Portfele na kolejny miesiąc dziesięciu ekspertów i ich październikowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Publikacja: 05.10.2022 21:00

Portfele na kolejny miesiąc dziesięciu ekspertów i ich październikowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: Adobe Stock

Łukasz Wardyn, CMC Markets

Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią

Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią

materiały prasowe

USD/PLN

RPP może być zmuszona mocniej podwyższyć stopy procentowe i wstrzymać się z optymistyczną retoryką dla kredytobiorców. Bez tego złoty może się dalej dynamicznie osłabiać, a to grozi paniką. Tym bardziej że indeks złotego wszedł w zeszłym tygodniu w bessę, definitywnie łamiąc dołek z marca tego roku. Szansą dla złotego może być wyczerpujący się trend umacniania dolara do głównych światowych walut. Wejście: 5,08. Cel: 4,80. SL: 5,13.

Złoto w PLN

Złoto zaczęło reagować na odbicie EUR/USD. Rosną szanse na powrót do trendu horyzontalnego w przypadku złota liczonego w dolarach, czyli powyżej 1675 USD. W takiej sytuacji, nawet przy umocnieniu naszej waluty, złoto w złotych może pozostać dobrą „lokatą”. Niestety dla inwestujących w złoto, inne fundamentalne argumenty nie wspierają kursu. Wejście: 8000. Cel: 10000. SL: 7600.

S&P 500

Indeks jest w silnej bessie i we wrześniu złamał kluczowe wsparcie. Grozi mu dalszy dynamiczny spadek i na to liczy większość spekulantów. Oczekiwane są dalsze obniżki prognoz wyników. Spekulacyjne krótkie pozycje funduszy hedgingowych pozostają na najwyższych poziomach od dziesięciu lat. Jednocześnie panuje spory strach wśród inwestorów indywidualnych. To może natomiast spowodować szybkie i dynamiczne odbicie z paniką krótkich pozycji. Wejście: 3799. Cel: 3400. SL: 3609.

Czytaj więcej

Eksperci liczą na odbicie przecenionych aktywów

Marcin Kiepas, Tickmill

Marcin Kiepas, Tickmill

Marcin Kiepas, Tickmill

fot. R. Gardziński

CAD/CHF

Kurs wrócił w okolicę ważnej strefy wsparcia zlokalizowanej wokół 0,71. Wydaje się, że obserwowany od wczesnej wiosny okres podwyższonej zmienności na tej parze dobiegł końca, a najbliższe miesiące upłyną pod znakiem trendu bocznego 0,71–0,75. Cel: 0,7480. SL: 0,70.

Aluminium

Utrzymujące się wyprzedanie i ryzyko związane z możliwym zakazem handlu rosyjskimi metalami powinno nie tylko wyhamować spadki, ale również podbić notowania aluminium. I to nawet pomimo jednoczesnego ryzyka globalnej recesji. Cel: 2820. SL: 1990.

S&P 500

Indeks zaliczył dwa kolejne mocne miesięczne spadki, co pomijając sytuacje skrajne, zwiększało szanse na wzrosty w kolejnym miesiącu. Dodatkowo ma za sobą trzy kolejne spadkowe kwartały, co jest najdłuższą taką serią od kryzysu w latach 2007–2008 i co jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo wzrostów w październiku. Wejście: 3650. Cel: 4100. SL: 3400.

Czytaj więcej

Firma Apple sprawiła niemiłą niespodziankę foreksowcom

Michał Krajczewski,  BM BNP Paribas Bank Polska

Michał Krajczewski,  BM BNP Paribas Bank Polska

Michał Krajczewski, BM BNP Paribas Bank Polska

fot. R. Gardziński

GBP/USD

Pomimo mocnego odreagowania w ostatnich dniach na skutek interwencji BoE presja na brytyjską walutę będzie narastać ze względu na niskie rezerwy walutowe Wielkiej Brytanii oraz rosnące koszty importu surowców. Z kolei amerykański dolar na skutek jastrzębiej polityki Fed może nadal pozostawać silny w krótkim terminie. Wejście: 1,13. Cel: 1,065. SL: 1,16.

Srebro

Presję na srebro może stanowić zarówno umacniający się amerykański dolar, jastrzębia polityka monetarna Fed (zmniejszenie popytu inwestycyjnego), jak i pogarszająca się koniunktura w globalnej gospodarce (zmniejszenie popytu ze strony przemysłu). Ponadto na wykresie widzimy wyraźny trend spadkowy i kolejne coraz niższe lokalne szczyty i minima. Wejście: 19,2. Cel: 17,5. SL: 20,1.

WIG20

Z uwagi na dość wyraźne wyprzedanie niewykluczona jest najpierw korekta na indeksie WIG20, nie widać jednak sygnałów do zakończenia bessy na krajowym parkiecie, dlatego próby odbicia mogą być wykorzystywane do sprzedaży akcji i zajęcia krótkiej pozycji. Wejście: 1500. Cel: 1300. SL: 1600.

Rafał Sadoch, BM mBanku

Rafał Sadoch, BM mBanku

Rafał Sadoch, BM mBanku

fot. mat. prasowe

USD/PLN

Nowy rekord inflacji powinien zachęcać Radę Polityki Pieniężnej do kontynuowania podwyżek stóp procentowych.

Ropa WTI

Zakładając, że recesja nie będzie głęboka, dalsza przestrzeń do spadków powinna być również ograniczona. Ograniczenie podaży ze strony kartelu OPEC może natomiast być impulsem do odreagowania ostatnich spadków.

S&P 500

Mamy za sobą najsłabszy wrzesień od przeszło dekady. Ceny akcji dołują w obawie przed recesją spowodowaną działaniami banków centralnych. Ryzykowne aktywa w dość dużym stopniu zostały już przecenione z tego tytułu. Zakładając, że 2023 przyniesie spadek inflacji i poprawę koniunktury, dalsza przestrzeń do spadków powinna być już ograniczona.

Kamil Cisowski, DI Xelion

Kamil Cisowski, DI Xelion

Kamil Cisowski, DI Xelion

fot. mat. prasowe

USD/PLN

Krótka pozycja na kursie USD/PLN była dużym obciążeniem we wrześniu, ale utrzymujemy ją na październik. Spodziewamy się pozytywnej niespodzianki w inflacyjnych danych w USA za wrzesień, sezon wynikowy w USA w drugiej połowie miesiąca także powinien sprzyjać poprawie nastroju.

Dutch TTF Gas

Ataki na Nord Stream 1 i 2 w końcówce miesiąca zepsuły nam pozycję, którą zajmowaliśmy na europejskim gazie. Mimo to okazała się ona zyskowna, bańka spekulacyjna na tym surowcu będzie w naszej opinii dalej pękać w kolejnych miesiącach. Nawet pomimo że szeroka korekta surowców energetycznych wyczerpała naszym zdaniem swój zasięg, widzimy tu pole do dalszych spadków.

VIX

Naszym bazowym scenariuszem są dalsze spadki głównych indeksów w pierwszej połowie października i zwrot w drugiej. Zakładamy, że cały IV kw. 2022 okaże się pozytywny dla akcji, co wynika m.in. z olbrzymiego pesymizmu widocznego w publikacjach najważniejszych banków inwestycyjnych i oczekiwań, że retoryka FOMC zmieni się przed końcem roku. W listopadzie i grudniu prawdopodobnie zajmiemy długie pozycje na WIG20lev, ale w tym momencie spadek VIX wydaje się bezpieczniejszą opcją.

Marek Rogalski, DM BOŚ

Marek Rogalski, DM BOŚ

Marek Rogalski, DM BOŚ

tv.rp.pl

EUR/CHF

Wymieniamy EUR/JPY na EUR/CHF, bo to z frankiem euro może mieć większy potencjał, a SNB będzie bardziej zależeć na słabości własnej waluty niż BoJ. Z kolei to EBC będzie mocno zdeterminowany w temacie podwyżek stóp ze względu na problem z inflacją.

Ropa WTI

Perspektywy dalszego spadku cen surowca są niejednoznaczne, biorąc pod uwagę możliwe działania OPEC+ i spadek udziału rosyjskiej ropy w rynku. Impulsem do odbicia mogą okazać się informacje z Chin w kontekście kluczowego zjazdu KPCh, zaskoczeniem byłyby zapowiedzi większego wsparcia dla gospodarki.

Hang Seng China Enterprises

Październik nie musi być tak pesymistyczny dla globalnych giełd jak wrzesień, a niektóre parkiety mogą przynieść pozytywne niespodzianki. Pretekstem do odbicia indeksu chińskich blue chips może być wspomniany zjazd KPCh.

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

Sobiesław Kozłowski, Noble Securitie

Sobiesław Kozłowski, Noble Securitie

fot. R. Gardziński

USD/JPY

Dolar wydaje się być w bardzo mocnym trendzie aprecjacji, czemu sprzyja jastrzębie nastawienie Fed. Oczywiście październikowy odczyt inflacji konsumenckiej w USA może być kolejnym argumentem za mocną podwyżką stopy w listopadzie (aktualnie 75 pkt baz.), jednakże bardzo mocne osłabienie walut EUR, GBP czy jena japońskiego zwiększa ryzyko mniej lub bardziej skoordynowanej akcji banków centralnych/inwestorów w celu osłabienia USD i umocnienia np. JPY.

Złoto

Obawy o trwalszą inflację w ujęciu globalnym czy notowania blisko kosztów wydobycia oraz wzrost awersji na ryzyko co do zasady sprzyja złotu. Czynnikiem ryzyka jest dynamiczny wzrost stóp procentowych banków centralnych oraz wzrost rentowności obligacji skarbowych, które są alternatywą inwestycyjną dla złota. Nie można również wykluczyć podaży złota z Rosji jako skutek sankcji na zagraniczne aktywa rosyjskiego banku centralnego implikujących przymus sprzedaży złota.

S&P 500

Wrzesień planowo okazał się dla rynków akcji bardzo słaby. Sezonowe rokowania na październik wyglądają już lepiej, z tym że uwarunkowania krótkoterminowe przemawiają za poprawą raczej w drugiej połowie miesiąca. Wejście na zamknięcie sesji 17 października.

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

materiały prasowe

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN wrzesień zakończył w okolicy 4,85. To najwyższe zamknięcie kwartału w historii. Dalszy dryf w kierunku 5 zł i marcowych rekordów mógłby sprowokować NBP do sięgnięcia po interwencje walutowe, a bank centralny po skoku inflacji i jej kolejnym rekordzie nie może myśleć o zakończeniu cyklu zacieśniania.

Cukier

Pomimo rekordowo mocnego dolara, któremu nie oparł się także real, oraz pogłębienia zniżki przez ceny ropy i paliw, kurs cukru przez większą część minionego kwartału pozostawał w trendzie bocznym. Ceny oscylowały kilkanaście procent poniżej tegorocznych szczytów i nie przebiły kluczowych wsparć, co daje szanse na powrót do zwyżki.

Stoxx 600 Banks

Bankowy subindeks długo opierał się rynkowym turbulencjom i dopiero w końcówce września spadł pod kreskę. Wciąż cechuje go jednak znaczna siła relatywna. W przeciwieństwie do całej pankontynentalnej średniej giełdowej, która marcowe minima pogłębiła w czerwcu i wrześniu, Stoxx Banks wciąż jest nad dnem załamania bezpośrednio po napaści Rosji na Ukrainę.

Andrzej Kiedrowicz, PKO BP

Andrzej Kiedrowicz, PKO BP

Andrzej Kiedrowicz, PKO BP

fot. R. Gardziński

USD/TRY

Uporczywe cięcie stóp procentowych przez Bank Centralny Republiki Turcji (obecnie 12 proc.) przy inflacji przekraczającej 80 proc. grozi dalszym istotnym osłabieniem tureckiej waluty.

Miedź

Negatywne skutki spowolnienia gospodarczego w Chinach wraz z silnym dolarem i spadkiem popytu na metal z Europy mogą wywierać presję na ceny metalu.

DAX

Największa europejska gospodarka stoi na skraju recesji i boryka się z dwucyfrową inflacją, a nadchodzący kryzys energetyczny i szybko rosnące koszty finansowania będą ciążyć na rentowności niemieckich spółek.

Michał Stajniak, XTB

Michał Stajniak, XTB

Michał Stajniak, XTB

materiały prasowe

GBP/CHF

BoE decyduje się na niestandardowe działania w celu ratowania sytuacji finansowej w Wielkiej Brytanii. Jednak może to być za mało, aby powstrzymać inwestorów przed sprzedażą funta. Do tego SNB nie będzie zwalniał z podwyżkami, na co wskazują prognozy inflacji na ten oraz następny rok, gdyż wciąż ma się ona utrzymać powyżej celu. Cel: 1,015. SL: 1,14.

Ropa WTI

Ropa naftowa znajduje się w wyraźnym trendzie spadkowym, ale OPEC+ zamierza mocniej ciąć produkcję, Stany Zjednoczone niedługo zakończą uwalnianie rezerw, a kraje UE wprowadzą embargo na rosyjską ropę. Pod koniec tego roku sytuacja podażowa będzie bardzo napięta, ale jej wycena powinna nastąpić szybciej. Cel: 90. SL: 73,8.

DAX

Europejskie gospodarki stoją na skraju recesji w związku z rosnącymi cenami energii i niepewnością dotyczącą dostępności surowca w zimie. Ożywienie na indeksach prawdopodobnie nastąpi, ale w październiku istnieje szansa na kontynuację spadków. Cel: 11370. SL: 12620.

Portfel inwestycyjny
Czas na krypto, metale szlachetne i polskie akcje
Portfel inwestycyjny
Św. Mikołaj na pewno przyjdzie, tylko do kogo? Na co stawiać w grudniu?
Portfel inwestycyjny
Portfel foreksowy: Listopad przyniesie odwrócenie Trump trade?
Portfel inwestycyjny
Wyższa zmienność pozostanie z inwestorami na dłużej
https://track.adform.net/adfserve/?bn=78448411;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel inwestycyjny
Portfel forex na wrzesień. Eksperci pewni podwyższonej zmienności i…
Portfel inwestycyjny
Portfel inwestycyjny: Rynkowa zawierucha mocno komplikuje sierpniowe typy