We wrześniu złoty – po decyzji RPP – osłabł o 6 proc. wobec dolara, o 4 proc. wobec euro, tyle samo wobec franka szwajcarskiego i „tylko” niecałe 3 proc. wobec funta brytyjskiego – najpopularniejszych wśród oszczędzających walut. Teraz, głównie za sprawą Fedu, sytuacja jest odwrotna. Jak podkreśla Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, Rezerwa Federalna pozostawiła najwyższy od 22 lat przedział 5,25–5,50 proc. jako cel dla poziomu stóp procentowych. Pauza w cyklu zacieśniania została przedłużona do dwóch posiedzeń z rzędu. W drugim półroczu stopy podniesiono jak dotąd zaledwie raz – i tak już jego zdaniem powinno pozostać.
Tańszy dolar
Rosnące przekonanie, że lipcowa podwyżka była ostatnią, wpisuje się w prognozy walutowe zakładające, że dolar wyczerpał przestrzeń do umocnienia. – Uważamy, że na koniec grudnia EUR/USD przekraczać będzie 1,08, a USD/PLN osunie się w kierunku 4,10. Oznacza to, że za amerykańską walutę powinniśmy płacić o ok. 10 groszy mniej niż obecnie – przewiduje Sawicki.
Podkreśla, że rozpoczęcie cyklu obniżek po roku utrzymywania stopy referencyjnej na najwyższym od dwóch dekad poziomie 6,75 proc. ostrym ruchem o 75 pkt baz. doprowadziło do gwałtownych wzrostów kursów walut. – W październiku po zmianie o 25 pkt baz. widoczna była ulga, że nie zdecydowano się na kolejny agresywny krok. Kurs euro po pierwszym powyborczym załamaniu odnalazł równowagę w kilkugroszowym przedziale wahań poniżej 4,50 zł. Po utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym pułapie złoty wyraźnie zyskuje. Po decyzji kurs euro błyskawicznie runął o około 3 grosze, do 4,43 zł. Notowania EUR/PLN ponownie dzieli mniej niż 1 proc. od tegorocznego minimum – podsumowuje analityk.
Bank Pekao na czele
A co w bankach? Ich podejście do lokat walutowych jest mocno zróżnicowane, i to od lat. Dobrym tego przykładem był Getin Bank. Za swych najlepszych czasów długo oferował najlepsze oprocentowanie dla lokat w euro. Tylko że coraz niższe. Sześciomiesięczna Lokata Powitalna oprocentowana była pod koniec 2019 r. w wysokości 1,2 proc., potem 0,8 proc., a w maju 2020 r. już jej nie było. Bank oferował zwykłe lokaty: 12-miesięczną oprocentowaną 0,6 proc. i sześciomiesięczną, z oprocentowaniem 0,35 proc.