Przypomnijmy, że październiku 2024 r. GreenX przyznano na podstawie Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej Australia-Polska (BIT) odszkodowanie wraz z odsetkami w wysokości 252 mln GBP (1,3 mld zł) po tym jak Trybunał jednogłośnie orzekł, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z traktatów (924 mln PLN zostało przyznanych w wyroku TKE).
Odwołania polskiego rządu
Polska złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności wyroku BIT w sądach Anglii i Walii. Dodano, że po złożeniu przez Polskę wniosku o stwierdzenie nieważności wyroku BIT, złożyła ona także wniosek o stwierdzenie nieważności wyroku TKE przed sądami w Singapurze. W odniesieniu do wyroku TKE Polska kwestionuje aspekty jurysdykcyjne wyroku oraz brak sprawiedliwości proceduralnej, w tym decyzję Trybunału w sprawie odszkodowania.
– Standard wymagany do uznania wniosku o stwierdzenie nieważności wyroku w singapurskim lub angielskim sądzie jest bardzo wysoki, a sądy w obu jurysdykcjach odrzucają takie wnioski w zdecydowanej większości przypadków – czytamy w komunikacie.
Czytaj więcej
Polski rząd złożył wniosek o unieważnienie wyroku na mocy którego ma zapłacić australijskiej firmie GreenX Metals 1,3 mld zł odszkodowania. Firma proponuje także ugodę. Chodzi o niedoszłą budowę kopalni węgla koksującego na Lubelszczyźnie.
– Ważne jest, aby zauważyć, że wniosek o stwierdzenie nieważności różni się od ogólnego "odwołania", ponieważ wniosek o stwierdzenie nieważności może zasadniczo dotyczyć jedynie braku jurysdykcji ze strony Trybunału lub niesprawiedliwości proceduralnej. W przypadku obu wniosków o stwierdzenie nieważności, sądy nie mają możliwości ponownego rozpatrzenia merytorycznej strony roszczenia – tłumaczy spółka.