Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.04.2015 12:28 Publikacja: 08.04.2015 12:28
Od pewnego czasu możemy zauważyć dużą słabość euro względem złotego. Czy można liczyć, że kurs EUR/PLN spadnie poniżej 4 zł do końca tego półrocza?
Poziomy poniżej 4 złotych za euro nie są wykluczone. Jest to pochodna głównie czynników zewnętrznych, jednak czynniki krajowe ostatnio również zaczęły mieć znaczenie. Głównym czynnikiem zewnętrznym stojącym za spadkiem kursu EUR/PLN jest ekspansywna polityka pieniężna Europejskiego Banku Centralnego. W obliczu europejskiego QE, złoty również nie jest specjalnie silny, ale mimo wszystko euro jest jeszcze słabsze. W tym roku euro było najsłabszą walutą z grona walut G10 (nie licząc duńskiej korony, która jest w pewnym stopniu powiązana z euro).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polskie aktywa, w tym m.in. złoty i akcje notowane na GPW, powinny doświadczyć w tym miesiącu korekty spadkowej – spodziewają się analitycy. Wciąż zaś dużym optymizmem wykazują się oni w stosunku do metali szlachetnych.
Luty może przynieść spadki na giełdach, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Lepsze perspektywy mają za to metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy też platyna – uważają eksperci, którzy typują skład naszych portfeli foreksowych.
Styczeń na rynkach znów może stać pod znakiem wyższej zmienności, szczególnie ze względu na objęcie urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Donalda Trumpa. Jak się na to przygotować?
Wzrost cen kryptowalut zaszedł za daleko. Na rynku surowców i towarów grudzień powinien należeć do metali szlachetnych. Na giełdach znów mogą błyszczeć amerykańskie indeksy, ale są też szanse na wzrosty na GPW – tak wyglądają typy do grudniowych portfeli forex.
Mocniejszy złoty, wzrost notowań bitcoina oraz cen metali szlachetnych – to najczęściej pojawiające się typy ekspertów do portfeli foreksowych na ten miesiąc.
Na rynku walutowym najlepiej grać na spadek pary EUR/USD. Na rynku surowców wzrost cen może zanotować ropa naftowa. Giełdy? Szansa na zwyżki jest, ale przy podwyższonej zmienności – wskazują eksperci.
Po sierpniowych zawirowaniach wrzesień na rynkach również zapowiada się bardzo interesująco. Oczy ekspertów są zwrócone przede wszystkim na dolara, ropę naftową, DAX, ale też i WIG20.
Złoty w piątek, w szczególności w drugiej części dnia, znów zyskiwał na wartości.
Donald Trump ponownie zdecydował się zatrząsnąć rynkiem, co nastąpiło na niecały tydzień przed kluczową datą 2 kwietnia. W przyszłym tygodniu ma dojść do nałożenia ceł wzajemnych ze strony Stanów Zjednoczonych, ale już teraz amerykański prezydent ogłasza 25 cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych. Oczywiście może to wpłynąć na ogromne wzrosty cen w USA i ostatecznie doprowadzić do problemów całej branży samochodowej. Choć dolar reaguje pozytywnie, nie można założyć długoterminowego wpływu działania ceł na amerykańskiego dolara.
Notowania głównej pary walutowej utrzymywały się w poniedziałek powyżej poziomu 1,08, chociaż jeszcze nie tak dawno wieszczono jej spadek nawet poniżej 1,00. Dzisiaj już mało kto widzi na horyzoncie taką wartość.
Wycena złotego konsekwentnie pozostaje zdominowana przez aspekty geopolityczne, w szczególności te związane z przyszłością Ukrainy.
Złoty w piątek tracił na wartości zarówno względem dolara, jak i euro. Ruch ten nie był jednak zbyt duży.
Początek piątkowego handlu na rynku walutowym nie przyniósł znaczących ruchów. Czy sytuacja zmieni się w ciągu dnia?
Amerykańska waluta kontynuuje w piątek odbicie, jakie widoczne było w czwartek. W narracji rynków wysuwa się data 2 kwietnia, kiedy to USA mają wprowadzić tzw. cła wzajemne wobec swoich partnerów handlowych, co generuje coraz większą niepewność odnośnie prognoz globalnego wzrostu gospodarczego.
Bank centralny Turcji podniósł jedną z głównych stóp procentowych na czwartkowym posiedzeniu. Jest to najnowszy ruch władz mający na celu odwrócenie spadku wartości liry. Zdaniem ekonomistów decyzja ta jest przejawem bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas