Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 17:24 Publikacja: 19.07.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
Coraz mniejszą popularnością cieszą się stuzłotówki. Wciąż jest ich najwięcej w obiegu, ale w ciągu całego roku 2022 ich liczba zmniejszyła się o 117,6 mln sztuk. W obiegu na koniec 2022 r. było ich 1571,9 mln sztuk. I nadal spada. Na koniec I kwartału 2023 r. pozostało ich 1521,4 mln, na koniec II – 1505,3 mln sztuk. Liczba pięćsetek rośnie powoli, ale stale. W tym roku przybyło ich już 2,4 mln sztuk. Dwustuzłotówki rosną już trzeci rok z rzędu. Ich liczba w 2021 r. wzrosła o 119,1 mln sztuk, do 693,7 mln. W roku ubiegłym przyrost liczby tych banknotów wyniósł 86,4 mln sztuk. I kwartał tego roku przyniósł wzrost o 1,9 mln sztuk, II – już o prawie 23 mln sztuk, do 804,7 mln.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej, czyli pierwsze obniżki stóp procentowych NBP, możemy zobaczyć już w maju. Jeśli okaże się, że wyprzedzą spadek inflacji, więcej niż obecnie depozytów przyniesie realne straty.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Przestępcy, reklamując rzekome inwestycje, wykorzystują często wizerunki znanych osób, wizerunki rozpoznawalnych firm oraz motywy rządowe. W lutym 2025 r. analitycy CSIRT KNF (powołany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i działający w jego strukturach zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w polskim sektorze finansowym) zgłosili do blokady 135 fałszywych profili, które publikowały reklamy fałszywych inwestycji.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Euro jest oficjalną walutą w 20 krajach Unii Europejskiej spośród 27 państw członkowskich UE. Jest to jedyny legalny środek płatniczy w tej strefie.
Tydzień, w którym zaczął się kwiecień, przyniósł dwie ważne dla deponentów informacje. Według wstępnych danych inflacja w marcu utrzymała się na poziomie 4,9 proc., a RPP zgodnie z tradycją nie zmieniła stóp.
Nadal utrzymuje się wzrost liczby klientów korzystających zdalnie z usług bankowych. W IV kwartale 2024 r. liczba umów dostępu do bankowości internetowej przekroczyła 44,5 mln, natomiast liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej wzrosła do 23,8 mln.
Dostęp do gotówki zdaje się być coraz trudniejszy – znikają bankowe okienka kasowe, a za wypłatę z bankomatu często trzeba płacić. Banki odpowiadają jednak, że tylko idą z duchem czasu, bo Polacy preferują płatności kartą czy online.
W minionym roku przybyło w obiegu 194,5 mln banknotów. Głównie za sprawą dwustuzłotówek, których liczba wzrosła o 130,6 mln sztuk. Odżyły też stuzłotówki – po fatalnym roku 2023 przybyło ich 30,5 mln sztuk.
Propozycje Unii Europejskiej zakładające wprowadzenie limitów na płatności gotówkowe wywołały gorącą debatę zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej
Na koniec marca 2024 r. na krajowym rynku wydanych było 45,9 mln kart płatniczych, tj. o 487,8 tys. więcej (wzrost o 1,1 proc.) w porównaniu z końcem 2023 r. – wynika z najnowszych danych NBP. Podstawową kategorią kart w Polsce pozostawały karty debetowe (85,1 proc.).
W II kwartale gwałtownie wzrosła liczba banknotów w obiegu: o ile w pierwszych trzech miesiącach przybyło ich nieco ponad 14 mln, o tyle od kwietnia do czerwca aż prawie 78 mln. Głównie za sprawą 200-złotówek. Liczba monet wzrosła w tym roku o 347 mln sztuk.
25 proc. Polaków najchętniej płaci fizycznym pieniądzem, a kolejne 25 proc. preferuje korzystanie zarówno z tradycyjnych, jak i nowoczesnych form transakcji.
W minionym roku przybyło w obiegu 816 mln monet – i zaledwie 6,9 mln banknotów. A to za sprawą malejącej liczby stuzłotówek. W tym roku tylko w I kwartale liczba banknotów wzrosła o nieco ponad 14 mln. I to nie za sprawą stuzłotówek, których liczba ciągle maleje.
Jak zauważyli uczestnicy debaty „Finanse przyszłości” podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, nie tylko zachodni, ale także polscy konsumenci zmieniają swoje przyzwyczajenia. Nowoczesne technologie nie są już tylko domeną przedstawicieli młodego pokolenia, ale coraz szerzej wykorzystywane są przez starszych Polaków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas