Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.01.2025 11:32 Publikacja: 13.12.2022 21:00
Foto: Adobestock
Polska to obecnie najaktywniejszy rynek inwestycji w nieruchomości logistyczno-przemysłowe w Europie, odpowiada za 25 proc. powierzchni oddanej w ciągu trzech pierwszych kwartałów, czyli 3,7 mln mkw. – wynika z raportu JLL. Całkowite zasoby na koniec września wzrosły do 27,8 mln mkw., co czyni Polskę rynkiem numer cztery w Unii Europejskiej. Widoczne jest jednak lekkie wyhamowanie, bo na koniec września w budowie było 3,99 mln mkw. magazynów – po raz pierwszy od września 2021 r. wynik był poniżej 4 mln mkw. W ciągu trzech kwartałów wynajęto w Polsce 4,3 mln mkw. – Naturalną reakcją na zapowiadane spowolnienie gospodarcze jest zwiększenie ostrożności przez deweloperów. Z tego powodu nowe projekty chętniej podejmowane są w lokalizacjach, które gwarantują stale wysokie zainteresowanie. Inne, mniej bezpieczne, są obecnie często odkładane – powiedział Tomasz Mika, dyrektor działu wynajmu powierzchni magazynowych w JLL.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W 2024 r. struktura sprzedaży się odwróciła – bez programu dopłat do kredytów schodziły przede wszystkim drogie lokale. Sytuacja się utrzymuje.
Nie we wszystkich miastach przerost oferty nad tempem sprzedaży jest silny. Największa presja w Katowicach i w Łodzi - wynika z danych Otodom Analytics.
W IV kwartale deweloperzy nie zdołali przekonać klientów promocjami – wynika z szacunków JLL. Mieszkania dostępne są dla zamożnych – tylko ich stać na kredyty.
Spadek popytu na mieszkania, pęczniejąca oferta, stabilizacja, a nawet korekta cen. Karty na rynku zaczęli rozdawać kupujący. Tak było w 2024 roku. W 2025 roku część ekspertów przewiduje przeceny. Deweloperzy będą kontynuować akcje promocyjne, rabatów nie odmówią też sprzedający lokale na rynku wtórnym.
W 2024 r. lokowano pieniądze głównie w biurowcach i centrach handlowych. Zdaniem eksperta JLL teraz zyska sektor przemysłowo-logistyczny.
Trwa optymalizacja wykorzystywanej przez najemców powierzchni i krystalizują się proporcje pracy z domu i biura. Deweloperzy biorą się za przerabianie starych budynków.
Rosnące koszty w połączeniu ze spadkiem liczby zleceń i konkurencją tanich przewoźników z Ukrainy będą w 2025 roku dalej osłabiać kondycję firm zajmujących się transportem drogowym towarów.
Zaczął się proces uzdrawiania podupadłego PKP Cargo, w PKP Intercity zarząd pracuje nad poprawieniem konkurencyjności przewoźnika, a przejęcie przez Polskę hiszpańskiego producenta pociągów Talgo mocno wsparłoby Pesę.
Inwestycje w działalność transportowo-spedycyjno-logistyczną to dla wielu firm gwarancja przyszłego sukcesu. W efekcie rozwój własnej floty i infrastruktury to element strategii m.in. firm paliwowych, surowcowych, odzieżowych i budowlanych.
Eksperci wieszczą sporą zmianę na rynku handlu internetowego. Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce, wskazuje, że Black Friday to jednak nie tylko wielkie wydarzenie zakupowe, ale również ważny dzień dla rynków finansowych. Osiągane wówczas wyniki sprzedaży często stanowią pierwsze sygnały dotyczące przebiegu całego sezonu świątecznego.
Po słabszych miesiącach e-commerce znowu przyspiesza. Motorem napędowym mogą okazać się Black Friday i Cyber Monday. W branży paczkowej widać jednak niepewność.
Przewoźnik czarterowy zaprezentował po czwartkowej sesji wyniki za III kwartale, które na ogół były zgodne z prognozami BM BDM.
Komisja Europejska przyznała spółce CPK 162 mln zł dofinansowania - podało CPK w komunikacie prasowym.
Przewozy towarów realizowane w Polsce koleją przegrywają rywalizację z transportem drogowym. Do poprawy sytuacji niezbędne jest zrównanie stawek dostępu do infrastruktury oraz cen nośników energii wykorzystywanej przez obie branże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas