Spółki z szerokiego rynku na celowniku analityków

Większość portfeli fundamentalnych dzięki trwającej hossie poprawiła stopy zwrotu w listopadzie i może się pochwalić efektownymi zyskami od początku 2023 roku. Czy typy ekspertów na grudzień pozwolą utrzymać dobrą passę?

Publikacja: 04.12.2023 21:00

Spółki z szerokiego rynku na celowniku analityków

Foto: AFP

W listopadzie handel na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji zwyżki głównych indeksów, choć jej tempo wyhamowało. Mimo to WIG zdołał pokonać barierę 75 tys. pkt i ustanowić nowy rekord wszech czasów (który z początkiem grudnia został poprawiony).

Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom kończący się sezon publikacji raportów wynikowych, w którym przeważały pozytywne zaskoczenia. W takich sprzyjających warunkach większość biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji poprawiła stan posiadania swoich portfeli, ale były też takie, którym zyski przeszły koło nosa.

Mniejsze spółki wracają do łask

Widać, że w miarę kontynuacji hossa zaczyna się coraz bardziej rozlewać na mniejsze spółki, będące w ostatnich miesiącach w cieniu największych firm z WIG20, które na fali powyborczej euforii skupiły na sobie niemal całą uwagę inwestorów. Jest szansa, że efekt ten zostanie wzmocniony w kolejnych miesiącach i do zwyżek w większym stopniu dołoży się szeroki rynek.

– Zgodnie ze standardowym scenariuszem hossy to często początkowe odbicie dużych spółek, w ślad za globalnymi indeksami, stopniowo przekładało się na powrót kapitału inwestorów indywidualnych na GPW, poprawiając stopy zwrotu w segmencie małych i średnich firm – wskazuje Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas. – Patrząc na historyczną sezonowość, grudzień jest statystycznie jednym z lepszych miesięcy dla blue chipów, więc możliwe, że trend mocniejszego WIG20 może jeszcze chwilę potrwać. Z kolei początek roku historycznie wskazywał na lepsze stopy zwrotu małych spółek (tzw. efekt stycznia) – możliwe, że i tym razem wpiszemy się w ten scenariusz, biorąc pod uwagę stopniowo poprawiające się napływy kapitału do krajowych funduszy akcji dzięki dobremu zachowaniu indeksów na GPW w tym roku – dodaje.

Typy ekspertów na grudzień

Wytypowane przed miesiącem spółki w większości przypadków nie zawiodły uczestników naszej gry, wypracowując solidne stopy zwrotu. A ponieważ zwycięskiego składu się nie zmienia, to w grudniu nie nastąpiły istotne roszady w składach portfeli.

Tam, gdzie jednak pojawiły się zmiany, wynikały one z chęci zrealizowania przez ekspertów części zysków. To był główny argument przemawiający za pozbyciem się walorów z portfela. Z kolei największym rozczarowaniem w listopadzie okazały się papiery JSW, które w ciągu miesiąca potaniały o ponad jedną piątą. Ta przecena to wynik obaw inwestorów, które odżyły po rozczarowujących wynikach za III kwartał, o kolejne kosztowne obciążenia spółki, które mogą jeszcze pogorszyć jej wyniki.

Analizując propozycje ekspertów na grudzień, można zauważyć, że mocniej stawiają oni na obiecujące spółki z szerokiego rynku akcji. W ocenie analityków wśród giełdowych maluchów i średniaków nie brakuje atrakcyjnych i perspektywicznych firm, które nie zostały jeszcze w pełni docenione przez inwestorów. Równocześnie typujący nieco ograniczyli ekspozycję na segment największych spółek, który stał się dla nich zbyt ryzykowny po ostatnich zwyżkach. Jest jednak kilka wyjątków, jak Alior, mBank, Cyfrowy Polsat czy Orlen.

Biorąc pod uwagę typy z szerokiego rynku, w składzie grudniowych portfeli uwagę zwraca obecność spółek będących bezpośrednimi beneficjentami poprawy giełdowej koniunktury. Ta koniunktura mocno sprzyja Skarbiec Holding czy Quercus TFI, dając nadzieję na poprawę ich wyników, oraz samej GPW.

– Liczymy na stopniową poprawę nastawienia inwestorów do GPW. Spółka jest handlowana na niskich mnożnikach rynkowych względem zagranicznych operatorów giełdowych. W krótkim horyzoncie wyniki firmy powinna wspierać poprawa sytuacji na warszawskim parkiecie – przekonują analitycy DM BDM, dodając akcje GPW do portfela na grudzień.

Nadal silną reprezentacją w portfelach mogą się pochwalić deweloperzy mieszkaniowi i spółki z branży gamingowej. Tym pierwszym pomaga niesłabnący popyt na nowe mieszkania wspierany rządowym programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Z kolei producenci gier należą do tych spółek, które w tym roku nie załapały się na rynkową hossę. Eksperci liczą, że nastawienie rynku do sektora w miarę kontynuacji zwyżek na giełdzie może się poprawić, co w niektórych przypadkach już zresztą ma miejsce. Na celowniku analityków znalazły się także spółki z innych sektorów, które błysnęły osiągnięciami w zakończonym niedawno sezonie publikacji wyników za trzeci kwartał. Pokazał on, że mimo trudnego otoczenia nie brakuje firm, które są w stanie pozytywnie zaskakiwać swoimi rezultatami. Argument ten przesądził o wyborze do portfeli takich spółek jak m.in. Alior, CCC czy Onde.

Efektowne stopy zwrotu

Mimo kolejnych rekordów głównych indeksów warszawskiej giełdy w listopadzie wcale nie było tak łatwo zarobić, jak mogłoby się wydawać, o czym przekonali się eksperci biorący udział w naszej rywalizacji. Wytypowane przez ekspertów przed miesiącem spółki dały zarobić tylko wybranym portfelom (cztery z sześciu portfeli były na plusie). Uśredniony wynik z wszystkich portfeli wyniósł 5,2 proc. i był lepszy od zmiany indeksu WIG, który w tym samy czasie zyskał 3,7 proc.

W ubiegłym miesiącu najwyższą stopą zwrotu może się pochwalić portfel analityków BDM. Ich listopadowe inwestycje przyniosły prawie 12-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili analityków Domu Maklerskiego XTB i Biura Maklerskiego Banku Millennium, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 9,7 i 6,3 proc.

Po 11 miesiącach tegorocznych zmagań z rynkiem dodatnią stopę zwrotu wypracowały wszystkie biura maklerskie biorące udział w typowaniach do portfeli fundamentalnych. Dzięki rewelacyjnemu wynikowi wypracowanemu w zakończonym właśnie miesiącu, na prowadzeniu umocnili się analitycy BDM, którzy w tym roku mogą się pochwalić zawrotną, 98-proc. stopą zwrotu.

Tuż za ich plecami znaleźli się eksperci z BM Banku Millennium, których tegoroczne inwestycje zwiększyły stan portfela o ponad 71 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z BM BNP Paribas Bank Polska, wypracowując prawie 41 proc. zysku.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele ekspertów mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 42,4 proc. To wynik aż o 13,2 pkt proc. lepszy od WIG-u, który w tym samym okresie zyskał nieco ponad 29 proc.

DM BDM

Wypadają z portfela:

BoomBit | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

GPW | Liczymy na stopniową poprawę nastawienia inwestorów do GPW. Spółka jest notowana przy niskich mnożnikach rynkowych względem zagranicznych operatorów giełdowych. W krótkim horyzoncie wyniki spółki powinna wspierać poprawa sytuacji na warszawskim parkiecie.

BM Banku Millennium

Wypadają z portfela:

Develia, Pekabex | Wymiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe kwartały.

Synektik | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

Alior Bank | Jeden z najtańszych banków w sektorze.

Enter Air | Tańsze paliwo, spadek kursu USD/PLN, zamówienia na przyszły rok przekraczające możliwości przewozowe spółki i do tego po dostawie zamówionych samolotów niższe wydatki na krótki ich wynajem.

mBank | Niższe odpisy na rezerwy portfela w CHF znacznie poprawią wyniki w 2024 r.

BM BNP Paribas

Wypadają z portfela:

Mirbud | O ile pozytywnie oceniamy spółkę w długim terminie pod kątem wyceny i rozwoju w obszarze infrastruktury, o tyle w krótkiej perspektywie rynek może być rozczarowany słabą dynamiką backlogu spółki.

Wchodzą do portfela:

Onde | Pozytywnie oceniamy odwrócenie trendów wynikowych w III kwartale 2023 r. po słabszym okresie dla spółki. W rozwoju biznesu OZE powinno sprzyjać otoczenie regulacyjno-polityczne.

Noble Securities

Wypadają z portfela:

JSW, Pekao, PKO BP | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

CCC | Postępująca sanacja zachęca inwestorów do zwiększenia zaangażowania.

GPW | Dołek PKB Polski w II kwartale, rozpoczęty cykl obniżek stóp procentowych w Polsce, powrót obliga giełdowego w handlu energią czy poprawa nastrojów po wyborach do polskiego rynku kapitałowego są czynnikami sprzyjającymi spółce.

Photon Energy | Poprawa nastawienia do firm z branży energetycznej, szczególnie OZE (koniec limitów cenowych na sprzedaż energii).

Skarbiec Holding | Otoczenie sprzyja asset menedżerom.

DM Banku BPS

Dom Maklerski BPS wycofał się z dalszej rywalizacji w związku z decyzją o zakończeniu jego działalności.

DM XTB

Wypadają z portfela:

Kruk | Brak widocznych katalizatorów sprzyjających w tym miesiącu.

Wchodzą do portfela:

Orlen | Mimo spadków wywołanych ustawą o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła sieciowego uważamy, że Orlen charakteryzuje się atrakcyjną wyceną fundamentalną w długim terminie.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z GPW wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł.

Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca.

Stopy zwrotu są ku¬mulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy. JIM

Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Portfel fundamentalny
Jesień nie będzie spokojnym okresem dla posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na wrzesień. W portfelach coraz mniej miejsca dla dużych spółek