złoto q
Wszystkie elementy fundamentalne wspierające rynki metali szlachetnych, w tym złota, nie poprawiały sytuacji kursu podstawowego kruszcu od dłuższego czasu. Wydaje się, że jedynym wsparciem dla cen złota jest w tej chwili odbijające EUR/USD. Zakładając, że to odbicie jest kruche, podobnie może być ze złotem. Wtedy przetestowanie ostatniego dna mogłoby szybko wystąpić. Wejście: 1815. Cel: 1703. SL: 1869,45.
S&P 500 q
Czy fundamenty mogą jeszcze dalej zaskakiwać pozytywnie, by wybić indeks powyżej strefy wielu poziomów oporów, na której się teraz znajduje? Można liczyć na korektę a-b-c, której fala się właśnie kończy. Wtedy na rynek wrócą kiepskie nastroje. Gdyby opory zostały przebite, to wtedy faktycznie szanse na powrót pod historyczne szczyty będą bardzo duże.
Cel: 3840. SL: 4330.
Marcin Kiepas
Tickmill
Bitcoin p
Okolice 24 tys. USD powinny na chwilę wyhamować wzrosty, ale w sierpniu bitcoin wciąż powinien korzystać na rynkowym „risk on” i zawędrować nawet w okolice 30 tys. Wejście: 22000. Cel: 29 500. SL: 19 900.
aluminium p
W lipcu spadki wyhamowały, co w połączeniu z dużym wyprzedaniem powinno teraz przełożyć się na nieco większe wzrostowe odreagowanie. Szczególnie że inne metale już taki ruch mają za sobą. Cel: 2900. SL: 2290.
WIG p
W czerwcu i lipcu indeks ubijał dno, skutecznie broniąc się przed spadkiem poniżej majowego dołka. To powinno tworzyć bazę do wybicia górą z konsolidacji.
Cel: 58 600. SL: 50 800.
Michał Krajczewski
BM BNP Paribas
EUR/CHF p
Kurs EUR/CHF mocno spadł na skutek nieoczekiwanej zmiany w polityce monetarnej Banku Szwajcarii. EBC będzie jednak również podnosił stopy procentowe, a kurs znajduje się na minimach z początku 2015 r. – można oczekiwać więc korekcyjnego odbicia z obecnych poziomów, biorąc pod uwagę widoczne wyprzedanie notowań. Cel: 1,0. SL: 0,96.
ropa WTI p
Cały czas podtrzymuję pozytywne nastawienie względem surowców energetycznych z uwagi na ograniczoną podaż. Ponadto notowania ropy WTI odbiły się w lipcu od 200-sesyjnej średniej kroczącej oraz wsparcia z marca i kwietnia na poziomie ok. 94,0 USD, co może sugerować odbicie w kierunku tegorocznych maksimów. Cel: 120. SL: 89.
Russell2000 q
Lipiec był jednym z lepszych miesięcy w ostatnim czasie dla amerykańskich indeksów – dzięki temu notowania Russell2000 dotarły do istotnej strefy oporu przy 1900 pkt. W otoczeniu spowalniającej koniunktury trend spadkowy może być kontynuowany, a segment mniejszych spółek może zachowywać się relatywnie gorzej względem blue chipów (S&P 500) albo spółek technologicznych (Nasdaq). Cel: 1700. SL: 2010.
Rafał Sadoch
BM mBanku
EUR/USD p
Po gołębiej podwyżce przez Fed czas na korektę dolara. W środowisku pogarszającej się koniunktury przestrzeń do jego aprecjacji będzie jednak ograniczona. Cel: 1,04.
złoto p
Pierwsze sygnały złagodzenia bardzo restrykcyjnego podejścia do polityki monetarnej przez Fed powinny dawać szansę na odbicie cen złota. Cel: 1800.
S&P 500 p
Nadzieję, że Fed spowolni tempo podwyżek stóp w połączeniu z relatywnie dobrymi wynikami spółek, będą wspierać dalsze odbicie rynku akcyjnego. Cel: 4300.
Kami Cisowski
DI Xelion
USD/TRY p
Na kolejny miesiąc pozostawiamy długą pozycję na parze USDTRY. Krótkotrwałość efektów czerwcowych działań tureckich władz potwierdza, że lira znajduje się w spadkowej spirali, która może przyspieszyć wraz z ponownym pogorszeniem sentymentu na świecie. Trudno znaleźć walutę o większym potencjale do przeceny.
pszenica p
Uważamy, że trwająca od połowy maja przecena na rynku surowców rolnych dobiega końca. Zdyskontowane zostały już naszym zdaniem wszystkie pozytywne informacje, także częściowe udrożnienie eksportu ukraińskiego zboża, a ceny pszenicy, szczególnie te europejskie, powinny wkrótce powrócić do wzrostów. Gra na wzrost cen surowców rolnych wydaje nam się generalnie bezpieczniejsza niż zakładanie kontynuacji odbicia np. metali przemysłowych, które w lipcu silnie taniały, ale potem odrobiły dużą część strat.
VIX p
Po lipcowym odbiciu nie mamy jednoznacznego nastawienia co do krótkoterminowej przyszłości rynku akcji, wyceny powróciły w wielu krajach z rejonu silnego wyprzedania. Spadające jednocześnie rentowności długu na świecie też nie wydają się mieć na razie wielkiego potencjału do kontynuacji ruchu. Dlatego na sierpień wybieramy zagranie na wzrost indeksu S&P 500 VIX, jego obecne poziomy nie oddają w naszej opinii ryzyk piętrzących się przed giełdami w najbliższych miesiącach.
Marek Rogalski
DM BOŚ
USD/JPY q
Czy jen dojrzał do korekty? Niewykluczone, że rynek zacznie dyskontować potencjalne zmiany w polityce Banku Japonii na jesieni.
pallad p
Ten metal może skorzystać na odreagowaniu na rynku surowców.
S&P 500 p
Giełda amerykańska może zrealizować większą korektę spadków z ostatnich miesięcy.
Sobiesław Kozłowski
Noble Securities
dolar (DXY) p
Recesja sprzyja powrotowi do waluty rezerwowej świata. Wejście: 103,6. SL: 101,9.
gaz naturalny p
Szantaż gazowy Rosji zbliża się w kluczową fazę przed finałowym użyciem przed jesienią/zimą 2022. Wejście: 155. SL: 139.
WIG20 q
Aktualne wzrosty oceniam jako korektę spadków, po której oczekuję dynamicznego powrotu do spadków. Wejście: 1780. SL: 1882.
Bartosz Sawicki
Cinkciarz.pl
USD/JPY q
Jen stracił do dolara w rok około 20 proc., gdyż Bank Japonii został outsiderem na polu zacieśniania polityki. Gdy uwaga przenosi się na zagrożenie recesją, a inwestorzy zaczynają się wycofywać z agresywnego dyskonta przyszłych podwyżek, japońska waluta może odrabiać straty.
ropa Brent q
W lipcu kurs ropy kilkakrotnie ostro spadał, ale notowania Brent nie były w stanie trwale sforsować bariery 100 USD. Ostre hamowanie wzrostu gospodarczego z wizji przyszłości zamienia się w rynkową codzienność, co może przyspieszyć zniżki cen surowca.
NYSE Gold Miners p
Kurs subindeksu grupującego spółki wydobywające kruszec wymazał trzy czwarte wzrostów od pandemicznego dołka z 2020 roku. Branża ma dużą przestrzeń do zwyżek w przypadku zwrotu w notowaniach złota, który może zwiastować pękanie balonika oczekiwań odnośnie do przyszłych kroków Fedu.
Andrzej Kiedrowicz
PKO BP
EUR/USD p
Złagodzenie jastrzębiej retoryki decydentów z Fedu w obliczu sygnałów zwiastujących recesję w USA wraz z zaostrzeniem retoryki decydentów z EBC w obliczu silnej dynamiki wzrostu inflacji w strefie euro powinny sprzyjać odbiciu na parze.
ropa Brent p
Fundamenty rynkowe wciąż wspierają ropę, gdyż szacunki EIA przewidują wzrost globalnego popytu na surowiec w 2022 r. Możliwe są również skoki cenowe w przypadku dalszych zakłóceń dostaw z Rosji.
Nasdaq100 p
Rosnące oczekiwania na zmianę polityki pieniężnej Fedu z restrykcyjnej na ekspansywną w 2023 r. wraz z solidnymi wynikami za II kw. amerykańskich gigantów technologicznych powinny wspierać odbicie na indeksie.
Michał Stajniak
XTB
USD/CLP q
Wiele walut zyskało w stosunku do dolara, ale to waluty EM powinny radzić sobie coraz lepiej. Recesja techniczna w USA może być uznana za sukces Fedu w celu stłumienia popytu, ale może to się odbić rykoszetem na amerykańskiej gospodarce. Czas na oddech walut EM. Chilijskie peso może być również wspierane ostatnim ożywieniem na rynku metali przemysłowych. Wejście: 910. Cel: 820. SL: 975.
gaz naturalny q
Chociaż prognozy na najbliższe dwa tygodnie pokazują, że temperatury w USA mogą być wyższe niż zwykle, to jednak w kluczowym rejonie, czyli na południu USA, będą nieco odpuszczać. Zużycie gazu powinno być minimalnie mniejsze, dlatego dalsza korekta jest możliwa. Co więcej, w sierpniu zwykle mamy szczyt temperatur. Wejście: 8,175. Cel: 6,8. SL: 9,8.
Kospi200 p
Ożywienie na rynkach giełdowych jest widoczne praktycznie wszędzie. Jednak rynek koreański reaguje z pewnym opóźnieniem. Widać potencjał we wzroście w Japonii, choć tam główny indeks pozostaje blisko historycznych szczytów. Inaczej jest w Korei Południowej, gdzie do szczytów mamy prawie 40 proc. Wejście: 323. Cel: 350. SL: 305.