Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

ROPA NAFTOWA. Wzrost importu ropy naftowej do Chin w październiku.

Publikacja: 07.11.2022 11:38

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Piątkowa słabość amerykańskiego dolara oraz niepewność związana z kolejnymi sankcjami narzucanymi na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę pozwoliły notowaniom ropy naftowej dynamicznie wystrzelić w górę podczas ostatniej sesji minionego tygodnia. Dzisiaj rano cena ropy porusza się niedaleko piątkowych maksimów, aczkolwiek ich nie przekracza.

Dziś rano wsparciem dla notowań ropy naftowej okazały się dane dotyczące handlu zagranicznego Chin, a dokładniej, importu ropy do tego kraju. W październiku wyniósł on bowiem 43,14 mln ton, czyli około 10,16 mln baryłek dziennie. To nie tylko delikatny wzrost w porównaniu z wrześniem (9,8 mln baryłek dziennie), lecz także wyraźna, bo 14-procentowa, zwyżka w porównaniu z październikiem 2021 roku. Jest to także pierwsza od pięciu miesięcy zwyżka w skali rdr.

Wzrost importu ropy naftowej do Chin wynika m.in. z uruchomienia testowej produkcji w nowej rafinerii w Guangdong, należącej do spółki PetroChina, jak również informacji o gotowości do startu należącej do Shenghong Petrochemical nowej rafinerii w Jiangsu.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Niemniej, do optymizmu w kwestii Chin jest inwestorom daleko. Państwo Środka podtrzymuje bowiem politykę „zero tolerancji” wobec Covid-19, która może w dłuższej perspektywie przełożyć się na dalszy obniżony popyt na ropę naftową w tym kraju. Poza tym, w szerszym ujęciu liczby nadal trudno uznać za optymistyczne: w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku wyniosły 413,53 mln ton, czyli około 9,93 mln baryłek dziennie – a to jest o 2,7% niższy wynik w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

MIEDŹ

Spadek importu miedzi do Chin w październiku.

Notowania miedzi zakończyły poprzedni tydzień mocnym wzrostowym akcentem. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych w piątek wystrzeliła w górę aż o 7,5%, kończąc sesję w okolicach poziomu 3,70 USD za funt. To najwyższy poziom cen miedzi od drugiej połowy sierpnia bieżącego roku.

Zwyżka notowań miedzi była przede wszystkim wynikiem dynamicznego spadku wartości amerykańskiego dolara podczas piątkowej sesji. Zniżka na USD wywołała wyraźne wzrosty cen wielu surowców i towarów – dotyczyły one więc również miedzi. Zresztą, na rynku tym inwestorzy zdawali się czekać na pretekst do zwyżek: mimo obaw związanych z recesją i związanym z nim spadkiem popytu na miedź, ważnym wsparciem dla notowań tego metalu pozostaje kwestia niskich zapasów oraz perspektyw dużego popytu na przestrzeni kilku kolejnych lat.

Dzisiaj notowania miedzi delikatnie spadły, co wynika z dość słabych danych dotyczących importu miedzi do Chin. W październiku wyniósł on nieco ponad 404 tys. ton, co oznaczało zarówno spadek w relacji mdm (i to aż o 20,7%!), jak i rdr (o 1,5%). Liczby te nie są jednak jednoznacznie złe, ponieważ jednocześnie wzrosła produkcja miedzi w Chinach. Nie zmienia to faktu, że sytuacja gospodarcza Chin – obawy przed recesją oraz utrzymujące się restrykcje pandemiczne – pozostaje w krótko- i średnioterminowej perspektywie ważnym wyzwaniem na rynku miedzi.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?