Michał Duszczyk

Michał Duszczyk

Dziennikarz, publicysta, absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związany od 2013 r. Specjalizuje się w tematyce innowacji i nowych technologii, a także logistycznej i transportowej – pisze m.in. o start-upach, e-commerce, branży pocztowej i kurierskiej, zagadnieniach z zakresu smart city oraz cyberbezpieczeństwa. Współautor cyklu wywiadów z wybitnymi naukowcami i badaczami, poświęconych sztucznej inteligencji. Mentor wspierający młode, innowacyjne spółki w ramach Programu „PFR Sieć Mentorów”, tworzonego przez Fundację PFR. Laureat IX edycji Konkursu organizowanego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, nagrodzony za artykuły poświęcone ochronie własności intelektualnej. W mediach pracuje od 1999 r., pisał w takich tytułach jak „Bloomberg Business Week Polska”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Życie Warszawy”, „Plus Minus”, „Życie” i „Parkiet”.

MCI szykuje potężne inwestycje w sztuczną inteligencję

Powiązany z Tomaszem Czechowiczem fundusz chce w perspektywie 1,5 roku wydać blisko 1 mld zł na projekty AI w Polsce, ale też m.in. w Czechach i Rumunii – dowiedział się „Parkiet”. Technologia ta to dziś kluczowy magnes na inwestorów..

Sztuczna inteligencja straszy w firmach. Którzy pracownicy zyskają, którzy stracą

Sektory, na które sztuczna inteligencja już dziś wywiera największy wpływ, są w stanie odnotować niemal pięciokrotnie wyższy wzrost wydajności pracy – wskazuje najnowszy raport PwC, który „Parkiet” publikuje jako pierwszy.

Startupy. W te branże najchętniej inwestują fundusze venture capital

Rynek venture capital jest w letargu, ale strumień pieniędzy, jaki płynie do start-upów, będzie przybierał na sile – twierdzą eksperci. Już widać ożywienie w kilku obszarach. Uwagę przykuwają m.in. innowacje w branży zdrowia czy kryptowalutach.

Nvidia jest już warta więcej niż Apple

Rozwój Nvidii wprawia w osłupienie. W ciągu pięciu lat jej wycena urosła o ... 3,3 tys. proc.

Start-upy – najbliższe miesiące przyniosą ożywienie?

Paradoks. I połowa roku okazała się dla rodzimych start-upów jednym z najgorszych okresów w historii, bo finansowanie innowacji wyhamowało, a jednocześnie był to najlepszy czas, gdyż w ciągu tych kilku miesięcy narodziły się dwa polskie jednorożce – ElevenLabs i DeepL.

Start-up Getaway ruszył z kolejną rundą finansowania. Będą kolejne

Getaway to platforma pełniąca funkcję inteligentnego i zaawansowanego technologicznie kreatora podróży „szytej na miarę”. Twórcy narzędzia właśnie zbierają finansowanie na rozwój biznesu. Rundzie przewodzi fundusz Aban.VC.

Globalny wyścig przyspiesza. Regulacje nie pomagają, ale przybywa zastosowań nowej technologii

Sztuczna inteligencja nie jest dziś nowością, ale właśnie teraz znajduje masowe zastosowanie. Można mówić o prawdziwym boomie. – Obserwujemy eksplozję zastosowań sztucznej inteligencji zainicjowanej przez duże modele językowe takie jak ChatGPT – potwierdza Łukasz Biegaj, architekt systemu w Unity Group. I podkreśla, że firmy oraz rządy państw biorą udział w niemalże wyścigu zbrojeń na tym polu.

Sztuczna inteligencja zaczyna nam uciekać

Polska jest daleko w tyle za liderami rewolucji SI, która przybiera na sile. Pogoń za czołówką jest realna, ale aby nasz kraj wykorzystał ogromny potencjał tej technologii, potrzeba pilnych zmian – przede wszystkim w edukacji, infrastrukturze – oraz sporych inwestycji.

Google wchodzi ze smartfonami Pixel do Polski. Chce być za Samsungiem i Apple

Amerykański gigant oficjalnie wchodzi do Polski z własnymi urządzeniami (smartfonami Pixel) i uruchamia sklep online. Cel? Dwucyfrowe udziały w rynku i trzecie miejsce w branży w naszym kraju.

Potrzebne wsparcie dla wirtualnego świata

Biznes apeluje o opracowanie „narodowej strategii metawersum”, która pozwoli wykorzystać potencjał tej zaawansowanej technologii.