Komisja Europejska przekazała UOKiK badanie przejęcia udziałów w TVN

To Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada koncentrację grup medialnych ITI i Canal+

Aktualizacja: 18.02.2017 07:38 Publikacja: 20.03.2012 11:34

- Uczestnicy transakcji, która ma wymiar wspólnotowy mogą złożyć do KE wniosek o zbadanie jej skutków przez kraj członkowski – jeżeli może wywierać ona znaczący wpływ na konkurencję w danym państwie. W takim przypadku Komisja może przekazać sprawę do narodowego organu antymonopolowego, który może wyrazić zgodę na ocenę skutków danej transakcji – podał UOKiK.

Tak stało się w przypadku planowanego mariażu między Grupą Canal+ i Grupą TVN oraz posiadanymi przez obie te firmy platformami cyfrowymi: Cyfra+ i „n'.

Grupy TVN i Canal+ chcą połączyć Cyfrę + z platformą "n". W joint venture, do której spółki wniosą  połączone platformy „n" oraz Cyfra+ Canal+ będzie miał 51 proc. udziałów, TVN: 32 proc. a 17 proc. UPC.

Druga płaszczyzną transakcji ITI, TVN i Canal+ jest pośredni zakup samego TVN. Canal+ za 230 mln euro kupi od ITI 40 proc. udziałów w N-Vision, spółce kontrolowanej przez ITI i właścicielu Polish Television Holding, czyli – spółki-matki TVN posiadającej 51 proc. jej akcji (po pełnym rozwodnieniu). - Canal+ i ITI podpisały umowę akcjonariuszy zapewniającą Canal+ potencjalną ścieżkę przejęcia pełnej kontroli nad N-Vision w 3 lub 4 roku po zamknięciu transakcji – podały firmy.

Jak podaje UOKiK, w Polsce to pierwszy przypadek, w którym przedsiębiorca zawnioskował o przejęcie transakcji przez polski urząd antymonopolowy. - Jak pokazuje praktyka, przedsiębiorcy z pozostałych państw UE sporadycznie korzystają z tego przywileju. W latach 1990-2011 stało się tak jedynie w 67 sprawach na blisko 5 tys. transakcji zgłoszonych Komisji Europejskiej. Wszystkie z nich zostały przekazane urzędom krajowym i  były przez nie rozpatrywane – podaje UOKiK.

Jak podał UOKiK, postępowanie antymonopolowe w tej sprawie zostanie wszczęte przez prezes urzędu, po wpłynięciu wniosku do UOKiK.

Firmy podawały wcześniej, że spodziewają się decyzji urzędów antymonopolowych w sprawie planowanej koncentracji pod koniec tego roku.

Technologie
Dobre wieści z 11 bit studios. Kurs atakuje 200 zł
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Cyfrowy Polsat mniej wyda na energetykę. Plus i Netia nie nadążają za inflacją
Technologie
Prezes Brand24: krew na rynkach może wpłynąć na ruchy udziałowców
Technologie
Vigo pochwaliło się dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Software Mansion stawia na wzrost po 30–40 proc. rocznie
Technologie
Cyfrowy Polsat dawno tyle nie kosztował. Co się dzieje?