Polska odwołała się w sporze z australijską firmą. W tle miliardowe odszkodowanie

Polski rząd złożył wniosek o unieważnienie wyroku na mocy którego ma zapłacić australijskiej firmie GreenX Metals 1,3 mld zł odszkodowania. Firma proponuje także ugodę. Chodzi o niedoszłą budowę kopalni węgla koksującego na Lubelszczyźnie.

Publikacja: 11.11.2024 12:40

Polska odwołała się w sporze z australijską firmą. W tle miliardowe odszkodowanie

Foto: Adobestock

Firma GreenX Metals (dawniej Prairie Mining), poinformowała w poniedziałkowym komunikacie, że Polska złożyła w sądach Anglii i Walii wniosek o unieważnienie wyroku w odniesieniu do roszczenia na podstawie dwustronnej umowy inwestycyjnej Australia-Polska (BIT), dążąc do unieważnienia poprzez podważanie jurysdykcyjnych aspektów wyroku oraz zarzucając naruszenie zasady rzetelnego procesu. Na mocy arbitrażu międzynarodowego strona polska ma zapłacić 1,3 mld zł odszkodowania. Polska miała prawo złożyć takie odwołanie w terminie do 28 dni od wyroku, a ten zapadł 7 października.

Szanse powodzenia

Spółka podkreśla jednak, że - jej zdaniem - wymogi stawiane wnioskom o stwierdzenie nieważności wyroku są bardzo trudne do spełnienia, a zdecydowana większość wniosków jest odrzucana. Z kolei w trakcie rozpatrywania wniosku o stwierdzenie nieważności wyroku odsetki narastają o około 6 proc. rocznie (według dzisiejszych stóp). W oświadczeniu czytamy także, że dzięki rezerwie gotówkowej przekraczającej 5,5 mln dolarów australijskich dysponuje finansowaniem wystarczającym do obrony w toku postępowań o stwierdzenie nieważności wyroków.

Propozycja ugody

GreenX Metals przedstawia także propozycję ugody. - Chociaż działania podjęte przez Polskę, czyli złożenie wniosku o stwierdzenie nieważności wyroku, nie są zaskakujące, to chciałbym zwrócić uwagę na ostatnie wypowiedzi nowego polskiego premiera, pana Donalda Tuska. Chętnie skorzystam z możliwości zażegnania tego sporu w drodze ugody, dzięki czemu obie strony będą mogły zamknąć kwestię tego niefortunnego epizodu - wskazał prezes Ben Stoikovich. Podkreśla on jednocześnie, że Rada Dyrektorów GreenX Metals pozostaje zdeterminowana, by uzyskać kwotę przyznaną w wyroku i zwrócić kapitał akcjonariuszom.

W komunikacie spółki powołano się na wypowiedzi premiera Tuska podczas konferencji prasowej, na której mówił, że "sprawa jest bardzo trudna, wręcz beznadziejna” a "arbitraż przegrany to jest arbitraż przegrany".

Tło sporu

Przypomnijmy, że wyrok Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego jest wynikiem roszczenia, które australijska spółka złożyła w związku z planowaną inwestycją budowy kopalni węgla koksującego Jan Karski na Lubelszczyźnie.

Koncesję wydobywczą na te same złoża była zaintersowana także należąca do Enei kopalnia Bogdanka. Ówczesne ministerstwo środowiska nie podpisało umowy na dalsze prowadzenie prac z australijską spółką w przewidzianym terminie, czyli w 2018 r. Obie strony zarzucały sobie braki formalne.

Ostatecznie koncesję w 2020 r. przyznano polskiej firmie. Dlatego też Australijczycy złożyli swoje roszczenie do arbitrażu. W tożsamej sprawie na Śląsku, Australijczycy pozwali polski rząd o utrudnianie w realizacji kopalni Dębieńsko. Tam jednak Arbitraż oddalił pozew firmy.

Surowce i paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Surowce i paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i paliwa
Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM w listopadzie niższa o 6 proc. rdr
Surowce i paliwa
Rynek oczekuje lepszego budżetu KGHM-u na 2025 r.
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Surowce i paliwa
Akcje Orlenu wyceniane najniżej od ponad czterech lat
Surowce i paliwa
Minister potwierdza: Rząd odwołał się od wyroku ws. GreenX Metals