U Polaków lepiej z poduszką bezpieczeństwa niż u Amerykanów

Dla wielu Amerykanów od dawna problemem jest gromadzenie oszczędności awaryjnych. Wysoka inflacja i stopy procentowe od czasu pandemii Covid-19 w dalszym ciągu utrudniają ludziom poczucie komfortu co do poziomu oszczędności.

Publikacja: 30.06.2024 15:40

U Polaków lepiej z poduszką bezpieczeństwa niż u Amerykanów

Foto: Adobe Stock

Z nowego sondażu Bankrate wynika, że 59 proc. dorosłych Amerykanów nie czuje się komfortowo w związku z poziomem oszczędności awaryjnych. Przed 2022 r. odsetek ten rósł, z 37 proc. w 2018 r. do 44 proc. w 2020 r., 48 proc. w 2021 r. i 58 proc. w 2022 r. W tym roku lekko wzrósł z 57 proc. w 2023 r.

Powszechnie stosowane porady dotyczące finansów osobistych zalecają trzymanie wydatków na koncie oszczędnościowym przez trzy miesiące na wypadek utraty pracy lub innej sytuacji awaryjnej, a dane Bankrate pokazują, że większość ludzi się z tym zgadza. Zdecydowana większość (89 proc.) dorosłych Amerykanów twierdzi, że potrzebowałaby co najmniej trzech miesięcy oszczędności, aby czuć się komfortowo. Mimo to tylko 44 proc. rzeczywiście zaoszczędziło na wydatkach przez co najmniej trzy miesiące.

Czytaj więcej

Coraz więcej z nas nosi swój bank w smartfonie

Utrzymanie oszczędności przez co najmniej trzy miesiące może pomóc przetrwać utratę pracy, poważny nieoczekiwany rachunek lub inny nagły wydatek. Jednak 27 proc. dorosłych Amerykanów nie ma żadnych oszczędności awaryjnych, co stanowi najwyższy odsetek od czasu zadania pytania przez Bankrate w 2020 r. 29 proc. osób ma pewne oszczędności, ale nie na tyle, aby pokryć trzymiesięczne wydatki. Odsetek ten nie zmienił się zbytnio od lat 2022 i 2023, kiedy to samo stwierdziło odpowiednio 28 proc. i 30 proc. osób. 44 proc. przedstawicieli pokolenia Z (18–27 lat) ma pewne oszczędności, ale mniejsze niż wystarczyłoby na pokrycie trzymiesięcznych wydatków, czyli najwięcej ze wszystkich pokoleń.

I wreszcie, tylko 28 proc. osób zaoszczędziło na wydatkach przez co najmniej sześć miesięcy, w porównaniu z 30 proc. w 2023 r. Kolejne 16 proc. osób zaoszczędziło na wydatkach od trzech do pięciu miesięcy, co stanowi najniższy odsetek od 2018 r.

Tymczasem coraz większemu odsetkowi Polaków udaje się zwiększać kwotę posiadanych pieniędzy – wynika z badania „Finanse Polaków” przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium. 38 proc. badanych osób deklaruje obecnie, że w ostatnich sześciu miesiącach wzrosła kwota zaoszczędzonych przez nich pieniędzy – ta grupa zwiększyła się o 8 pkt proc. w odniesieniu do 2023 roku. Zmniejszyła się natomiast grupa osób, które mają mniej oszczędności niż pół roku temu – obecnie to 34 proc. Polaków. Jeszcze w 2023 było to o 10 pkt proc. więcej.

W 2024 roku udział osób, które mają zaoszczędzone kwoty przewyższające ich roczne zarobki, wyniósł 21 proc. W porównaniu z 2023 rokiem to wzrost aż o 6 pkt proc. Biorąc pod uwagę również Polaków ze zgromadzonymi środkami przekraczającymi równowartość półrocznego wynagrodzenia, już co trzecia osoba posiada tzw. finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Oszczędzanie
Do tabel oprocentowania kont oszczędnościowych wróciło 8 proc.
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Oszczędzanie
Większość młodych Polaków twierdzi, że nie oszczędza na emeryturę
Oszczędzanie
Polacy częściej używają kart i płacą nimi więcej
Oszczędzanie
Młodzi chętnie rozmawiają o swoich inwestycjach
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Oszczędzanie
Mało chętnych na europejską emeryturę
Oszczędzanie
Kup teraz, zapłać później, ale dopiero po weryfikacji finansowej