Na łamach „Parkietu" niejednokrotnie były publikowane teksty, w których giełdowi eksperci polecali lektury dotyczące giełdy i inwestowania. Od tych poważniejszych, jak „Analiza techniczna" autorstwa Johna Murphy'ego, przez „Intelektualną historię Wall Street" Petera Bernsteina, aż po luźniejsze pozycje, tj. „Wspomnienia gracza giełdowego" Edwina Lefevre.
Tym razem poszukamy ciekawych książek niekoniecznie stricte inwestycyjnych, ale o tematyce ekonomiczno-społecznej, które pozwalają lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Chodzi choćby o kwestie związane z aktualną sytuacją gospodarczą lub geopolityczną na świecie, nowe zjawiska ekonomiczne czy pozycje z zakresu psychologii. Nie można także zapominać o beletrystyce, która często niezwykle trafnie pokazuje naturę ludzką i procesy społeczne. Cała ta wiedza – na koniec dnia – pozwala podejmować lepsze decyzje inwestycyjne.
Chiny i psychologia konfliktu
Początek XXI wieku z pewnością należy do Chin, które stały się największym rywalem Stanów Zjednoczonych w globalnej gospodarce. Dobrze obrazuje to choćby aktualna wojna handlowa między tymi mocarstwami, którą w napięciu obserwuje cały świat. Nie dziwi więc, że Kamil Sobolewski, zarządzający w Skarbiec TFI, poleca książkę, która w centrum swoich rozważań stawia właśnie Państwo Środka.
– Czy realizuje się postorwellowska wizja globalnego społeczeństwa rządzonego w sposób autorytarny i policyjnego państwa uzbrojonego w najnowsze technologie (big data, sztuczna inteligencja)? Czy czeka nas nieuchronna zmiana hegemona po 100 latach supremacji USA? – zastanawia się zarządzający.