Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku

Wytypowane przed miesiącem przez analityków spółki przyniosły wszystkim portfelom zyski mimo słabego zachowania całego rynku. Na które walory eksperci postawili w końcówce 2024 roku?

Publikacja: 05.12.2024 06:00

Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku

Foto: AdobeStock

Mimo zawirowań na krajowym parkiecie w listopadzie, tym razem wszystkie biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych mogły się pochwalić zyskami. Warto to docenić, bo nie był to spokojny okres dla posiadaczy akcji. Po wyborczej wygranej Donalda Trumpa oraz wskutek nowych gróźb Władimira Putina nasz parkiet znów zaczął być postrzegany jako rynek podwyższonego ryzyka, co zachwiało krajowymi indeksami, choć już w drugiej połowie miesiąca nastroje uległy wyraźnej poprawie i wskaźniki częściowo zdołały odrobić straty. Najmocniej te zawirowania odczuli posiadacze walorów największych firm. Nieco bardziej odporne okazały się mniejsze spółki, mające dużo większą reprezentację w portfelach naszych ekspertów.

Grudniowe przetasowania w portfelach

Spółki, na które postawili przed miesiącem nasi eksperci, tym razem w większości okazały się trafione, mając pozytywny wpływ na wyniki listopadowych typowań. Wśród największych rozczarowań znalazły się Agora i Budimex. Wbrew oczekiwaniom stawiających na nie ekspertów w listopadzie obie spółki pogłębiły korektę, wyznaczając nowe tegoroczne dołki notowań. W efekcie dla budowlanej spółki nie znalazło się już miejsce w żadnym z portfeli na kolejny miesiąc.

Na drugim biegunie znalazły się akcje CCC, które, nie zważając na korektę na rynku, z powodzeniem kontynuowały pozytywny trend z poprzednich miesięcy, przynosząc w listopadzie blisko 18 proc. zysku. Z pozostałych spółek obecnych w portfelach nieco mniejsze, choć nadal dwucyfrowe, zyski przyniosły jeszcze walory Cyber_Folks, Benefit Systems, Cyfrowego Polsatu i Kino Polska.

Mając na uwadze rozczarowujące poprzednie miesiące, tym razem eksperci z większą ostrożnością podeszli do spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. W porównaniu z poprzednim miesiącem z łask wypadły niemal wszystkie banki. W grudniu nie mogły już liczyć na przychylność typujących, którzy chętnie pozbywali się ich z portfeli. Jedynym wyjątkiem jest PKO BP, który pod względem wyników pozytywnie wyróżnia się na tle całego sektora. Z pozostałych dużych spółek więcej zwolenników zyskał Cyfrowy Polsat, dla którego w bieżącym miesiącu znalazło się miejsce aż w trzech portfelach.

Zdecydowana większość propozycji na grudzień dotyczyła szerokiego rynku. W przypadku większości spółek, które znalazły się na celowniku typujących, kluczowe znaczenie miał niedawno zakończony sezon publikacji raportów wynikowych za III kwartał br. Ich solidne i nierzadko lepsze od oczekiwań wyniki dostarczyły rynkowi solidnych argumentów. Wśród spółek z tego grona, które zwróciły uwagę naszych analityków, znalazły się m.in. Dom Development, Elektrotim, Kino Polska czy XTB.

Czytaj więcej

Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości

W listopadzie wszystkie portfele na plusie

Eksperci biorący udział w typowaniach w listopadzie pokazali, że odpowiednio dobierając spółki do portfela, są w stanie zarabiać mimo mało sprzyjającej koniunktury na rynku. Takiej sytuacji, kiedy wszystkie portfele mogły pochwalić się zyskami z inwestycji, nie mieliśmy w naszych miesięcznych podsumowaniach od maja, czyli okresu, gdy krajowe indeksy biły aktualne rekordy hossy.

Uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych za listopad wyniosła blisko 3 proc. na plusie, co z kolei jest najlepszym miesięcznym wynikiem od kwietnia. Jednocześnie była zauważalnie wyższa od stopy zwrotu z WIG, który listopad zakończył 0,2 proc. pod kreską, notując trzeci spadkowy miesiąc z rzędu.

Najwyższą stopę zwrotu w listopadzie wypracował portfel analityków Domu Maklerskiego XTB. Ich wynik na poziomie prawie 7,8 proc. sprawił, że konkurenci zostali daleko w tyle. Wyprzedzili analityków BM BNP Paribas i BM Banku Millennium, którzy w ciągu minionego miesiąca zwiększyli wartość swoich portfeli odpowiednio o 3,9 proc. i 2 proc.

Wyniki listopadowych typowań pozytywnie odbiły się na stopach zwrotu portfeli liczonych od początku roku. Dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić prawie wszystkie biura maklerskie biorące udział w typowaniach.

Po 11 miesiącach rywalizacji na pierwsze miejsce znów wskoczyli analitycy BM BNP Paribas, którzy mogą się pochwalić stopą zwrotu z portfela wynoszącą ponad 35 proc. Wyprzedzili ekspertów BM Banku Millennium, którzy wypracowali 34,2 proc. zysku i wciąż pozostają w grze o zwycięstwo w tegorocznej edycji portfeli. Trzecim najlepszym wynikiem od początku roku mogą się pochwalić analitycy Noble Securities, będąc 10,2 proc. na plusie.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele ekspertów mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie blisko 16 proc.

To wynik o 14,6 pkt proc. lepszy od indeksu WIG, który w tym samym okresie był zaledwie 1,2 proc. na plusie.

Noble Securities

Noble Securities

Noble Securities

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Bank Millennium, Grupa Kęty, Kruk, Pekao, PKO BP | Zamiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe miesiące.

Wchodzą do portfela:

¶ Cyfrowy Polsat | Beneficjent poprawy sytuacji makro w Polsce i oczekiwanych obniżek stóp procentowych w Polsce.

¶ Pepco | Ponad 20-proc. dyskonto do spółek porównywalnych. Mniejszy CAPEX oznacza generowanie pozytywnych przepływów gotówkowych.

¶ Toya | Intensyfikacja pracy nad przychodami ze sprzedaży będzie sprzyjała poprawie wyników.

¶ XTB | Oczekiwany wzrost wolumenu CFD oraz ekspansja zagraniczna.

BM BNP Paribas

BM BNP Paribas

BM BNP Paribas

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Auto Partner | Zamiana na bardziej atrakcyjne, w krótkim terminie, walory.

¶ Mirbud | Oczekiwane słabsze wyniki za IV kwartał 2024 r. (ciąży jeden z kontraktów) oraz szacowana rentowność w 2025 r. najprawdopodobniej będzie niższa niż prognozy.

¶ Pekao | Z uwagi na rosnącą niepewność w krótkim terminie odnośnie do planów przejęcia Aliora przez Pekao usuwamy spółkę z portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Dom Development | Relatywnie silna sprzedaż i oferta na tle konkurencji, oczekujemy dalszej poprawy na rynku nieruchomości w przyszłym roku z uwagi na prognozowane obniżki stóp procentowych.

¶ Torpol | O ile oczekujemy erozji ponadprzeciętnej rentowności w najbliższych kwartałach, obserwowana odbudowa portfela zleceń powinna zneutralizować ten negatywny efekt. Obecnie backlog przekracza 4 mld zł. Z drugiej strony, stabilne koszty budowy (materiałów, podwykonawców) pozostają wsparciem dla rentowności w najbliższych kwartałach.

¶ XTB | Pozytywnie oceniamy szybkie tempo akwizycji klientów, rozwój nowych rynków i produktów, jak i oferowaną stopę dywidendy.

DM BDM

DM BDM

DM BDM

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Novavis Group | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Śnieżka | Spółka przy obecnym kursie jest handlowana w pobliżu dolnych widełek korytarza EV/EBITDA, w którym historycznie się porusza, i z istotnym dyskontem do zachodniej konkurencji. W przypadku podjęcia negocjacji pokojowych dotyczących Ukrainy firma może być istotnym beneficjentem deeskalacji konfliktu.

BM Banku Millennium

BM Banku Millennium

BM Banku Millennium

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Budimex | Pogarsza się sytuacja w sektorze budowlanym.

¶ Pekao | Niepewność po ogłoszeniu przejęcia Aliora skłania nas do zmiany na pewniejszy PKO BP.

¶ Shoper| Po informacji o przejęciu zmieniamy na spółkę przejmującą, notowaną na niższych wskaźnikach.

Wchodzą do portfela:

¶ Cyber_Folks | Jedna z najszybciej rosnących spółek na rynku i jednocześnie umiarkowanie wyceniona.

¶ Kino Polska | Bardzo dobre wyniki finansowe, spółka notowana przy bardzo niskim wskaźniku C/Z = 5,6.

¶ PKO BP | Najlepszy obecnie bank w sektorze plus wciąż małe prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych w najbliższych kwartałach.

DM XTB

DM XTB

DM XTB

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Benefit Systems | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Elektrotim | Mocne wyniki za ostatni kwartał utwierdzają nas w przekonaniu, że spółka jest na dobrej drodze do zrealizowania swojej strategii do poprawy przychodów w kolejnych latach. W szczególności na uwagę zasługuje poprawa marż dzięki odpowiedniemu zarządzaniu kosztami. Relatywnie niskie wskaźniki fundamentalne czynią spółkę atrakcyjnym wyborem w naszych oczach.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli fundamentalnych wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z rynku głównego GPW wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji.

Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały wszystkich spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki.

Modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu, a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy. JIM

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników

Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji
Portfel fundamentalny
Jesień nie będzie spokojnym okresem dla posiadaczy akcji