Wzrostowy początek grudnia na naszym parkiecie dał nadzieję na udaną końcówkę roku dla posiadaczy akcji. Czy jest szansa na odbicie w grudniu i tym samym poprawę stóp zwrotu w całym 2024 roku?

Ostatnie miesiące to relatywna słabość indeksów WIG20 czy MSCI Poland do rynków bazowych czy rynków wschodzących. Oceniając po perspektywach polskiej gospodarki, jak i wycenach spółek, w scenariuszu bazowym widzę potencjał do odreagowania słabości. Znamiennym faktem jest, że trudno jednoznacznie znaleźć argumenty za sprzedażą większości dużych czy średnich spółek.

Czytaj więcej

Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku

Wyborcze zwycięstwo Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych przyniosło dalsze zwyżki na amerykańskim rynku i umocnienie dolara, co odwróciło uwagę inwestorów od rynków wchodzących. Jak długo taki stan, który raczej nie sprzyja GPW, może się utrzymać?

W ujęciu globalnym tzw. Trump trade wydaje się zaawansowany co do skali. Cezurą czasową jest 20 stycznia 2025 r. i nominacja prezydenta elekta oraz jego pierwsze decyzje, w tym związane z wojną w Ukrainie, cłami wobec Meksyku i Kanady oraz rywalizacją USA z Chinami, co negatywnie wpływało na sentyment do MSCI Poland. Zakładam, że geopolityczne obawy są w cenie na GPW, natomiast fundamenty polskich spółek czy gospodarki będą przemawiać za końcem relatywnej słabości naszego rynku. Korekta siły dolara oraz spadek rentowności amerykańskich 10-latek z ok. 4,50 proc. do ok. 4,20 proc. wzmacnia rozważania o rozgrywaniu spadku stóp procentowych, który wspiera wycenę akcji i wynika ze spadku realnej stopy procentowej, a nie pogorszenia perspektyw makro.

Trwająca pół roku korekta na warszawskiej giełdzie w wielu przypadkach zabrała sporą część wcześniej wypracowanych zysków inwestorom. Z drugiej strony ceny akcji są wyraźnie niżej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Czy obecny poziom wycen jest atrakcyjny, uwzględniając perspektywy 2025 roku?

W 2024 roku naszymi „top pickami” były m.in. CCC, Elektrotim czy XTB, które wypracowały trzycyfrowe stopy zwrotu. Wśród pokrywanych przez nas spółek widzimy zdecydowaną przewagę firm interesujących do kupna i utrzymującą się w ostatnich miesiącach słabość WIG-u. Ale oczekiwany wzrost PKB Polski w 2025–2026 r. o 3,5 proc. sprzyja fundamentalnej selekcji spółek. Oceniając rynek z punktu widzenia cykli, widzimy analogie z 2012–2016 r., które sprzyjają zmianie WIG w najbliższym roku od -5 proc. do 15 proc. i lepszemu postrzeganiu akcji polskich spółek.