Można nim płacić w całym polskim e-commerce i coraz większej liczbie globalnych platform, a także w ponad 934 tys. terminali płatniczych i 20 tys. bankomatów. Usługi BLIK-a, które obecnie zyskują na popularności, to przelew na telefon – czyli możliwość natychmiastowego przekazywania pieniędzy między użytkownikami bez konieczności podawania numeru rachunku bankowego odbiorcy – oraz płatności zbliżeniowe. Tylko w trzecim kwartale tego roku zbliżeniowo BLIK-iem zapłacono 21,5 mln razy. Od momentu udostępnienia usługi skorzystano z niej w 100 krajach na sześciu kontynentach.

Na koniec września aktywnie korzystało z niego 12 mln osób, które każdego dnia realizowały średnio 3,5 mln operacji. Warto przypomnieć, że rekord transakcji BLIK-iem wykonanych jednego dnia padł 25 listopada podczas tegorocznego Black Friday. Wówczas użytkownicy zapłacili nim 4,3 mln razy, a łącznie z transakcjami P2P – 5,3 mln razy.

Od początku istnienia systemu, czyli w niecałe osiem lat, zarejestrowano około 2,7 mld transakcji, z czego ponad miliard miało miejsce w samym mijającym roku 2022. – To pokazuje skalę popularności BLIK-a w Polsce i jest dla nas motywacją do dalszego rozwoju w za granicą. Naszą ambicją jest, aby BLIK stał się systemem płatności angażującym użytkowników europejskich aplikacji bankowych w zakresie szeroko rozu­mianych płatności cyfrowych – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu płatności mobilnych BLIK.