Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, cukier

Publikacja: 08.12.2022 12:02

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Prognozy wzrostu produkcji ropy naftowej w USA.

Przez rynek ropy naftowej przetoczyła się seria kilkudniowych spadków cen. Notowania ropy naftowej WTI w rezultacie dotarły do okolic 73 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent spadła do poziomu 77-78 USD za baryłkę. W obu przypadkach są to najniższe wyceny w bieżącym roku. Dzisiaj rano cena ropy symbolicznie rośnie, odreagowując zniżki.

Na rynku ropy naftowej trwają teraz pesymistyczne nastroje. Wczoraj impulsy do zniżek nadeszły ze strony USA. Po pierwsze, pojawił się cotygodniowy raport Departamentu Energii, którego wydźwięk nie był zbyt dobry. Co prawda departament podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej spadły aż o 5,19 mln baryłek, ale jednocześnie istotnie wzrosły zapasy benzyny (+5,32 mln baryłek) i destylatów (+6,16 mln baryłek). To pokazuje, że nadal popyt na paliwa w USA jest relatywnie słaby.

Departament Energii, a w zasadzie jego statystyczne ramię – czyli Energy Information Administration – podał także swoje prognozy dotyczące popytu i podaży ropy naftowej. Wśród nich znalazły się wyliczenia dotyczące produkcji ropy naftowej w USA. Według EIA, w 2022 roku wzrośnie ona do średnio 11,87 mln baryłek dziennie (wcześniejsza prognoza zakładała 11,83 ml baryłek dziennie), natomiast w 2023 r. znajdzie się ona na poziomie średnio 12,34 mln baryłek dziennie. Dla porównania – dotychczasowy rekord padł w 2019 roku i wyniósł 12,29 mln baryłek dziennie.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Departament podał również, że wzrośnie konsumpcja ropy naftowej i paliw zarówno w tym, jak i w przyszłym roku – jednak prognozy zostały obniżone w stosunku do wcześniejszego raportu, więc informacja ta nie zdołała zadziałać pozytywnie na ceny ropy.

Póki co nastroje inwestorów na rynku ropy są więc wciąż niekorzystne. Zejście notowań ropy naftowej na nowe tegoroczne minima otworzyło bowiem drogę cenom tego surowca do zejścia na niższe poziomy i test kolejnej psychologicznej bariery, tym razem w okolicach 70 USD za baryłkę. Dużo jednak będzie zależało od sytuacji makroekonomicznej – w tym momencie inwestorzy skupiają się na działaniach Fed oraz skutkach nowych sankcji UE na Rosję.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Problemy z produkcją wsparciem dla cen cukru.

W ostatnich dniach notowania cukru tkwiły w nerwowej konsolidacji. Cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła jednak dzisiejszą sesję zwyżką i obecnie oscyluje w okolicach 19,70 centów za funt.

Z jednej strony, presję na wzrost notowań cukru wywierają opóźnienia w zbiorach trzciny cukrowej w niektórych częściach Brazylii. Deszcze sprawiają, że zbiory na wielu terenach upraw przesuwają się na przyszły rok.

Niemniej, z drugiej strony, potencjalne większe wzrosty cen cukru są hamowane przez spadek notowań paliw. Notowania cukru są bowiem skorelowane z cenami paliw ze względu na wykorzystanie cukru w produkcji etanolu. Im niższe ceny paliw, tym mniejsza chęć do produkcji etanolu z cukru – więc więcej cukru trafia na rynek spożywczy, wywierając presję na spadek cen tego towaru.

DM BOŚ

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Surowce
Czekanie na decyzje OPEC
Surowce
Listopad trudny dla złota