Michał Duszczyk

Michał Duszczyk

Dziennikarz, publicysta, absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związany od 2013 r. Specjalizuje się w tematyce innowacji i nowych technologii, a także logistycznej i transportowej – pisze m.in. o start-upach, e-commerce, branży pocztowej i kurierskiej, zagadnieniach z zakresu smart city oraz cyberbezpieczeństwa. Współautor cyklu wywiadów z wybitnymi naukowcami i badaczami, poświęconych sztucznej inteligencji. Mentor wspierający młode, innowacyjne spółki w ramach Programu „PFR Sieć Mentorów”, tworzonego przez Fundację PFR. Laureat IX edycji Konkursu organizowanego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, nagrodzony za artykuły poświęcone ochronie własności intelektualnej. W mediach pracuje od 1999 r., pisał w takich tytułach jak „Bloomberg Business Week Polska”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Życie Warszawy”, „Plus Minus”, „Życie” i „Parkiet”.

Restrykcje USA w sprawie chipów. Czy jest się czego obawiać?

Decyzja o ograniczeniu eksportu chipów do Polski nie zatrzęsie naszym rynkiem AI, bo limity są dużo wyższe od możliwości naszych firm. Co one na to?

Polska objęta restrykcjami. USA ograniczą eksport chipów

Stany Zjednoczone potraktowały nas jako kraj drugiej kategorii.

2025 r. zdominują boty, kwanty i... hakerzy

W przyszłym roku ton światu technologii nadawać ma sztuczna inteligencja – przekonują pytani przez „Parkiet” eksperci. I zapowiadają, że AI zmieni rynek, wpłynie na pracodawców oraz zatrudnienie. Sporo zawodów ulegnie zmianie, a roboty zyskają nowe możliwości.

Będą duże pieniądze na międzynarodową ekspansję polskich firm

Gospodarka niemiecka ma problemy, co tworzy wiele możliwości dla polskich firm. Pojawią się możliwości ekspansji – mówi Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK.

Trzeba zadbać o kapitał intelektualny. Bez niego naukę i biznes czeka kryzys

Coraz gorsze wskaźniki rodzimej nauki, odpływ talentów, fatalna pozycja naszego kraju w rankingach innowacyjności oraz problemy przedsiębiorstw z cyfryzacją nie napawają optymizmem. Jaka jest pozycja Polski w nabierającym tempa technologicznym wyścigu?

Rafał Brzoska szykuje wielką ekspansję. InPost wyda krocie

Rafał Brzoska, szef InPostu, planuje imponujące akwizycje. Na przejęcia firma znana z sieci automatów paczkowych może wydać nawet ponad 1 mld euro. W efekcie ma pojawi się nawet na sześciu nowych rynkach.

Czy cyfrowy poniedziałek zdetronizuje czarny piątek? Idą zmiany w e-commerce

Eksperci wieszczą sporą zmianę na rynku handlu internetowego. Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce, wskazuje, że Black Friday to jednak nie tylko wielkie wydarzenie zakupowe, ale również ważny dzień dla rynków finansowych. Osiągane wówczas wyniki sprzedaży często stanowią pierwsze sygnały dotyczące przebiegu całego sezonu świątecznego.

Kurierzy liczą na świąteczny boom, ale wiele wskazuje na to, że mogą się przeliczyć

Po słabszych miesiącach e-commerce znowu przyspiesza. Motorem napędowym mogą okazać się Black Friday i Cyber Monday. W branży paczkowej widać jednak niepewność.

Polska wśród głównych celów hakerów. Atakują m.in. sektor wojskowy

Liczba cyberataków nad Wisłą niebezpiecznie przyspiesza – plasujemy się w czołówce najbardziej dręczonych przez hakerów krajów w Europie.

Zmarnowany potencjał wart miliardy złotych

Ulgi podatkowe i dotacje unijne nie stały się w Polsce tak znaczącym napędem rozwoju przedsiębiorstw, jak można byłoby sądzić. Badania pokazują, iż zewnętrzne finansowanie innowacji cieszy się niewielkim zainteresowaniem, szczególnie małych i średnich firm.