Azoty będą integrować aktywa logistyczne

W III kwartale tego roku koncern zamierza zatwierdzić harmonogram działań niezbędnych do zwiększenia efektywności i zyskowności posiadanych aktywów logistycznych. Zanim to nastąpi dedykowany zespół będzie pracował nad docelowym modelem integracji.

Publikacja: 14.02.2025 12:49

Azoty będą integrować aktywa logistyczne

Foto: grupaazoty.com

Zarząd Azotów podjął uchwałę, w której kierunkowo określono koncepcję integracji różnych obszarów logistyki funkcjonujących w ramach całej grupy kapitałowej. W kolejnym etapie dedykowany zespół osób ma pracować nad docelowym modelem integracji.

Jednym z elementów modelu będzie centralizacja obecnie rozproszonych kompetencji i aktywów logistycznych. Ponadto wypracowane zostaną rekomendacje dla firm prowadzących działalność w tym zakresie. Harmonogram prac związanych z integracją logistyki w Azotach ma być zatwierdzony w III kwartale tego roku.

Azoty chcą być liderem w dostawach importowanego amoniaku

„Od kilku miesięcy wskazujemy, że obszary logistyczne będą odgrywać zdecydowanie większą niż dotychczas rolę w biznesie grupy Azoty. Mamy na myśli zarówno nasze tereny portowe - tutaj ważnym aspektem będą partnerstwa z firmami zainteresowanym importem poszczególnych surowców, ale też naszą infrastrukturę kolejową” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Andrzej Dawidowski, wiceprezes Azotów, odpowiedzialny m.in. za obszar logistyki oraz prezes ZCh Police.

Czytaj więcej

Azoty szukają alternatywy dla dostaw gazu z Orlenu

Dodaje, że koncern zmienia podejście do logistyki i tym samym odchodzi od koncepcji wykorzystywania posiadanych aktywów jednie na potrzeby własnej grupy kapitałowej. „Widzimy w tym obszarze duży potencjał do generowania przychodów z usług zewnętrznych, a grupa Azoty ma najlepszą pozycję do bycia liderem w dostawach importowanego amoniaku do Polski, posiadając jedyny w kraju morski terminal przeładunkowy”- przekonuje Dawidowski.

Chodzi o terminal morski w Policach. W ocenie Azotów cały port w tej lokalizacji ma ogromny potencjał rozwoju. Obecnie realizowany jest tam projekt budowy przyłącza kolejowego wraz z bocznicą. Zarząd Morskiego Portu Police, firmy należącej do grupy Azoty, otrzymał 33,4 mln euro unijnego dofinansowania na tę inwestycję. Cały projekt o wartości 48,3 mln euro ma być zakończony w I kwartale 2028 r.

Azoty posiadają liczne aktywa logistyczne

W ostatnich dniach polickie zakłady należące do grupy podpisały porozumienie w sprawie rozwoju portu morskiego w Policach. Porozumienie dotyczy ponad 300 działek o łącznej powierzchni ponad 460 hektarów. Jego efektem ma być wzrost potencjału gospodarczego i atrakcyjności wskazanych terenów, jako miejsca przyjaznego inwestorom i zwiększenie konkurencyjności na regionalnym rynku pracy. Celem podejmowanych działań jest m.in. zwiększenie przychodów, wynikające z obsługi przeładunków portowych, dzierżaw i usług portowych.

Azoty informują też, że wśród aktywów logistycznych koncernu podlegających integracji mogą się znaleźć: firma kolejowa Koltar, porty morskie w Gdańsku i Gdyni oraz rozbudowana infrastruktura logistyczna poszczególnych firm zależnych i terminal przeładunkowy LHS należący do KiZChS Siarkopol.

Chemia
Azoty szukają alternatywy dla dostaw gazu z Orlenu
Chemia
Akcje Azotów zyskują na wartości
Chemia
Azoty ograniczają koszty importu soli potasowej
Chemia
Piąta instalacja kwasu azotowego w Puławach
Chemia
Azoty uruchomiły w Puławach piątą instalację kwasu azotowego
Chemia
Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka. Za droga i nierentowna