W lipcu techniczny portfel „Parkietu" zarobił 22 proc., podczas gdy WIG wzrósł tylko o 1,8 proc. Po raz szósty w tym roku analitycy pokonali szeroki rynek. Efekt jest taki, że skumulowana stopa zwrotu portfela jest o 88,5 pkt proc. wyższa od tegorocznego dorobku szerokiego rynku.
Podsumowanie lipca
W tworzeniu lipcowego portfela udział wzięło ośmiu analityków. Dwóch wskazało tę samą spółkę, więc w zestawieniu znalazło się siedem podmiotów notowanych na głównym parkiecie warszawskiej giełdy. Cztery przyniosły dodatnią stopę zwrotu o średniej wielkości 52,1 proc. Wynik zawyżył wyraźnie PCC Exol, który dał zarobić w lipcu aż 157,5 proc. To rekord w całej historii naszej portfelowej symulacji. Spółkę wytypował Sobiesław Kozłowski z Noble Securities.
Pozostała trójka przyniosła stratę. Największą, sięgającą -15,2 proc., odnotowało XTPL. Pod kreską znalazł się też bank Pekao, który miał dwa razy większą wagę niż pozostałe podmioty. Średnia strata tej trójki wyniosła -8 proc. Relacja zysku do ryzyka, a także trafność, działały na korzyść lipcowego portfela. W tym kontekście nie dziwi duża przewaga w końcowym wyniku. Technicy uzyskali rezultat o 20,2 pkt proc. wyższy niż rynek. Na jakie podmioty stawiają w sierpniu?
Nowy skład
W typowaniu spółek do kolejnego zestawienia udział wzięło siedmiu ekspertów. Dwóch wskazało tę samą spółkę (XTB), mamy więc sześć firm w sierpniowym portfelu. Pięć z wagą 14,3 proc. i jedną z wagą 28,6 proc. Datą bazową dla nowego zestawienia jest 31 lipca. Ceny zamknięcia tej sesji będą stanowić punkt odniesienia przy obliczaniu stóp zwrotu z poszczególnych akcji oraz WIG, który stanowi benchmark dla portfela.