Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.04.2025 15:44 Publikacja: 11.01.2024 21:38
Foto: Adobe Stock
Analizie poddano cztery rodzaje usług finansowych: kredyt konsolidacyjny, gotówkowy, hipoteczny oraz samochodowy. To właśnie one pojawiały się najczęściej wśród zapytań kierowanych do wykonawców. Jak podkreśla Marta Kaleta-Domaradzka, ekspertka Oferteo, fenomen minionego roku wynika przede wszystkim z ożywienia na rynku nieruchomości spowodowanego obecnością „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, dzięki któremu w samym lipcu aż 5477 osób złożyło zapytania dotyczące tej metody finansowania. W przypadku kredytów konsolidacyjnych to właśnie grudzień 2023 roku okazał się najkorzystniejszy, a liczba zapytań w tym miesiącu wzrosła o 40 proc. r./r. Patrząc na kredyty gotówkowe, dużym zaskoczeniem może być fakt, że w ostatnim miesiącu mijającego roku liczba zapytań dotycząca tego produktu spadła. Łącznie w 2023 roku Polacy 3124 razy zapytali o ten rodzaj finansowania. Kredyt hipoteczny za to przeżył swoisty boom – liczba zapytań w całym 2023 roku wyniosła 15 893, co patrząc na lata poprzednie, jest fenomenem. – W 2021 roku 4004 zapytania złożone przez Oferteo.pl dotyczyły kredytu hipotecznego, aby w kolejnym, 2022 roku, spaść do liczby 2131. Wynik sięgający ponad 15 tys. świadczy, że rządowy program przyniósł swój efekt, a ten widoczny był przez kolejne miesiące, bo środki w programie skończyły się wraz z początkiem 2024 roku – mówi Marta Kaleta-Domaradzka z Oferteo.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej, czyli pierwsze obniżki stóp procentowych NBP, możemy zobaczyć już w maju. Jeśli okaże się, że wyprzedzą spadek inflacji, więcej niż obecnie depozytów przyniesie realne straty.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Przestępcy, reklamując rzekome inwestycje, wykorzystują często wizerunki znanych osób, wizerunki rozpoznawalnych firm oraz motywy rządowe. W lutym 2025 r. analitycy CSIRT KNF (powołany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i działający w jego strukturach zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w polskim sektorze finansowym) zgłosili do blokady 135 fałszywych profili, które publikowały reklamy fałszywych inwestycji.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Euro jest oficjalną walutą w 20 krajach Unii Europejskiej spośród 27 państw członkowskich UE. Jest to jedyny legalny środek płatniczy w tej strefie.
Tydzień, w którym zaczął się kwiecień, przyniósł dwie ważne dla deponentów informacje. Według wstępnych danych inflacja w marcu utrzymała się na poziomie 4,9 proc., a RPP zgodnie z tradycją nie zmieniła stóp.
Nadal utrzymuje się wzrost liczby klientów korzystających zdalnie z usług bankowych. W IV kwartale 2024 r. liczba umów dostępu do bankowości internetowej przekroczyła 44,5 mln, natomiast liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej wzrosła do 23,8 mln.
Najcenniejszy jest tzw. klient relacyjny, którego – jak się okazuje – ciężko jest dziś zdobyć. Dla sektora bankowego stanowi to pewien problem. Dla samych konsumentów bankowa rywalizacja o ich względy jest raczej korzystna.
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Brak konkurencyjnej wojny o lokaty źle wróży naszym oszczędnościom w obliczu oczekiwanego spadku stóp procentowych. Można się spodziewać, że banki będą jeszcze szybciej ciąć i tak już niskie oprocentowanie depozytów.
Niemiecki urząd antymonopolowy wydał w poniedziałek zgodę na zakup przez włoską grupę UniCredit niemal 30 proc. akcji Commerzbanku, właściciela mBanku.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Stawki WIBOR, jak i kontrakty FRA, lecą na łeb na szyję. Dla kredytobiorców oznacza to niższe raty nawet wcześniej, niż RPP obniży stopy procentowe.
Program dopłat do kredytów z nowym zwrotem. Ale rynek więcej wagi przykłada do wolty prezesa NBP w sprawie stóp procentowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas