Marcowa sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła lekko poniżej oczekiwań – o 6,1 proc. r./r. wobec spodziewanych przez rynek 6,7 proc. Dane oczyszczone z wpływu czynników sezonowych wskazują na spadek o 0,2 proc. m./m., chociaż nastąpił on po imponującym wzroście o 2,9 proc. m./m. w lutym. – Traktujemy to mimo to jako rozczarowujący odczyt, biorąc pod uwagę, że zakupy wielkanocne przypadły w tym roku na marzec, co mocno podbiło statystyki sprzedaży żywności. Tymczasem dynamika sprzedaży ogółem rok do roku w marcu była identyczna jak w poprzednim miesiącu – pisali ekonomiści Banku Pekao. Co ciekawe, najmocniej rosła sprzedaż pojazdów samochodowych, motocykli i części (+13,5 proc. r./r.), najmocniej spadła z kolei sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia (-15,2 proc. r./r.).
Polacy oszczędzają
Według specjalistów „winą” za taki obraz należy obarczyć konsumentów, dla których oszczędzanie pieniędzy jest wciąż ważniejsze od ich wydawania.
– Realizuje się scenariusz odbudowy konsumpcji prywatnej, ale w umiarkowanym tempie. Polacy wolno odchodzą od swojego oszczędnościowego nastawienia – komentował Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Ekonomiści Banku Pekao są pesymistami. Według nich w kolejnych miesiącach przyspieszeniu dynamiki sprzedaży będzie sprzyjać niska baza (cykliczny dołek, jak pamiętamy, przypadał na marzec–maj 2023 r.), rosnąca skłonność do dokonywania zakupów i potężny wzrost realnych dochodów konsumentów. – Niemniej my pozostajemy sceptyczni co do potencjału, jaki drzemie w polskim konsumencie. Naszym zdaniem rok 2024 będzie raczej rokiem oszczędzania niż boomu konsumpcyjnego – przewidują.
Jakub Olipra, starszy ekonomista Credit Agricole, tłumaczy, że dane o sprzedaży detalicznej w marcu w połączeniu z ostatnimi danymi o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw sugerują, że gospodarstwa domowe, mimo obserwowanego w ostatnich miesiącach wzrostu siły nabywczej, ostrożnie zwiększają konsumpcję. – Może wskazywać to, że odbudowują bufor oszczędności, który uległ zmniejszeniu w poprzednich kwartałach – sugeruje.