Historia od podszewki

Huberta Kozieła czytelnikom „Parkietu” nie trzeba przestawiać. Jego artykuły znajdą również na łamach „Rzeczpospolitej” czy „Uważam że. Historia”. I stąd wiedzą, że Kozieła ciągnie również do historii, szczególnie XX wieku.

Publikacja: 28.10.2024 09:31

Autor ze swoją książką podczas spotkania autorskiego.

Autor ze swoją książką podczas spotkania autorskiego.

Foto: parkiet.com

Tytuł „Mroczne sekrety II wojny światowej” mówi prawie wszystko. Autor zajął się historiami spoza podręczników szkolnych, o których mówi się i czasami pisze. Ale nie tak ciekawie i z taką swadą. Bo Kozieł pisać potrafi. A wydarzenia z marginesów historii II wojny dodają mu skrzydeł. Widać, że tematyka nie jest mu obca. Autor dociera do wielu ciekawych i rzadko opisywanych wątków, jak na przykład… rzekomej (?) śmierci Hitlera w Wilczym Szańcu i jego pogrzebu w Mauzoleum Hindenburga pod Olsztynkiem. Kozieł nie konfabuluje, wyszukuje ciekawe wydarzenia i popiera je materiałami archiwalnymi.

Książka zaczyna się od sylwetki Ericha Ludendorffa, postaci zapomnianej, a jeżeli już kojarzonej to jako dowódca z czasów I wojny światowej. Ludendorff to przede wszystkim ojciec bolszewizmu i nazizmu, antysemita. Ten bliski współpracownik Adolfa Hitlera  przyczynił się nie tylko do upadku II Rzeszy, ale i carskiej Rosji oraz powstania komunistycznego molocha. To m.in. on odpowiada za wysłanie w zaplombowanym pociągu Lenina ze Szwajcarii do Rosji. Bolszewicy jak dżuma mieli wyeliminować Rosję z wojny, a wyszło jak zwykle...

Autor książkę podzielił na trzy części: „Droga do rewanżu”, „Wrześniowa mgła” i „Burza nad Europą”. Przybliża tzw. zakazaną historię i rozprawia się z wieloma mitami, którymi karmiono nas przez dziesięciolecia, chociażby bitwy o Anglię, czy idealnego męża stanu Churchilla. 300 stron lektury na jesienne wieczory.

Hubert Kozieł

Mroczne sekrety II wojny światowej

Recenzje
Krwawy kobalt, który napędza społeczeństwo cyfrowe
Recenzje
Ulubiona lektura Warrena Buffetta czytana na nowo
Recenzje
Jak chiński Wielki Brat zbudował swoją potęgę, a Zachód mu w tym nie przeszkodził
Recenzje
Jak pielęgnować relacje zawodowe
Recenzje
Dobry podręcznik dla początkujących inwestorów giełdowych
Recenzje
Czy powinniśmy przestać się bać apokalipsy klimatycznej?