka

Co trzeci dolar inwestowany przez fundusze venture capital trafia dziś na świecie do firm rozwijających projekty SI. Technologia ta stała się motorem napędowym finansowania innowacji. W Polsce rynek rozrusza szeroki strumień unijnych pieniędzy.

Siedem na dziesięć firm zwiększa inwestycje w generatywną SI ze względu na odniesione korzyści

Sztuczna inteligencja stała się motorem napędowym rozwoju firm i jednym z kluczowych celów ich inwestycji. Widać to na rynku sprzętu i oprogramowania związanego z SI – ten wedle prognoz Bain & Company będzie rósł w tempie 40–55 proc. rocznie i do 2027 r. osiągnie wartość 780–990 mld USD.

BLIK i Revolut łączą siły. Polska firma może ruszyć z zagraniczną ekspansją

Rozpoczęły się testy BLIK-a na wąskiej grupie klientów aplikacji Revolut. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze informacje „Rzeczpospolitej" o sojuszu dwóch gigantów ze świata innowacyjnych finansów. Dla polskiej aplikacji to szansa na zagraniczną ekspansję.

Inwestorzy znów głębiej sięgają do kieszeni

Rynek start-upów w Polsce wraca na ścieżkę wzrostu. Wychodzenie z trwającej wiele kwartałów zapaści w finansowaniu innowacyjnych spółek może jednak jeszcze potrwać.

AI niszczy internet. Przejęła wyniki wyszukiwania Google’a

Algorytmy coraz częściej tworzą fikcyjne treści, które trafiają do sieci, a potem wykorzystywane są do szkolenia kolejnych modeli AI. To błędne koło.

InPost na zakupach za granicą

Znana z sieci paczkomatów polska firma przyspiesza ekspansję. InPost przejął właśnie całkowitą kontrolę nad swoim brytyjskim biznesem.