Tym samym Netia nie przedłuży umowy z drugim z dostawców infrastruktury i hurtowych usług transmisji danych i głosu - Polkomtelem, operatorem sieci Plus, która wygasa we wrześniu. Plus był partnerem MVNO Telefonii Dialog, którą Netia przejęła w 2011 r. Z usług pod nazwą Diallo świadczonych za pośrednictwem sieci Polkomtela korzysta nadal około 26 tys. Z tej puli około 90 proc. to użytkownicy telefonii, a 10 proc. – mobilnego Internetu.
W oparciu o starą umowę z P4 Netia obsługiwała we wrześniu ub.r. około 20 tys. abonentów, głównie mobilnego dostępu. Teraz będzie konsolidować bazę użytkowników i proponować użytkownikom Diallo skorzystanie z nowej oferty przygotowanej w oparciu o nową umowę z Play.
Jeśli migracja powiedzie się bezproblemowo, baza kart SIM operatorów wirtualnych obsługiwanych przez Play urośnie w ciągu kilku miesięcy do około 280 tys. z 250 tys. obecnie.
Partnerzy nie podali szczegółów nowej umowy. Przedstawiciele zarządów odżegnywali się od jakichkolwiek związków kapitałowych. Jacek Niewęgłowski z zarządu P4 mówił, że telekom ten nie przewiduje skorzystania z infrastruktury Netii (np. hot spotów) w celu budowania oferty dla własnych klientów ponieważ kontynuuje strategię czystego mobilnego gracza. Play nie zapewnił sobie także opcji odkupu bazy użytkowników od Netii.
Adam Sawicki, prezes Netii (złożył w piątek wypowiedzenie, ale kieruje firmą jeszcze przez pewien czas – najdalej do końca lipca) nie chciał podać na ilu nowych użytkowników MVNO liczy w tym roku. Zapewnił, że stacjonarny telekom uzyskał dzięki niej korzyści kosztowe, a z drugiej strony zapewnił sobie dostęp do szerszej gamy usług, w tym także urządzeń końcowych (wcześniej to rozwiązanie zastosowała już Inea). Część usług będzie wprowadzana z czasem. Należy do nich np. Internet w technologii LTE.