Portfel fundamentalny na czerwiec: Spółki wskazane na maj przyniosły portfelom duże zyski

Wbrew obawom w maju koniunktura na warszawskiej giełdzie nadal sprzyjała zarabianiu, co przełożyło się na efektowne zyski portfeli fundamentalnych. Czy firmy wskazane przez ekspertów na czerwiec pozwolą utrzymać dobrą passę w stopach zwrotu?

Publikacja: 06.06.2024 06:00

Portfel fundamentalny na czerwiec: Spółki wskazane na maj przyniosły portfelom duże zyski

Foto: Adobestock

W niedawno zakończonym miesiącu krajowe indeksy kontynuowały marsz w górę, stwarzając korzystne warunki do udanych inwestycji na rynku akcji. Uczestnicy rywalizacji portfeli fundamentalnych po raz kolejny pokazali się z dobrej strony, zostawiając daleko w tyle szeroki rynek.

Czerwcowe roszady

Wytypowane z początkiem maja spółki w większości nie zawiodły uczestników naszej rywalizacji, przynosząc solidne, nierzadko dwucyfrowe stopy zwrotu. Najjaśniej błyszczały walory Kino Polska i Cyfrowego Polsatu, drożejąc w ciągu ostatniego miesiąca o odpowiednio 30,5 i 24,3 proc.

W czerwcu eksperci nie zdecydowali się na istotne roszady w składach portfeli, choć w kilku przypadkach zrealizowano zyski z udanych inwestycji. W portfelach wytypowanych na nowy miesiąc znalazło się nieco więcej miejsca na papiery wyróżniających się mniejszych spółek, wśród których w ocenie typujących wciąż można znaleźć potencjalne okazje, które nie wyczerpały jeszcze swojego potencjału do zwyżki, mimo zaawansowanej fazy hossy w Warszawie.

fot. k. skłodowski

Na celowniku typujących znalazł się Synektik, na którego w czerwcu postawiło aż trzech analityków. Choć akcje dostawcy zaawansowanych urządzeń medycznych tylko w tym roku zyskały już blisko 70 proc., eksperci widzą miejsce na dalsze wzrosty, wskazując, że spółka jest beneficjentem szybko rozwijającego się rynku chirurgii robotycznej (co jest efektem m.in. poszerzania listy refundowanych zabiegów).

Synektik jest wyłącznym dystrybutorem systemu chirurgii robotycznej da Vinci w Polsce, Czechach i na Słowacji. Pozyskuje nowe umowy w kraju i za granicą. Może się pochwalić imponującym portfelem zamówień, co znajdzie odzwierciedlenie w rosnących przychodach.

Patrząc pod kątem sektorowym, większym powodzeniem cieszą się przedstawiciele branży gamingowej. Jeszcze do niedawna byli omijani szerokim łukiem przez inwestorów, będąc wyraźnie w tyle co do stóp zwrotu względem innych branż. Na szczególną uwagę mogą liczyć te spółki, u których rynek wypatruje nowych premier gier albo liczy, że pochwalą się dobrymi wynikami. Tym można tłumaczyć zainteresowanie analityków akcjami 11 bit studios i CD Projektu, które dołączyły do kilku innych spółek z branży obecnych już w portfelach.

Na przychylność typujących mogły też liczyć spółki skłaniające się ku wypłacie dywidendy. Do tej pory już ponad 150 firm wyszło z konkretnymi propozycjami co do podziału zysku za 2023 rok, a spora część z nich została już zatwierdzona przez akcjonariuszy. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie, co może stanowić mocny argument dla inwestorów.

Ścisk w czołówce

Uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych wyniosła w maju 6 proc. i była aż o prawie 4 pkt proc. wyższa niż stopa zwrotu z WIG (indeks zyskał w tym samym okresie 2,1 proc.). Był to jednocześnie najlepszy tegoroczny miesiąc pod względem wypracowanej stopy zwrotu.

Najlepszy wynik w maju wypracował portfel zarządzany przez analityków z DM BDM. Wytypowane przed ponad miesiącem spółki przyniosły im ponad 10,3 proc. zysku. Wyprzedzili ekspertów z BNP Paribas i BM Banku Millennium, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 8,1 i 5 proc. Pozostali uczestnicy naszej rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszymi zyskami, ale wszyscy mogą się pochwalić lepszym wynikiem od szerokiego rynku.

Czytaj więcej

Marcin Materna, BM Banku Millennium: Krajowy rynek akcji u progu głębszej i dłuższej korekty

Wyniki majowej rywalizacji pozytywnie odbiły się na stopach zwrotu portfeli liczonych od początku roku, a walka o czołowe lokaty staje się coraz bardziej zacięta. Po pięciu miesiącach zaciętej gry na prowadzeniu wciąż utrzymują się analitycy Noble Securities, którzy mogą się pochwalić stopą zwrotu z portfela wynoszącą 24,7 proc. Po piętach mocno depczą im jednak eksperci BM BNP Paribas, którzy w tym roku zarobili już 24,3 proc. Na trzeciej pozycji znaleźli się analitycy z BM Banku Millennium, będąc 23,2 proc. na plusie, i wciąż pozostają w grze o zwycięstwo.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele ekspertów wypracowały średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 17,7 proc. To wynik aż o 7,7 pkt proc. lepszy od WIG, który w tym samym okresie zyskał ok. 10 proc.

DM BDM

Wypadają z portfela:

  •  Immobile | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

  • Maxcom | Doceniamy wyniki za I kwartał 2024 r. Liczymy, że kolejne kwartały bieżącego roku przyniosą dalszą odczuwalną poprawę wyników. Akcentujemy również propozycję zarządu dotyczącą wypłaty dywidendy.

BM Banku Millennium 

Wypadają z portfela:

  • Alior | Zamiana na spółki o większym potencjale.
  •   Rainbow Tours, XTB | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

  • Polwax | Wejście Mostostalu Zabrze do akcjonariatu to prosta ścieżka do uzdrowienia spółki i powrotu do przedkryzysowych wyników.
  • Synektik | Duża liczba nowych umów zapowiada dalszy wzrost wyników.
  • Vercom | Bardzo dobre wyniki i wiarygodna strategia dalszego szybkiego wzrostu.

Noble Securities

Wypadają z portfela:

  • Allegro, Auto Partner, Dino, GPW, LPP, Sunex | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

  • 11 bit studios | Pozytywny news flow. Publikowane recenzje z dostępu do „Frostpunk 2” i „The Alters” są bardzo dobre. Wchodzimy teraz w fazę intensywniejszego marketingu, który napędzi zainteresowaniu obiema grami.
  • Apator | Zaskakująco dobre wyniki za I kwartał 2024 r. dają szanse na wykonanie naszych ambitnych całorocznych prognoz.
  • Inter Cars | Najtrudniejszy okres pod względem sytuacji na rynku walut prawdopodobnie już minął. Otoczenie wciąż jest sprzyjające do dalszego rozwoju. Pozytywne zaskoczenie w wynikach za I kwartał 2024 r.
  • Onde | Dobre wyniki w I kwartale 2024 r. zostały słabo docenione przez inwestorów. Spodziewamy się nieco lepszych r./r. wyników w najbliższych kwartałach.
  • Orange Polska | Beneficjent rebalancingu, spółka defensywna, poprawa nastawienia do telekomów.

BM BNP Paribas Bank Polska 

Wypadają z portfela:

  • Asbis | Brak czynników prowzrostowych w krótkim terminie.

Wchodzą do portfela:

  • Voxel | Pozytywnie oceniamy wyniki za I kwartał 2024 r., jak i możliwość ich dalszej poprawy w ciągu roku za sprawą zarówno wyższych wolumenów badań (nowe pracownie, szerszy zakres refundacji), jak i podniesienia cen usług.

DM XTB

Wypadają z portfela:

  • Text | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

  • CD Projekt | Naszym zdaniem spadkowa reakcja w notowaniach spółki po wynikach wydaje się przesadzona w związku z faktem, że brak katalizatorów wysuwany przez zagraniczne banki inwestycyjne jako główny powód gorszego momentum na walorach nie był zaskoczeniem.

Odreagowanie obserwowane po dynamicznej fali zwyżek postrzegamy jako techniczną realizację zysków, która jednak nie neguje długoterminowej wartości spółki.

  • Synektik | Mając na uwadze zależność liniową notowań akcji Synektik oraz Intiutive Surgical, wynikającą ze statusu spółki jako kluczowego dystrybutora urządzeń Intuitive, oraz podpisanie nowej umowy z Medical Microinstruments, uważamy, że relacja risk/reward jest nadal atrakcyjna dla walorów Synektiku.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli fundamentalnych wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z rynku głównego GPW wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji.

Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały wszystkich spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki.

Modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu, a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy. JIM

Portfel fundamentalny
Marcin Materna, BM Banku Millennium: Krajowy rynek akcji u progu głębszej i dłuższej korekty
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Portfel fundamentalny
Portfel fundamentalny na maj. Jakie spółki wybrali eksperci?
Portfel fundamentalny
Portfel fundamentalny na kwiecień 2024: Na celowniku typujących banki i spółki z szerokiego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na marzec 2024 r. W lutym nie było łatwo wygrać z rynkiem
Portfel fundamentalny
Portfel fundamentalny na luty 2024. Typy analityków
Portfel fundamentalny
Korekta na giełdzie może być dobrą okazją do zakupów akcji