Popyt na kredyt powinien rosnąć

Banki spodziewają się, że szybszy wzrost PKB przełoży się na większe zapotrzebowanie na kredyt.

Publikacja: 09.05.2017 06:11

Popyt na kredyt powinien rosnąć

Foto: Fotolia

Jeszcze w styczniu prognozy ekonomistów zakładały, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o około 3 proc., ale od kilkunastu dni pojawiają się raporty zakładające tempo sięgające nawet 4 proc.

Kluczowe inwestycje

Foto: GG Parkiet

– Zwykle szybszy wzrost gospodarczy oznacza przyspieszenie akcji kredytowej; trudno sobie wyobrazić, aby gospodarka rosła przez kilka lat przy braku wzrostu kredytu. Jednak w krótkim okresie może być różnie, bo w 2016 r. depozyty rosły dwukrotnie szybciej niż kredyty i firmy mają dużo gotówki, więc niekoniecznie muszą się kredytować, poprawiała się też sytuacja klientów indywidualnych. Na razie nie jest tak, że bez kredytu firmy nie zainwestują, a konsument nie skonsumuje – mówi Kamil Stolarski z Haitong Banku.

Marta Petka-Zagajewska, kierownik zespołu analiz makroekonomicznych w PKO BP, oczekuje, że przyspieszeniu tempa wzrostu PKB towarzyszyć będzie wzmocnienie popytu na kredyt i wzrost akcji kredytowej banków. – Biorąc pod uwagę, że poprawa kondycji gospodarki wynika ze wzrostu aktywności inwestycyjnej i silnej konsumpcji, zakładamy, że wyższy popyt na kredyt dotyczyć będzie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw – dodaje.

Zaznacza, że długi trend poprawy sytuacji na rynku pracy i bliski historycznych szczytów optymizm gospodarstw domowych wobec ich przyszłej sytuacji finansowej powinien zwiększać skłonność do finansowania konsumpcji kredytem, a rosnące dochody poprawiać będą zdolność kredytową, zwiększając dostępność kredytów. W przypadku firm wzrost aktywności inwestycyjnej także powinien stymulować popyt na kredyty, chociaż badania koniunktury nadal wskazują, że preferowanym źródłem finansowania inwestycji pozostają środki własne, to realizacja większych inwestycji wymaga zaangażowania finansowania zewnętrznego. – Stąd zakładany wzrost dynamiki kredytów inwestycyjnych realizować się może głównie po stronie większych firm. Oczekujemy, że po wyeliminowaniu efektów kursowych akcja kredytowa przyspieszy w 2017 r. do 5,7 proc. z 4,5 proc. w 2016 r. – dodaje Petka-Zagajewska.

W podobnym tonie wypowiada się Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. – Odbudowa wzrostu gospodarczego stanowi czynnik sprzyjający także odbudowie akcji kredytowej. Kluczowe będzie jednak ożywienie inwestycji. Jeśli będą potwierdzały się sygnały odbicia inwestycji, w tym także współfinansowanych ze środków unijnych, to w ślad za tym powinniśmy zauważyć przyspieszenie także dynamiki kredytów dla przedsiębiorstw. W ubiegłym roku nastąpiło jej wyhamowanie ze względu na zapaść inwestycji sektora publicznego, w tym także samorządów - zaznacza Maliszewski. Wskazuje, że potencjał do przyspieszenia ma też dynamika kredytów dla gospodarstw domowych, głównie ze względu na kontynuację wzrostu konsumpcji, a także dobrą koniunkturę na rynku nieruchomości.

Szansa na odbicie

W 2016 r. bilansowa wartość kredytów urosła w polskim sektorze bankowym o 5,2 proc., na ten rok prognozy zakładają wzrost o 4–8 proc. w zależności od kursów walut (gospodarstwa domowe mają 173 mld zł kredytów walutowych, zaś firmy 98 mld zł, to łącznie ponad jedna czwarta całego portfela). Duży wpływ na tempo akcji kredytowej będą miały hipoteki (stanowią 39 proc. całego portfela kredytowego sektora) i kredyty dla firm (34 proc.).

Oceniając akcję kredytową w 2016 r., trzeba pamiętać o wprowadzeniu podatku od aktywów, ale też o bardzo szybkim wzroście finansowania za pomocą faktoringu i leasingu. Zwyżki w tych kategoriach są wyraźnie wyższe niż w kredytach (sięgają po około 17 proc.), co może wynikać z większej łatwości w ich udzielaniu przez grupy bankowe (mniejsze wymogi regulacyjne) i większej elastyczności dla klientów.

[email protected]

Oszczędzanie
Inflacyjna niepewność odsuwa w czasie obniżkę stóp procentowych
Oszczędzanie
Coraz więcej Polek oszczędza i dywersyfikuje swoje portfele
Oszczędzanie
Polacy uważają, że inwestowanie w ETF jest łatwiejsze i bezpieczniejsze
Oszczędzanie
Depozyty to mniej niż 50 proc. ochrony przed inflacją
Oszczędzanie
Młodzi Polacy chętnie korzystają z kart kredytowych
Oszczędzanie
Stopy procentowe NBP spadną szybciej niż inflacja?
Oszczędzanie
52 proc. czterdziestolatków oszczędza na emeryturę, 41 proc. nie