Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.04.2025 13:58 Publikacja: 06.03.2025 06:00
Foto: AdobeStock
Zespół badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją i medycyną skupiony w Ataraxis AI wieszczy rewolucję. Spółka założona przez Jana Witowskiego i Krzysztofa Gerasa, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do diagnostyki nowotworowej, wskazuje, że Ataraxis Breast – jej platforma predykcyjna dla raka piersi – okazała się o 30 proc. dokładniejsza od obecnych rozwiązań. Nowatorska technologia ma wejść do użytku klinicznego wiosną, na początku w Stanach Zjednoczonych.
O tym, że nie są to czcze przechwałki start-upu, może świadczyć fakt, że przy technologii wykrywającej wzorce chorobowe niedostrzegalne dla dotychczasowych metod Polacy współpracują z Yannem LeCunem, laureatem Nagrody Turinga. Ten francusko-amerykański informatyk, wiceprezes i główny naukowiec zajmujący się sztuczną inteligencją w koncernie Meta, określany jako jeden z „ojców chrzestnych AI”, został doradcą spółki, a jednocześnie uczestniczył w budowie modelu AI, który jest silnikiem napędzającym całą zaawansowaną technologię diagnostyczną Ataraxis.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najnowsze rekomendacje wskazują na mocne niedowartościowanie walorów biotechnologicznej spółki. Średnia cena docelowa implikuje niemal 80-proc. potencjał wzrostowy. Jego materializacja w dużej mierze zależy od wyników badań.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kolejne pozytywne informacje napływające ze spółki w piątek przed południem wyniosły w górę kurs o ponad 7 proc.
Mabion zdecydował o aktualizacji dotychczasowej strategii na lata 2023-2027 poprzez przyjęcie nowej strategii z perspektywą do 2030 roku.
Przychody medycznej grupy rosną szybciej niż koszty. Akcjonariusze mogą liczyć na dywidendę.
Spółka podała szacunkowe wyniki za 2024 r., a zarząd zarekomendował wypłatę prawie 112 mln zł dywidendy. Jaki będzie 2025 rok?
Medicalgorithmics pozyska od swojego akcjonariusza dodatkowe finansowanie w kwocie do 9 mln zł (2,4 mln USD), zwiększającą całą wartość posiadanych pożyczek do 5,4 mln USD.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas