Czytelnicy „Parkietu” zwykle dużo wiedzą o giełdzie i ogólnie o rynkach finansowych. Czasem jednak mają w rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto zainteresował się inwestowaniem, ale czuje, że ma braki w wiedzy na ten temat. Jeśli więc znacie kogoś, dla którego „czarną magią” są pojęcia, takie jak IPO, ETF czy współczynnik C/Z, to możecie mu podarować lub polecić książkę Krzysztofa Kochana „Giełda. Poznaj podstawy i zacznij inwestować w papiery wartościowe”.
Książkę można uznać za dosyć przystępny i przejrzysty podręcznik. Wyjaśnione są w nim więc kwestie absolutnie podstawowe, takie jak choćby to, czym jest giełda i akcje. Są też jednak rady praktyczne, dotyczące choćby płacenia podatków od zysków kapitałowych oraz czynników, jakimi należy się kierować przy wyborze odpowiedniego domu maklerskiego. Czytelnik chcący zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania rynku kapitałowego dowie się z książki m.in., czym są oferty publiczne, podwyższenia kapitału i wezwania. Przeczyta również o tym, jak wygląda typowa sesja giełdowa i jak tworzone są indeksy. Zaczerpnie też wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku obligacji, ETF-ów, opcji, certyfikatów inwestycyjnych, kontraktów terminowych i produktów strukturyzowanych. Są też rozdziały poświęcone analizie fundamentalnej i technicznej, wpływowi zjawisk makroekonomicznych na giełdę, procesom decyzyjnym wewnątrz spółek oraz temu, co wpływa na decyzje podejmowane przez inwestorów i jakie stosują oni strategie. Są też fragmenty dotyczące psychologii inwestowania.
„Drobni akcjonariusze to skrajni wizjonerzy. W czasie, gdy cena akcji pomału rośnie, podświadomość inwestorów tworzy wizje nagłego załamania się rynku. W końcowej fazie hossy panuje z kolei nadmierny optymizm. Fala spadków w czasie bessy może prowadzić do przekonania, że akcje będą zupełnie bezwartościowe. Skrajne emocje prowadzą do błędów, które zamykają drogę do bardziej korzystnych scenariuszy” – pisze Kochan.
Podaje on również szereg rad dla początkujących inwestorów. Jest wśród nich taka, by znajdować dobre źródła informacji, i wskazówka, że każdy rodzaj inwestora potrzebuje nieco innych źródeł. „Inwestor krótkoterminowy, obok bieżących wiadomości i przeglądu sytuacji na rynkach, będzie zainteresowany także analizami wybranych sektorów oraz spojrzeniem z szerszej perspektywy; takim źródłem może być choćby Parkiet.com” – wskazał Kochan. Cieszy nas, że autor poradnika uznał nasz portal za dobry i wiarygodny serwis dla inwestorów. Staramy się trzymać jego jakość, a osoby początkujące, chcące poznać podstawy działania rynku kapitałowego, zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem „Giełda. Poznaj podstawy i zacznij inwestować…”.