Enea kupuje zielone inwestycje za blisko miliard złotych

Enea Nowa Energia, spółka z Grupy Enea nabyła od European Energy sześć farm wiatrowych o łącznej mocy 83,5 MW, zlokalizowanych w woj. zachodniopomorskim. Wraz z farmami wiatrowymi, w ramach transakcji Enea przejmie także projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 25 MW na etapie „ready to build”. Wartość transakcji wyniesie maksymalnie 914 mln złotych.

Publikacja: 26.03.2025 13:53

Prezes Enei Grzegorz Kinelski

Prezes Enei Grzegorz Kinelski

Foto: Enea

Enea realizując strategię rozwoju Grupy Enea do 2035 roku w sektorze odnawialnych źródeł energii. Zakup od European Energy sześciu farm wiatrowych o łącznej mocy 83,5 MW istotnie zwiększa potencjał OZE w portfelu Enei. Moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii, dzięki tej inwestycji, wzrośnie w Grupie Enea o 17 proc. (492 MW to moc zainstalowana w OZE przed zakupem farm – dane za rok 2024). Zakupione farmy wiatrowe to nowoczesne instalacje, wykorzystujące turbiny od wiodących producentów: Siemens Gamesa, General Electric oraz Nordex. Wartość transakcji wyniesie maksymalnie 914 mln złotych.

Czytaj więcej

Enea reaguje na cenniki

Wiatrowe akwizycje

W skład inwestycji wchodzi projekt Pomerania (44,7 MW) oraz farma Liskowo (38,8 MW), obie zlokalizowane w województwie zachodniopomorskim: farma wiatrowa Grzmiąca: 6,0 MW, farma wiatrowa Białogard I: 7,9 MW, farma wiatrowa Drawsko II: 5,25 MW, farma wiatrowa Kołobrzeg: 19,25 MW, farma wiatrowa Siemyśl: 6,3 MW, farma wiatrowa Liskowo: 38,8 MW.

Zgodnie ze strategią Grupy Enea moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii w 2030 r. ma wynieść 2,1 GW, a w 2035 r. nawet 4,9 GW. Dominujący udział w produkcji energii z OZE będą miały farmy wiatrowe na lądzie i morzu oraz instalacje fotowoltaiczne. Prace instalacji OZE będą wspierały rozwijane magazyny energii, które odegrają również istotną rolę w stabilizowaniu funkcjonowania naszych sieci dystrybucyjnych. Przejęte farmy mogą stanowić bazę do przyszłej modernizacji, repoweringu lub integracji z innymi technologiami OZE, jak magazyny energii czy instalacje fotowoltaiczne.

– Enea nie zwalnia tempa, kontynuujemy rozwój w sektorze odnawialnych źródeł energii. Zakup gotowych i operacyjnych farm wiatrowych pozwala na natychmiastowe zwiększenie naszego udziału w rynku odnawialnych źródeł energii, bez konieczności wieloletniego procesu deweloperskiego. Dzięki tej transakcji umacniamy naszą pozycję na rynku. Realizacja takich projektów, jak dzisiejszy zakup farm wiatrowych, pozwoli Grupie Enea na skuteczną transformację w zielony, niezawodny i nowoczesny koncern energetyczny w ciągu najbliższych dziesięciu lat - powiedział Grzegorz Kinelski, prezes Enei.

Czytaj więcej

Spółki w kolejce po unijne pieniądze na sieci

Kim jest sprzedający?

Firma European Energy, od której Enea zakupiła farmy wiatrowe, działa w ponad 25 krajach, rozwijając projekty wiatrowe, słoneczne i Power-to-X. Specjalizuje się w rozwoju, budowie i eksploatacji projektów związanych z zieloną energią. Ma znaczący wpływ na globalną transformację energetyczną, promując zrównoważony rozwój oraz konsekwentne odchodzenie gospodarek i społeczeństw od paliw kopalnych. Na polskim rynku firma jest obecna od 2006 roku, posiada 200 MW zainstalowanej mocy w OZE i planuje rozwój projektów o łącznej mocy ponad 5 GW.

- Jesteśmy dumni ze sprzedaży farm wiatrowych Enei, która podziela naszą długoterminową wizję dotyczącą odnawialnych źródeł energii. Ta transakcja podkreśla również siłę naszego portfolio projektów w Polsce, gdzie pozostajemy zaangażowani w rozwój naszej działalności w obszarze energetyki wiatrowej, słonecznej oraz technologii Power-to-X – powiedział Jens-Peter Zink, wiceprezes zarządu European Energy. Dodatkowo, w ramach transakcji zakładany jest zakup projektu farmy fotowoltaicznej na etapie „ready to build” o mocy 25 MW rozwijanej przy jednej z farm wiatrowych.

Enea Nowa Energia, spółka z Grupy Enea odpowiedzialna za inwestycje w OZE, prowadzi obecnie negocjacje dotyczące kolejnych akwizycji – zarówno farm wiatrowych, jak i fotowoltaicznych. To potwierdzenie długoterminowej strategii rozwoju oraz zaangażowania w transformację energetyczną kraju.

Energetyka
Przełom w polityce klimatycznej? Francja i Polska proponują zmiany w podatku CO2
Energetyka
Enea kupuje zielone projekty
Energetyka
Ambitne plany Polenergii do 2030 r. Na co stawia?
Energetyka
Napędzana rosnącym zyskiem Polenergia zdradza nową strategię
Energetyka
EcoRun idzie na giełdę po pieniądze na rozwój
Energetyka
Będzie więcej miejsca w sieci dla OZE? Skróci się termin przyłączenia
Energetyka
Blisko 20 mld zł na magazyny PGE