Polacy coraz lepiej czują się w sieci, również w kwestiach finansowych. 69 proc. korzysta zarówno z bankowości internetowej, jak i mobilnej, ale ta druga ma zdecydowaną przewagę. Dlaczego? Dla ponad połowy osób głównymi powodami są stały dostęp do bankowości z poziomu smartfona oraz łatwiejsze i szybsze logowanie. Z kolei dla ponad 40 proc. ankietowanych dodatkową korzyścią jest możliwość szybszych płatności w sklepach np. za pomocą BLIK-a lub innych płatności zbliżeniowych. Jednocześnie jedna trzecia Polaków wskazuje, że częściej korzysta z aplikacji, ponieważ dzięki niej ma stały podgląd swoich transakcji – wynika z przygotowanego przez Santander Consumer Bank raportu „Polaków portfel własny – Polak w świecie bankowości elektronicznej”.
Powody, dla których częściej korzysta się z aplikacji bankowej, zależne są od wielu czynników. Wyniki pokazują, że dla grupy wiekowej 18–29 lat szczególnie ważna jest możliwość szybszych płatności w sklepach. Z kolei dla 30 proc. osób powyżej 60. roku życia zaletą aplikacji są powiadomienia, dzięki którym mogą być na bieżąco. Wśród 18–29-latków odsetek ten spada do 14 proc. Dla tej grupy istotny jest za to dostęp do usług dodatkowych, takich jak zakup biletu komunikacji miejskiej lub opłata za parking. Na tę odpowiedź wskazała blisko jedna piąta respondentów. Z kolei wśród 40-latków jest to ważne tylko dla 3 proc.
Czytaj więcej
Liczba prób wyłudzeń kredytów rośnie w szybkim tempie. W II kwartale odnotowano ich aż 3229. Dotychczasowy rekord z I kwartału 2024 r. (3068 prób) – takich liczb jeszcze do tej pory nie notowano (raport infoDOK jest publikowany od 16 lat) – został pobity o 5 proc. Warto jednak zauważyć, że w I kwartale pobity został z rekord IV kwartału 2023 r. (2739 prób), i to aż o 12 proc.
Klienci lubią też strony
A jak to wygląda z bankowością internetową? Z badania wynika, że większość osób korzysta zarówno z tej formy, jak i aplikacji bankowej. Ale co dokładnie przekonuje klientów do częstszego korzystania ze strony internetowej banku? Jak pokazują dane, dla ponad połowy respondentów główną przyczyną takiej odpowiedzi jest wygoda. A dokładniej większy ekran wyświetlania informacji na komputerze oraz łatwiejsze wpisywanie danych na klawiaturze. Ważnym aspektem jest także fakt, że dla wielu bankowość internetowa była pierwszą nowoczesną formą kontaktu z bankiem i to kontynuują. Dlatego też na drugim miejscu znalazło się przyzwyczajenie – wskazuje tak 47 proc. ankietowanych. Kolejne miejsce zajmuje bezpieczeństwo. Czterech na dziesięciu Polaków ma poczucie, że bankowość internetowa jest bezpieczniejsza od aplikacji bankowych. Dla części ankietowanych (21 proc.) jest ona także korzystniejsza, ponieważ uważają, że są tam funkcje niedostępne nigdzie indziej, a często z nich korzystają.