Drożej w Pekao | Od 1 września w Banku Pekao obowiązuje nowa taryfa opłat i prowizji. Bank zniósł opłatę za prowadzenie Konta Przekorzystnego oraz Eurokont: Junior, OK, Start, Podstawoweego, Mobilneego, Optymalneego, a opłatę za Eurokonto Max obniżył do 13 zł. Podwyżki dotyczą kont, których nie ma już w aktualnej ofercie. Karty debetowe zostały podzielone na standardowe i złote, ze zróżnicowanymi opłatami i warunkami ich uniknięcia. Podrożała obsługa w placówkach i za pośrednictwem infolinii.

Zabytki na kredyt | Volkswagen Bank wprowadził promocję kredytu dla miłośników klasycznych pojazdów, którzy planują zakup lub remont zabytkowego auta. Teraz na hasło „Klasyk" kredyt na klasyka można wziąć, nie tylko nie płacąc prowizji, ale także otrzymać niższe oprocentowanie.

Na raty w internecie | Współpraca Santander Consumer Banku z platformami e-commerce umożliwiła wprowadzenie rozwiązania eRaty w ponad 3000 sklepów internetowych w Polsce. Dzięki niemu klienci mogą robić zakupy online na raty w prosty, szybki i wygodny sposób, pozostając na stronie sklepu. Ostatnimi silnikami sklepów internetowych, dla których bank opracował uniwersalne rozwiązanie wtyczki integracyjnej dla produktu eRaty, były Magento, popularny Prestashop oraz Woocommerce. Według zeszłorocznego badania Santander Consumer Banku, przeprowadzonego na grupie użytkowników rozwiązania e-raty, na technologii dostarczanej przez tę platformę oparty jest co piąty sklep internetowy w Polsce (19 proc.).

Karty do lamusa? | Odsetek młodych osób w USA, które nie posiadają kart kredytowych, niemal podwoił się w ubiegłym roku. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Bain & Company, obecnie 22 proc. konsumentów poniżej 25. roku życia nie korzysta z kart kredytowych. Eksperci wskazują, że trend ten będzie się pogłębiał i dotyczyć będzie pozostałych rynków rozwiniętych, w tym Polski, gdzie technologie cyfrowe stopniowo wypierają tradycyjne rozwiązania.

Rośnie natomiast zainteresowanie klientów odroczonymi płatnościami typu „kup teraz, zapłać później". W ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystał z nich w USA co trzeci konsument w wieku 18–44 lat. Ponad połowa z nich używała także portfeli elektronicznych, płacąc za towary i usługi. Te formy płatności są jednak mniej popularne w starszym pokoleniu. Wśród osób w wieku powyżej 55 lat jedynie co dziesiąta zadeklarowała, że w ostatnim roku używała platform oferujących odroczone płatności.