DM BOŚ: Raport surowcowy 29 sierpnia - ROPA, MIEDŹ

Publikacja: 29.08.2022 13:55

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

FOIL - kto potrzebuje irańskiej ropy?

Według doniesień agencji Bloomberg Irańczycy mogą mieć nawet 90 mln baryłek ropy na statkach, którą mogliby szybko dostarczyć na rynki, gdyby USA zniosły embargo. Tymczasem zdaniem Johna Kirby'ego (rzecznika Pentagonu) szanse na wypracowanie porozumienia pomiędzy USA, a Iranem są teraz większe, niż były dwa tygodnie temu. Punktem spornym pozostaje oczywiście irański program atomowy, co do którego Amerykanie mają duże obawy, a z kolei Irańczycy liczą, że pozwoli on rozgrywać im kluczową rolę w regionie Bliskiego Wschodu, gdzie liczącymi graczami są Izrael i Arabia Saudyjska. W interesie geopolitycznym siła Iranu nie jest na rękę sojusznikom USA, gdyż Teheran jest jednocześnie ambasadorem interesów Rosji w tym regionie, pozwalając jej nadal kontrolować sytuację w Syrii. Praktycznie jednak administracja Bidena potrzebuje taniej ropy na globalnych rynkach, jeżeli Demokraci nie chcą przegrać wyborów połówkowych w listopadzie. To może być powód dla którego Amerykanie będą szukać porozumienia z Irańczykami - stabilizacja cen ropy na rynkach jest kluczowa.

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny FOIL

Foto: DM BOŚ

Wykres tygodniowy FOIL

Tymczasem wykresy dzienne i tygodniowe dla ropy WTI zaczynają sugerować, że spadki surowca zapoczątkowane w połowie czerwca mogły zostać już zakończone i rynek może pomału szykować się do jesienno-zimowej fali zwyżek. Czy ewentualny deal z Iranem będzie mógł temu przeszkodzić?

MIEDŹ

FCOPPER - strach przed recesją?

Przekaz, jaki popłynął ze strony Jerome Powella w piątek był jasny - będziemy walczyć z inflacją nawet kosztem recesji. Tak należy rozumieć stwierdzenie, że FED nie zrezygnuje z agresywnego kursu na podwyżki stóp procentowych, choć o ich wysokości będą decydować bieżące dane makro. Dla rynku miedzi recesja w USA może oznaczać poważne problemy na całym świecie, nawet gdybyśmy założyli, że sytuacja w Chinach nie będzie taka zła. A recesja to mniejszy popyt na surowiec, a przynajmniej takie będą za chwilę szacunki płynące z wpływowych ośrodków badawczych.

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny FCOPPER

Sytuacja techniczna na dziennym ujęciu miedzi zaczyna wskazywać na możliwy powrót cen surowca do trendu spadkowego obserwowanego w poprzednich miesiącach - przerwała go korekta trwająca od połowy lipca. W krótkim terminie ważny poziom techniczny to okolice 3,54.

Surowce
Inwestorzy uciekają do złota
Surowce
Złoto najwyżej w historii
Surowce
Czy to koniec taniego amerykańskiego gazu?
Surowce
Ważne czynniki na rynku ropy
Surowce
Trump nieco zbił cenę ropy
Surowce
Surowce boją się ceł