Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, soja

ROPA NAFTOWA

Szansa na większy eksport ropy z Wenezueli.

Publikacja: 17.10.2023 10:35

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Po spektakularnej zwyżce notowań ropy naftowej pod koniec poprzedniego tygodnia, ceny tego surowca delikatnie zniżkują, odreagowując wzrosty. Niemniej, póki co spadki cen ropy, obserwowane od wczoraj, mają niewielki zasięg i w zasadzie są jedynie uspokojeniem po mocnym wzrostowym akcencie, nie zaś czynnikiem świadczącym o słabszym popycie na ten surowiec czy też istotniej rosnącej podaży.

Nadal inwestorzy obawiają się rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie, bowiem konflikt w Izraelu nie traci na intensywności, a groźby ze strony Iranu przyczyniają się do nawracających pytań o możliwość eskalacji działań wojennych. W środę do Izraela ma zawitać amerykański prezydent, Joe Biden.

Obecnie jednak to inny rejon świata przyciąga nie mniej uwagi na rynku ropy. Chodzi o Wenezuelę, gdzie pojawiły się szanse na złagodzenie amerykańskich sankcji, a co za tym idzie, pojawienie się większej podaży tamtejszej ropy na światowym rynku.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Rząd w Wenezueli poinformował, że ma zamiar powrócić do zawieszonych kilka lat temu rozmów z opozycją, co może przyczynić się do lepszej oceny tamtejszych wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 2024 rok. Dla przypomnienia: wybory prezydenckie w Wenezueli w 2018 roku, w których wygrał Nicolas Maduro, zostały uznane za nierzetelne i ustawione, a także uderzające w prawa człowieka. To właśnie one stały się główną przyczyną narzucenia na Wenezuelę sankcji przez Stany Zjednoczone w 2019 roku.

Szanse na powrót wenezuelskiej ropy naftowej na rynek ograniczają potencjał wzrostowy cen ropy – aczkolwiek warto pamiętać, że Wenezuela, mimo posiadanych ogromnych rezerw ropy, nie jest na świecie kluczowym producentem, a ponadto, wydobywa ropę relatywnie gęstą i zanieczyszczoną. Ponadto, po latach braku inwestycji w sektor naftowy, wznowienie produkcji w Wenezueli zajmie zapewne sporo czasu. Niemniej, złagodzenie sankcji na ten kraj byłoby pewnym symbolem, generującym presję na ceny ropy.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

SOJA

Podbicie notowań soi na skutek obaw o podaż w Brazylii.

Ostatnie kilka sesji na rynku soi upłynęło pod znakiem przewagi strony popytowej. Mocny impuls do zwyżek pojawił się w poprzednim tygodniu, a od wczoraj zwyżki są kontynuowane, aczkolwiek ich dynamika jest już mniejsza. Tak czy inaczej, ceny soi w USA przerwały spadkową serię i obecnie powróciły do okolic 12,90 USD za buszel.

Zwyżka notowań soi pojawiła się na skutek obaw związanych z podażą tego towaru w Brazylii. Zasiewy soi na sezon 2023/2024 przebiegają bowiem wyjątkowo wolno – jak na razie, objęły one jedynie 17% planowanego obszaru ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.

Niemniej, potencjał do wzrostów cen soi jest jak na razie ograniczony ze względu na duże zbiory soi w USA. Najnowszy raport Departamentu Rolnictwa pokazał, że zbiory soi w tym kraju zostały ukończone już niemal w dwóch trzecich, a jakość amerykańskiej soi jest lepsza od oczekiwań.

Notowania soi w USA – dane dzienne

Notowania soi w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityczka surowcowa

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi