- Co jednak istotne, klienci zwracają uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania depozytów, lecz także na stabilność instytucji oraz charakterystykę oferowanego produktu. Jak pokazują przeprowadzone przez nas analizy, niemal 60 proc. spośród badanych twierdzi, że z uwagi na bieżącą sytuację polityczno-ekonomiczną zamierza więcej oszczędzać, natomiast najbezpieczniejszą formą oszczędzania pozostają dla nich inwestycje w nieruchomości, złoto oraz lokaty terminowe, które wybrało 20 proc. badanych. Co ważne, depozyty bankowe były oceniane wyżej niż inwestycje w waluty zagraniczne oraz obligacje skarbowe, które do niedawna uznawane były za jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów lokowania oszczędności - podkreśla Krzysztof Kawalec, prezes BFF Banking Group w Polsce.
Czytaj więcej
Seria podwyżek stóp procentowych dość mocno wpłynęła na oprocentowanie depozytów złotowych. A banki lekko poprawiły ofertę lokat walutowych. Poza frankami szwajcarskimi.
A lokaty są coraz bardziej atrakcyjne, mimo że Przy wynoszącej 13,9 proc. inflacji przynoszą realne straty. Nest Bank podniósł 14 czerwca po raz dziesiąty (od października 2021 roku) oprocentowania. - Co ważne, u nas w górę idą nie tylko depozyty na nowe środki czy powitalne, ale wszystkie. Dbamy szczególnie o stałych klientów, dlatego mocno podnieśliśmy oprocentowanie lokaty lojalnej – mówi Piotr Stankiewicz z Nest Banku. Nest Lokata Witaj to najbardziej znana lokata Nest Banku. Jest to lokata powitalna skierowana do jego nowych klientów. Występuje w dwóch wariantach – na 3 i 6 miesięcy. W przypadku lokaty na okres 6 miesięcy oprocentowanie wynosi obecnie 7 proc. w skali roku. 6,5 proc. w skali roku na 6 miesięcy to oprocentowanie Lokaty Lojalnej na nowe środki, bez konieczności posiadania konta w Inbanku. Ale na razie rekordzistą jest Bank Nowy z Sanoka ze swoimi Lokatami Nowy depozyt. Na miesiąc oprocentowanie wynosi 7,2 proc.