Precyzyjny atak we flipping

Resorty analizują, ale przepisy alternatywne wobec odrzuconego przez Sejm poselskiego projektu ustawy antyflipperskiej to pieśń przyszłości.

Publikacja: 04.07.2024 06:00

Jarosław Neneman, wiceminister finansów. Czy będzie rządowa wersja przepisów antyflipperskich?

Jarosław Neneman, wiceminister finansów. Czy będzie rządowa wersja przepisów antyflipperskich?

Foto: Mat. prasowe

Sejm w zeszłym tygodniu odrzucił w pierwszym czytaniu poselski projekt tzw. ustawy antyflipperskiej, który miał wprowadzić zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od zakupu i sprzedaży mieszkania. Przeciwko odrzuceniu była Lewica (to jej posłowie byli autorami projektu) i prawie całe PiS. Zmiany miały na celu utrudnienie szybkiego obrotu nieruchomościami i przeciwdziałanie flippingowi rozumianemu jako spekulacja mieszkaniami.

Podczas debaty nad projektem Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w resorcie finansów, powiedział, że zmiany ingerujące w podatki nie powinny wychodzić jako projekty poselskie, tylko rządowe, po rzetelnych konsultacjach i ocenie wpływu na otoczenie.

– W ministerstwie widzimy problem flipperów, czy też niesprawności na rynku mieszkań, razem z resortem rozwoju myślimy o pewnych rozwiązaniach, ale na pewno nie pojawi się to nagle i proces na pewno będzie poprzedzony dyskusją o sytuacji rynku mieszkaniowego – powiedział w Sejmie Neneman.

Czytaj więcej

Opóźnienie programu „Na start”. Konsekwencje dla rynku i firm

Zapytaliśmy więc oba resorty o wypowiedź wiceministra. Czy prowadzone są analizy w zakresie zmiany w PCC, ewentualnie innych sposobów eliminujące obrót mieszkaniami o charakterze spekulacyjnym?

„MRiT na bieżąco monitoruje procesy zachodzące na rynku mieszkaniowym w Polsce” – odpowiedziało lakonicznie biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

„Ministerstwo Finansów zauważa problem flippingu, aby jednak go rozwiązać, należy precyzyjnie rozpoznać to zjawisko i jego skalę” – odpowiedziało biuro prasowe drugiego z resortów. „Istnieje potrzeba przywrócenia równowagi między popytem a podażą na rynku nieruchomości. Konieczne będzie zaproponowanie rozwiązań systemowych, wykraczających poza regulacje podatkowe oraz celowanych, tzn. uderzających w negatywne zjawiska na rynku mieszkaniowym, a nie w rynek jako taki. Takiego efektu nie przyniosłoby wejście w życie przepisów zaproponowanych w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, szczególnie że jego skutkiem byłoby obciążenie podwyższonymi stawkami PCC ostatecznie kupujących lokale mieszkalne. Problem jest złożony, wymaga współpracy resortów i pogłębionej analizy rynku nieruchomości, na który wpływa wiele czynników. Wypracowane rozwiązania powinny być poddane szerokim konsultacjom” – czytamy w e–mailu.

Na razie Ministerstwo Rozwoju skupia się na dowiezieniu programu mieszkaniowego. Nie ma szans na przyjęcie w tym roku programu dopłat do kredytów „Na start”. Oba resorty pracują też nad przepisami o REIT-ach.

Czytaj więcej

Sejm odrzucił projekt ustawy antyfliperskiej. Czy to kończy temat?
Nieruchomości
Wynajem mieszkania tańszy niż zakup na kredyt
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Nieruchomości
Mieszkania z zielonymi certyfikatami droższe, ale dadzą oszczędności
Nieruchomości
Mieszkania do remontu są łakomym kąskiem. Ustawiają się po nie kolejki
Nieruchomości
Agenci będą się dzielić ofertami. Co to da ich klientom?
Nieruchomości
Wynajem mieszkań. Byli studenci, będą turyści
Nieruchomości
Branża potrzebuje uwrażliwienia na kwestie społeczne