Koniec boomu na firmy IT

Programiści wracają na etat? Liczba zakładanych działalności gospodarczych w branży technologii informatycznych wyraźnie wyhamowała.

Publikacja: 23.01.2025 06:00

Koniec boomu na firmy IT

Foto: Adobestock

Statystyki dotyczące działalności gospodarczych w branży IT nie pozostawiają złudzeń – w Polsce wciąż przybywa podmiotów o takim profilu. W 2024 r. zarejestrowano ich blisko 24 tys., a to o niecałe 10 proc. lepszy wynik niż przed rokiem. Dane te są jednak, mimo wszystko, zaskakująco słabe. W poprzednich latach wzrosty sięgały 20–25 proc.

Dane wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet (D&B) pokazują, że w minionym roku najwięcej przybywało firm w segmencie oprogramowania. Ich liczba wzrosła o ponad 10 proc. Nad Wisłą jest już prawie 150 tys. tego typu podmiotów. Dla porównania w 2019 r., czyli jeszcze przed pandemią, było ich 67 tys. Rosła także liczba firm zajmujących się doradztwem w zakresie informatyki (o prawie 9 proc.) oraz zarządzaniem urządzeniami IT (8 proc.). Najsłabszą dynamiką wykazały się podmioty świadczące usługi informatyczno-komputerowe – w 2024 r. przybyło ich tylko około 700 (wzrost o 6 proc.).

Jak podkreśla Tomasz Starzyk, ekspert D&B, spadek dynamiki rok do roku jest znamienny. – Dane pokazują, że trend wyraźnie wyhamował, a dynamika przyrostu nowych firm na rynku powróciła do okresu sprzed Covid-19. Wyhamowanie w branży widać także w przypadku liczby zawieszonych działalności. W 2024 r. w branży IT zawieszono 10,6 tys. firm. W porównaniu z 2023 r. stanowi to wzrost aż o 16 proc. – dodaje.

Na tym nie koniec. – Trzeba podkreślić, iż to właśnie branża IT jest jedną z nielicznych w Polsce, która w ub.r. notuje rok do roku wzrost zawieszonych działalności, a nie spadek – komentuje Starzyk. I wskazuje, że do tego w 2024 r. wykreślono działalność nieco ponad 6 tys. podmiotów IT (co oznacza blisko 10-proc. wzrost takich przypadków).

Skąd taka zmiana na rynku biznesów technologii informatycznych? Ekspert D&B uważa, że ma to związek z tym, że informatycy zaczęli powracać na etaty do firm, rezygnując z własnych działalności.

– W pandemii widać było ruch w przeciwną stronę, a więc związany z odejściem z pracy na etacie i rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Ale dziś pracodawcy, mimo swej elastyczności i możliwości pracy w systemie hybrydowym, bardzo często wymuszają na pracownikach konieczność fizycznej obecności w biurze. I to skłoniło wielu programistów i informatyków do zawieszenia lub likwidacji swoich firm i powrotu na etat – kontynuuje Tomasz Starzyk.

Ale zamykanie i zawieszanie działalności gospodarczych na tym rynku może być również konsekwencją gorszego okresu w branży, która – jak wskazują analitycy – już od wielu miesięcy boryka się z kryzysem. Dowodem tego może być najnowszy raport No Fluff Jobs, który pokazuje, że w Polsce mamy do czynienia ze stagnacją wynagrodzeń w IT – wzrosty są minimalne, pensje dla najbardziej doświadczonych spadły (choć w górnych widełkach nadal sięgają do nawet 27,5 tys. zł netto miesięcznie). Branży z pewnością nie sprzyja też dynamiczny rozwój technologii AI. Sektor IT wydaje się być jednym z najbardziej narażonych na te zmiany.

Technologie
Rabaty za mało widoczne
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją
Technologie
Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami
Technologie
Scanway w 2025 r. chce zadebiutować na głównym parkiecie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Powstają nowe komórkowe sieci do zadań specjalnych
Technologie
Raport PIE: fuzja telekomów w Polsce ze szkodą dla użytkowników