Historia od podszewki

Huberta Kozieła czytelnikom „Parkietu” nie trzeba przestawiać. Jego artykuły znajdą również na łamach „Rzeczpospolitej” czy „Uważam że. Historia”. I stąd wiedzą, że Kozieła ciągnie również do historii, szczególnie XX wieku.

Publikacja: 28.10.2024 09:31

Autor ze swoją książką podczas spotkania autorskiego.

Autor ze swoją książką podczas spotkania autorskiego.

Foto: parkiet.com

Tytuł „Mroczne sekrety II wojny światowej” mówi prawie wszystko. Autor zajął się historiami spoza podręczników szkolnych, o których mówi się i czasami pisze. Ale nie tak ciekawie i z taką swadą. Bo Kozieł pisać potrafi. A wydarzenia z marginesów historii II wojny dodają mu skrzydeł. Widać, że tematyka nie jest mu obca. Autor dociera do wielu ciekawych i rzadko opisywanych wątków, jak na przykład… rzekomej (?) śmierci Hitlera w Wilczym Szańcu i jego pogrzebu w Mauzoleum Hindenburga pod Olsztynkiem. Kozieł nie konfabuluje, wyszukuje ciekawe wydarzenia i popiera je materiałami archiwalnymi.

Książka zaczyna się od sylwetki Ericha Ludendorffa, postaci zapomnianej, a jeżeli już kojarzonej to jako dowódca z czasów I wojny światowej. Ludendorff to przede wszystkim ojciec bolszewizmu i nazizmu, antysemita. Ten bliski współpracownik Adolfa Hitlera  przyczynił się nie tylko do upadku II Rzeszy, ale i carskiej Rosji oraz powstania komunistycznego molocha. To m.in. on odpowiada za wysłanie w zaplombowanym pociągu Lenina ze Szwajcarii do Rosji. Bolszewicy jak dżuma mieli wyeliminować Rosję z wojny, a wyszło jak zwykle...

Autor książkę podzielił na trzy części: „Droga do rewanżu”, „Wrześniowa mgła” i „Burza nad Europą”. Przybliża tzw. zakazaną historię i rozprawia się z wieloma mitami, którymi karmiono nas przez dziesięciolecia, chociażby bitwy o Anglię, czy idealnego męża stanu Churchilla. 300 stron lektury na jesienne wieczory.

Hubert Kozieł

Mroczne sekrety II wojny światowej

Recenzje
Poborowa armia nie musi być ciężarem dla gospodarki
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Recenzje
Czy prace nad AI poszły już zbyt daleko?
Recenzje
Prywatna wojna z Kimami
Recenzje
Krwawy kobalt, który napędza społeczeństwo cyfrowe
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Recenzje
Ulubiona lektura Warrena Buffetta czytana na nowo
Recenzje
Jak chiński Wielki Brat zbudował swoją potęgę, a Zachód mu w tym nie przeszkodził