Coraz więcej z nas nosi swój bank w smartfonie

Liczba rachunków klientów indywidualnych z dostępem do bankowości elektronicznej wyniosła w I kwartale 2024 roku ponad 43 mln, co stanowi wzrost o 1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem – wynika z najnowszego raportu NetB@nk, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Publikacja: 30.06.2024 15:39

Coraz więcej z nas nosi swój bank w smartfonie

Foto: Adobe Stock

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) również odnotował wzrost liczby rachunków bankowych z dostępem do bankowości elektronicznej, osiągając na koniec I kwartału łącznie ponad 3,5 mln kont. Liczba MSP korzystających z elektronicznego dostępu do rachunków bankowych przekroczyła 2,5 mln.

23 mln

klientów banków w I kwartale aktywnie korzystało z bankowości internetowej i przynajmniej raz w miesiącu logowało się do niej.

16 mln

osób loguje się przynajmniej raz w miesiącu do aplikacji mobilnej, przy jednoczesnym braku logowania do bankowości elektronicznej. Nazywa się je mobile only.

Liczba klientów banków, którzy aktywnie korzystają z bankowości internetowej i przynajmniej raz w miesiącu logują się do niej, zwiększyła się w I kwartale br. do ponad 23 mln, co stanowi wzrost o blisko 2 proc. w stosunku do IV kwartału 2023 r. Oznacza to, że z bankowości elektronicznej i mobilnej korzysta ponad połowa Polaków. Największy wzrost nastąpił ponownie wśród aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej i wyniósł 3 proc. Takich klientów jest już ponad 22 mln. Blisko 16 mln z nich można nazwać mobile only. Oznacza to, że 72 proc. użytkowników stanowią osoby logujące się przynajmniej raz w miesiącu do aplikacji mobilnej, przy jednoczesnym braku logowania do bankowości elektronicznej.

W odniesieniu do IV kwartału 2023 r. widać 3-proc. wzrost aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych oraz 2-proc. wzrost aktywnych użytkowników mobile only.

– W ostatnim czasie stale obserwujemy rosnącą liczbę użytkowników aplikacji mobilnych oraz klientów aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej. Warto podkreślić, że w porównaniu z poprzednim kwartałem o 15 proc. wzrósł odsetek klientów korzystających z funkcji autoryzacji mobilnej. Co więcej, liczba transakcji z wykorzystaniem tej funkcji jest wyższa o 20 proc. To wyraźnie pokazuje, że Polacy coraz bardziej ufają nowoczesnym, bezpiecznym technologiom bankowym, co z kolei świadczy o ich rosnącej świadomości i gotowości do adaptacji nowych rozwiązań w codziennym zarządzaniu finansami – mówi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP.

Oszczędzanie
U Polaków lepiej z poduszką bezpieczeństwa niż u Amerykanów
Materiał Promocyjny
Jak spowolnić rosnącą przepaść cyfrową i przyspieszyć gospodarkę?
Oszczędzanie
Lokaty terminowe poszły w odstawkę. Liczą się depozyty bieżące
Oszczędzanie
Ograniczenie gotówki sprzeczne z zapisami EBC
Oszczędzanie
Inflacja na pewno przyspieszy. Polacy oszczędzają i na razie realnie zyskują
Oszczędzanie
Phishing w mediach społecznościowych uderza w polskie banki
Oszczędzanie
W bankowości smartfon wygrywa z laptopem