Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA

Niepokojąco duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA.

Publikacja: 11.01.2023 11:16

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Po dynamicznych przecenach ropy naftowej na początku bieżącego roku, cena tego surowca nie może się podnieść. Notowania ropy WTI obecnie poruszają się w rejonie 75 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent oscyluje w okolicach 80 USD za baryłkę.

Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej był dynamiczny wzrost zapasów tego surowca w USA. Jak podał Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) w swoim wczorajszym raporcie, w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły aż o 14,9 mln baryłek. To ogromna rozbieżność z oczekiwaniami, które zakładały spadek zapasów ropy o ponad 2 mln baryłek. Dodatkowo, API oszacował, że wzrosły także zapasy destylatów.

Dane API sprawiają, że inwestorzy dzisiaj z ciekawością będą wyczekiwać raportu Departamentu Energii USA, który opiera swoje wyliczenia na większej liczbie danych. Raport ten pojawi się o godzinie 16:30 polskiego czasu – i nawet jeśli pokaże lepsze dane niż raport API, to może być mu ciężko przeważyć ogólny negatywny sentyment na rynku ropy.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Tymczasem wczoraj departament także zaprezentował dane związane z rynkiem ropy, lecz bardziej długoterminowe. Podwyższył bowiem prognozy zarówno popytu na ropę naftową, jak i podaży tego surowca w USA w bieżącym oraz przyszłym roku. Według tej instytucji, w 2023 r. produkcja ropy naftowej w USA wzrośnie o 550 tys. baryłek dziennie do poziomu średnio 12,41 mln baryłek dziennie (podczas gdy poprzednie prognozy zakładały wzrost o 470 tys. baryłek dziennie). Z kolei w 2024 roku produkcja ropy w USA ma zwyżkować o kolejne 400 tys. baryłek dziennie do 12,81 mln baryłek dziennie. Natomiast popyt na wszelkiego typu paliwa w 2023 r. ma wzrosnąć o 170 tys. baryłek dziennie do 20,44 mln baryłek dziennie – zaś w 2024 r. o kolejne 190 tys. baryłek dziennie do 20,63 mln baryłek dziennie.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

ZŁOTO

Wyczekiwanie inwestorów na rynku złota na dane dot. inflacji.

Notowania złota w bieżącym tygodniu systematycznie pną się w górę. Cena tego kruszcu obecnie sięga już okolic 1890 USD za uncję i pnie się do okolic psychologicznej bariery 1900 USD za uncję.

Obecnie notowania złota są napędzane przez słabość dolara amerykańskiego oraz obawy związane z globalną recesją i status złota jako bezpiecznej przystani. Po rozczarowującym 2022 roku, wielu inwestorów w tym roku zaczyna wracać do dodawania złota do swojego portfela w formie jednostek funduszy ETF.

Notowaniom złota nie zaszkodziły nawet wypowiedzi przedstawicieli Fed, dotyczące planów podwyżek stóp procentowych w USA do poziomów przekraczających 5%. Wynika to zapewne z faktu, że scenariusz jeszcze jednej czy dwóch podwyżek stóp w USA jest oczekiwany przez inwestorów i już uwzględniony w cenach złota.

Natomiast niewątpliwie kluczową informacją tego tygodnia, nie tylko na rynku złota, lecz wręcz szeroko na rynkach finansowych, będą czwartkowe dane dotyczące inflacji w USA w grudniu. Łagodniejsze odczyty inflacji mogą być dla złota impulsem do kontynuacji dynamicznych zwyżek.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?