Komisja Europejska przekazała UOKiK badanie przejęcia udziałów w TVN

To Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada koncentrację grup medialnych ITI i Canal+

Aktualizacja: 18.02.2017 07:38 Publikacja: 20.03.2012 11:34

- Uczestnicy transakcji, która ma wymiar wspólnotowy mogą złożyć do KE wniosek o zbadanie jej skutków przez kraj członkowski – jeżeli może wywierać ona znaczący wpływ na konkurencję w danym państwie. W takim przypadku Komisja może przekazać sprawę do narodowego organu antymonopolowego, który może wyrazić zgodę na ocenę skutków danej transakcji – podał UOKiK.

Tak stało się w przypadku planowanego mariażu między Grupą Canal+ i Grupą TVN oraz posiadanymi przez obie te firmy platformami cyfrowymi: Cyfra+ i „n'.

Grupy TVN i Canal+ chcą połączyć Cyfrę + z platformą "n". W joint venture, do której spółki wniosą  połączone platformy „n" oraz Cyfra+ Canal+ będzie miał 51 proc. udziałów, TVN: 32 proc. a 17 proc. UPC.

Druga płaszczyzną transakcji ITI, TVN i Canal+ jest pośredni zakup samego TVN. Canal+ za 230 mln euro kupi od ITI 40 proc. udziałów w N-Vision, spółce kontrolowanej przez ITI i właścicielu Polish Television Holding, czyli – spółki-matki TVN posiadającej 51 proc. jej akcji (po pełnym rozwodnieniu). - Canal+ i ITI podpisały umowę akcjonariuszy zapewniającą Canal+ potencjalną ścieżkę przejęcia pełnej kontroli nad N-Vision w 3 lub 4 roku po zamknięciu transakcji – podały firmy.

Jak podaje UOKiK, w Polsce to pierwszy przypadek, w którym przedsiębiorca zawnioskował o przejęcie transakcji przez polski urząd antymonopolowy. - Jak pokazuje praktyka, przedsiębiorcy z pozostałych państw UE sporadycznie korzystają z tego przywileju. W latach 1990-2011 stało się tak jedynie w 67 sprawach na blisko 5 tys. transakcji zgłoszonych Komisji Europejskiej. Wszystkie z nich zostały przekazane urzędom krajowym i  były przez nie rozpatrywane – podaje UOKiK.

Jak podał UOKiK, postępowanie antymonopolowe w tej sprawie zostanie wszczęte przez prezes urzędu, po wpłynięciu wniosku do UOKiK.

Firmy podawały wcześniej, że spodziewają się decyzji urzędów antymonopolowych w sprawie planowanej koncentracji pod koniec tego roku.

Technologie
Analityk: Asbis nie zrealizuje prognozy. Ale akcje i tak warto kupować
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
G-Devs już na giełdzie
Technologie
CD Projekt chce zarobić cztery miliardy. Kiedy nowy "Wiedźmin"?
Technologie
Aukcja 700 MHz: ceny mogą spaść
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
Giganci nie oszczędzają w walce o prymat na rynku sztucznej inteligencji
Technologie
A. Pruska, J. J. Filipiak i M. Pruski zrezygnowali z członkostwa w zarządzie Comarchu