Szacunkowa wartość kruszcu przekracza obecnie 192 mld zł, co oznacza, że złoto stanowi już niemal 21 proc. wszystkich aktywów rezerwowych banku centralnego. To więcej niż zakładany przez prezesa NBP docelowy udział na poziomie 20 proc. W świetle tych danych nie można wykluczyć, że marcowa transakcja była jedną z ostatnich tak dużych operacji zakupu kruszcu – przynajmniej w krótkim terminie.
80 proc. zasobów polskiego złota jest poza krajem
Polska zdecydowanie śmiało podchodzi do inwestycji w złoto. Według danych Światowej Rady Złota, na koniec zeszłego kwartału (Q4 2024) byliśmy dziesiątym krajem co do wielkości posiadanych rezerw. Przed nami plasowały się kolejno: Stany Zjednoczone Ameryki, Niemcy, Włochy, Francja, Chiny, Szwajcaria, Indie, Japonia oraz Holandia.
– Jednak wraz z imponującym wzrostem zasobów pojawiają się także pytania o ich bezpieczeństwo. Ze sprawozdania finansowego NBP za 2023 rok wynika, że jedynie 105 ton złota przechowywane jest w Polsce. Reszta zdeponowana jest w Banku Anglii oraz w nowojorskim oddziale Rezerwy Federalnej. Oznacza to, że blisko 80 proc. zasobów podlega ryzyku strony trzeciej – komentuje Tomasz Gessner, główny analityk Tavex. Te obawy nie są bezpodstawne – ostatnie miesiące przyniosły znaczną intensyfikację transferów złota do USA, co doprowadziło do wydłużenia czasu realizacji zwrotów z Banku Anglii nawet do dwóch miesięcy. Dodatkowo nowa polityka administracji USA skłoniła m.in. Niemcy do rozważenia repatriacji własnych zasobów (około 1200 ton) przechowywanych w USA – dodaje.
Czytaj więcej
Ilość złota wchodzącego w skład rezerw walutowych Narodowego Banku Polskiego (NBP) wyniosła 15,443 mln uncji na koniec lutego br. i wzrosła o 0,932 mln uncji porównaniu do poprzedniego miesiąca, podał bank centralny.
Nie tylko NBP kupuje złoto
Goldsaver.pl Grupy Goldenmark zaprezentował wyniki ankiety przeprowadzonej na grupie blisko 1,5 tys. klientów. Badanie potwierdza, że Polacy coraz świadomiej podchodzą do budowania swojego bezpieczeństwa finansowego, a złoto stało się kluczowym elementem strategii oszczędzania.