Marcin Kiepas
Tickmill
SEK/PLN
Szwedzka korona jest już mocno wyprzedana, przez co rośnie ryzyko odreagowania. Jednocześnie wydaje się, że potencjał do dalszego umocnienia złotego znacząco się skurczył. To brzmi jak dobry temat na wzrostowe odreagowanie na SEK/PLN. Cel: 0,3940. SL: 0,3690.
Bawełna
Strefa 75,62–76,58 to silne wsparcie i jednocześnie dolne ograniczenie trwającego od listopada trendu bocznego. Zwrot z niego stanowi zapowiedź ataku na opory zlokalizowane ponad 88. Wejście: 77,40. Cel: 89,00. SL: 74,15.
FTSE Bursa Malaysia KLCI
Indeks giełdy w Malezji znalazł się na poziomach dołka z października 2022. Jest spore ryzyko jego naruszenia, ale jednocześnie malejąca dynamika trendu spadkowego każe wątpić w jego trwałe przebicie. Stąd ewentualne spadki mogą okazać się okazją do kupna. Wejście: 1350. Cel: 1420. SL: 1315.
Rafał Sadoch
BM mBanku
EUR/PLN
Złoty kontynuuje dobrą passę od początku roku i nic nie wskazuje na to, aby została ona złamana w najbliższym czasie.
Ropa WTI
Gospodarka spowalnia i przez to popyt na surowiec się zmniejsza. Producenci ropy jednak aktywnie podejmują działania, aby cena baryłki na trwałe nie spadła poniżej 70 USD.
S&P 500
Jastrzębia retoryka bankierów centralnych połączona z danymi wskazującymi na postępujące spowolnienie nie musi przekreślać kontynuacji podejścia. Dobrym przykładem tego był czerwiec, kiedy widzieliśmy solidne zwyżki na rynkach.
Michał Krajczewski
BM BNP Paribas Bank Polska
AUD/USD
Kurs AUD/USD zatrzymał się pod koniec czerwca przy dolnej granicy kilkumiesięcznego ruchu bocznego, co stanowi okazję do zajęcia pozycji długiej pod odbicie w kierunku górnego zakresu obecnego ruchu konsolidacyjnego. Cel: 0,69. SL: 0,64.
Pallad
Chociaż ceny palladu przebywają w dłuższym ujęciu w trendzie spadkowym, to widzimy obecnie znaczące ich wyprzedanie na wykresie dziennym oraz tworzącą się pozytywną dywergencję na wykresie tygodniowym (vs RSI), co może zwiększać szanse na korekcyjne odbicie w lipcu. Cel: 1500. SL: 1150.
SMI
Indeks szwajcarskiej giełdy odbił pod koniec miesiąca od wsparcia w rejonie 11,0–11,2 tys. pkt tworzonego przez 200-sesyjną średnią oraz lokalne szczyty z II półrocza 2022. Tworzy to warunki do kontynuacji trendu wzrostowego zapoczątkowanego w ubiegłym roku i stopniowego odrabiania poniesionych w zeszłym roku strat. Cel: 11 800. SL: 10 900.
Kamil Cisowski
DI Xelion
GBP/JPY
W lipcu stawiamy na kontynuację trendu wzrostowego funta względem głównych walut. Najsensowniejszym drugim elementem pary wciąż wydaje się japoński jen. Ostatnie dane inflacyjne z Wielkiej Brytanii wyglądały bardzo negatywnie i będą wywierały presję na dalsze podwyżki stóp przez BoE. Wydaje się tymczasem, że w Japonii kontynuowana będzie dotychczasowa polityka, przynajmniej jeszcze przez jakiś czas. Jeżeli taka przecena jak czerwcowa nie wywołała żadnej reakcji BoJ, traktujemy to jako sygnał, że dalsze osłabienie jena jest dla banku akceptowalne.
Kawa
Czerwiec był niezwykle słabym miesiącem dla wielu surowców rolnych, ale w obliczu El Niño i bardzo atrakcyjnych obecnie cen w drugiej połowie roku będziemy oczekiwać odwrócenia trendu spadkowego. Na razie ciekawą okazją wydaje nam się kawa, która wróciła ostatnio do poziomów niewidzianych od stycznia. Cel: 180.
VIX
W naszej ocenie zbliżamy się powoli do szczytów rozpoczętej w październiku fali wzrostowej. Trudno określić, czy nastąpią one już w lipcu, czy też trochę odsuną się w czasie, natomiast w tym momencie potencjał dalszego wzrostu S&P 500 pozostaje w naszej ocenie ograniczony. Lipiec jest w ciągu ostatnich dziesięciu lat statystycznie najlepszym miesiącem w roku, więc preferujemy pozycję na VIX od shortów na którymś z głównych indeksów, obecne poziomy „indeksu strachu” wydają się nie do utrzymania. Cel: 22.
Marek Rogalski
DM BOŚ
EUR/PLN
Niewykluczone, że „sekwencja ruchu” na złotym została już odwrócona. Drugie półrocze może przynieść większą nerwowość wokół polskiej waluty za sprawą dyskusji wokół obniżek stóp przez RPP oraz kwestii wyborów parlamentarnych jesienią.
Gaz
Wygląda na to, że w czerwcu rozpoczęliśmy korektę gigantycznego spadku z okresu jesienno-zimowego. Rynek może zacząć się wcześniej pozycjonować pod nowy sezon. Swoje mogą zrobić też ewentualne upały w USA.
Russell 200
Indeks małych spółek w USA może być bardziej wrażliwy na ewentualne sygnały spowolnienia w amerykańskiej gospodarce, które mogą zacząć pojawiać się w nadchodzących miesiącach.
Sobiesław Kozłowski
Noble Securities
USD/PLN
Jastrzębie podejście Fedu i wzrost rentowności amerykańskich obligacji to otoczenie wymagające fundamentalnie dla PLN. Techniczne oznaki wyprzedania.
Złoto
Niski VIX sprzyja negatywnym zaskoczeniom i szukaniu dywersyfikacji oraz „balansingu”.
Russell 200
Relatywnie słaby od marca segment amerykańskich małych spółek w ostatnich tygodniach nieco odreagował w górę, co przy domniemaniu ponowienia trendu spadkowego wydaje się stanowić dobrą okazję do dołączenia do rynku niedźwiedzia. Przy tym wydaje się, iż małe spółki będą szczególnie podatne na recesyjne sygnały inwersji krzywej dochodowości.
Bartosz Sawicki
Cinkciarz.pl
CHF/JPY
SNB, widząc powrót inflacji do celu, nie dołączył się do fali zaostrzania kursu przez banki centralne i może mniej intensywnie interweniować na rynku. Odwrotnie, przecena jena, najsłabszej z głównych walut w pierwszym półroczu, znów zaczyna budzić niepokój władz.
Pallad
Połączenie ostrego nastawienia banków centralnych, rosnącej fizycznej dostępności metalu i obaw o słabnący wzrost gospodarczy w końcówce kwartału przełożyło się na osiągnięcie przez ceny palladu najniższych poziomów do kilku lat. Zwiększenie dostaw z RPA może być niemożliwe przez przerwy w dostawach prądu, a perspektywy polityki Fedu są w znacznym stopniu przetrawione przez rynek, co może tworzyć warunki do korekty.
Hang Seng China Enterprises
Po obiecującym, kilkunastoprocentowym odbiciu z pierwszej części czerwca w końcówce kwartału zwyżki straciły impet. Zniżka wyhamowała w okolicy marcowego dna, co może sprzyjać odbiciu. Wznowieniu zwyżek może sprzyjać po serii rozczarowań skrajnie nisko zawieszona poprzeczka oczekiwań odnośnie do danych makro z Chin.
Andrzej Kiedrowicz
PKO BP
EUR/PLN
Pogarszający się dyferencjał stóp procentowych pomiędzy Polską a strefą euro zacznie wywierać presję na złotego, co powinno doprowadzić do rozwinięcia się ruchu korekcyjnego na mocno wyprzedanej parze walutowej.
Miedź
Perspektywa dalszych podwyżek stóp procentowych w zachodnich gospodarkach wraz z powolnym odbiciem gospodarczym w Chinach wyhamowującym wzrost popytu na metal powinny sprzyjać spadkom cen miedzi.
FTSE 250
Notowania brytyjskich spółek mogą pozostać pod presją inflacji, która utrzymuje się na wysokim poziomie pomimo mocno restrykcyjnej polityki pieniężnej Banku Anglii.
Michał Stajniak
XTB
USD/PLN
Inflacja mocno spadła w Polsce, co może być wykorzystane do rozpoczęcia retoryki dotyczącej potencjalnych obniżek. Złoty ma za sobą już spore umocnienie bez większej korekty. Cel: 4,21. SL: 3,92.
Gaz
Sezonowość wskazuje na ożywienie na rynku gazu w USA, na co wpływ mają wysokie temperatury. Rośnie też popyt z Europy. Cel: 3,2. SL: 2,2.
Russell 200
Amerykańskie indeksy mają za sobą mocne zwyżki, ale Russell pozostawał w tyle, co może się zmienić, biorąc pod uwagę wciąż bardzo silną gospodarkę USA. Cel: 2000. SL: 1800.
Mateusz Namysł
Santander BM
USD/PLN
Różnica między poziomem inflacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi przy zmniejszającym się dysparytecie stóp procentowych uzasadnia zwiększone prawdopodobieństwo ruchu wzrostowego USD/PLN.
Srebro
Zakładany wzrost awersji do ryzyka na rynkach powinien przełożyć się na większe zainteresowanie metalami szlachetnymi. W kontekście samego srebra odnotowywane jest zwiększone zainteresowanie metalem powiązane z jego możliwym wykorzystaniem w technologiach związanych z transformacją energetyczną. Cel: 30.
VIX
Zmienność indeksów znacznie spadła w ostatnich miesiącach, jednak biorąc pod uwagę zwyżki indeksów obserwowane w ostatnich tygodniach oraz oddziaływanie wyższych stóp procentowych i programu zmniejszania bilansu Fedu, prawdopodobny jest powrót zmienności na wyższe poziomy. Cel: 19.
Łukasz Zembik
Oanda TMS Brokers
CAD/JPY
Jen wciąż będzie stanowił rolę waluty finansującej w globalnych transakcjach „carry trade”, a pogłębiająca się dywergencja polityk monetarnych Banku Kanady i Banku Japonii będzie jedynie napędzać cały proces. Oczekujemy, że kurs po dotarciu do technicznego oporu horyzontalnego (szczyty z września i października 2022 roku, okolice 110,00) wykona spadkową korektę techniczną w kierunku 107,5, ale w dłuższym terminie (trzech–sześciu miesięcy) dalsze zwyżki są prawdopodobne. Cel: 107,5.
Złoto
Z technicznego punktu widzenia cena złota od początku maja sukcesywnie zniżkuje i znajduje się w kanale spadkowym. Negatywnym sygnałem było przełamanie przez nią średnioterminowej linii trendu wzrostowego. Cena opuściła również dołem formację trójkąta zniżkującego i znalazła się najniżej od połowy marca tego roku (okolice 1900 USD za uncję). Perspektywa dalszego wzrostu realnych stóp procentowych w USA będzie powodować, że atrakcyjność złota będzie maleć jako aktywa niedochodowego. Cel: 1855.
S&P 500
Indeksy giełdowe pozytywnie zareagowały na pozytywną rewizję PKB USA za I kwartał. Z drugiej strony spowalniająca inflacja (niższe wskaźniki PCE oraz PCE core) napędza spekulacje, że Fed nie będzie aż tak restrykcyjny, jak to ogłosił w połowie czerwca. S&P 500 powinien kontynuować zwyżki, zwłaszcza że w ostatnim czasie notowania „wyszły” górą z krótkoterminowej formacji „flagi” i rozpoczął się kolejny impuls wzrostowy. Indeksy z Wall Street ewidentnie zmierzają w kierunku ATH i ten proces powinien być kontynuowany w lipcu. Oczywiście nie należy wykluczać lokalnych korekt spadkowych. Zakładam na koniec lipca wyższe poziomy niż obecnie. Cel: 4800.